Evinizin Havasını Temizleyen Potos Sarmaşığı

Potos sarmaşığı aşırı derecede zehirlidir, bu nedenle yanlışlıkla yememeye dikkat edin. Fakat onu yatak odanıza koymak daha rahat nefes almanızı sağlayacaktır.
Evinizin Havasını Temizleyen Potos Sarmaşığı

Son Güncelleme: 13 Kasım, 2018

Pothos ya da Epipremnum aureum olarak bilinen Potos sarmaşığı günümüzde birçok evde bulunan sarmaşık bir bitkidir. Fakat sağlığa olan iki mükemmel faydası genellikle bilinmez.

Potos, içinde geliştiği odanın havasını temizler ve eğer gözleriniz kanlanmışsa veya onlarla ilgili sıkıntı yaşıyorsanız rahatlamanıza yardımcı olur. Ayrıca göz tansiyonu, katarakt ve karasu hastalığının oluşmasını önler ve tedavisine yardımcı olur.

Bu makalemizde bahsi geçen faydaları detaylarıyla açıklayacağız ve potos sarmaşığının sağlığa olan faydalarını arttırabilmek için en iyi bakım yöntemlerinin ne olduğuna değineceğiz.

Özellikleri ve bakımı

Potos sarmaşığı açık havada yetiştirildiğinde üzerinde beyaz çizgiler veya lekeler oluşan geniş yapraklara sahiptir. Oda sıcaklığı 16 ile 24 derece arasında olmalıdır ve kapalı alanlarda yaşamayı severler. Biraz ışığa ihtiyaçları vardır fakat doğrudan güneş ışığına maruz kalmamalıdırlar.

Çürümeye neden olmamak için bitkinizi çok sık sulamamalısınız. Eğer ayrı bir kök daha yetiştirmek istiyorsanız, bir dalı keserek su dolu bir kaba koymalı ve kökleninceye kadar içinde tutmalısınız. Kendi kökleri oluştuktan sonra ayrı bir saksıya ekebilirsiniz.

bitki 2

Bir uyarı

Potos sarmaşığı kesinlikle yenilmemelidir çünkü zehirlidir. Fakat aşağıda bu bitkiyi evinizin bir odasına koyduğunuzda elde edeceğiniz faydaları listeleyeceğiz. Aynı zamanda bu bitkiyi budamanız gerektiğinde yapraklarını nasıl kullanacağınıza değineceğiz.

Havayı nasıl temizler?

Bu bitki, yeni boyanan ya da döşenen odalarda bulunan formaldehit gibi çeşitli zehirli gazların olduğu odalara konulduğunda bulunduğu ortamın havasını temizleyebilir.

Örneğin, formaldehit ahşap mobilyaların olduğu odalarda bulunan kimyasal bir maddedir. Bu konudaki araştırmalar bulunduğumuz ortamlardaki zehirli gazların uzun vadede kanserojen etkiye sahip olabileceğini gösteriyor. Çoğu zaman bu gazları farkında bile olmadan soluruz.

Potos ayrıca havadaki benzeni ve karbonmonoksiti yok eder. Bu nedenle gece yeterince oksijen alabilmek için bu bitkilerden bir tanesini yatak odanıza koymalısınız. Ayrıca bazı çalışmalar potos sarmaşığının havadaki kötü kokuyu da yok etmeye yardım ettiğini ortaya koymaktadır.

Tüm bu nedenlerden dolayı, potos sarmaşığının faydalarından tüm evinizde yararlanabilmek için mutfağınıza, yatak odanıza ve oturma odanıza bir tane koyabilirsiniz. Evinizdeki havanın çok daha iyi olduğunu kısa süre içinde fark edeceksiniz.

yapraklar 3

Göz rahatsızlıklarını nasıl yatıştırıyor?

Birçok insanın gözlerinde bir rahatsızlık olduğunda ya da yorgun hissettiklerinde potos sarmaşığının dikkat çekici bir etkisinin olduğu fark edildi. Bu özellikle uzun süre bilgisayar ekranına bakıldığında veya diğer çeşitli göz yorgunluklarında daha iyi  fark ediliyor. 

Potosun karasu ve katarakt vakalarını da engellediğine inanılmaktadır. Bu bitkinin gözlerinize olan faydasından tam olarak yararlanabilmek için aşağıdaki basit adımları takip edin:

  • Yapraklardaki tozu almak için nemli bir bez kullanın. Fakat yapraklara zarar vermeyin çünkü onlar bitkiye enerji sağlar.
  • Bitkinin sarmaşıklarından bir parça kopardıktan sonra gözlerinizi kapayıp göz kapaklarınızın üstüne birer yaprak koyun. Stres ve gerginlikten uzak rahat bir pozisyonda oturduğunuzdan emin olun.
  • Gözleriniz kapalı şekilde tamamen rahatlayıncaya kadar 3-5 dakika sabit durun.
  • Daha sonra yavaşça açın. Gözlerinizin çok daha keskin ve rahatlamış olduğunu hissedeceksiniz.
  • Bunu gözlerinizin yorgun veya rahatsız olduğu her zaman deneyebilirsiniz. Karasu ve kataraktı engellemek istiyorsanız riski azaltmak için bunu her gün yapabilirsiniz.
gözler 4

Bunu da okumak isteyebilirsiniz:

Göz Renginiz Sizin Hakkınızda Ne Anlatıyor?

Kataraktlar hakkında bir not

Kataraktın oluşumunu engelleyebilmek için en erken belirtilerden biri göz bebeğinde (irisin içindeki siyah daire) beliren gümüşi yeşil ya da gümüş rengindeki lekedir. Bu, göz doktorunuza görünmeniz gerektiğini işaret eden açık bir belirtidir. Böylece acilen tedaviye başlayabilirler.

Eğer böyle bir durumla karşılaşırsanız, geleneksel tıbbi tedavi yöntemine yukarıda bahsettiğimiz gibi yaprakları günde iki veya üç defa gözlerinize uygulayarak yardım edebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.