Göz Kanlanması: Nedenleri ve Basit Tedavi Yöntemleri

Göz Kanlanması: Nedenleri ve Basit Tedavi Yöntemleri
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2018

Göz kanlanması ve göz iltihaplanması, bir çok etkenden kaynaklanabilir. Alerjiler, sürekli bilgisayar başında olmak ve kirli ellerle gözlerinize dokunmak gibi kötü alışkanlıklar,sıkıntı verici bu durumun başlıca sebepleridir.

Gözlerinize dikkat edip iyi bakmanız çok önemlidir, bu nedenle sizlere aşağıdaki kolay tedavi yöntemlerini sunuyoruz.

Göz kanlanması ve iltihaplarını tedavi etmeye yarayan bir çok bitki vardır. Tabii ki böyle bir sıkıntı yaşadığınızda, eczaneye gidip göz damlası alabilirsiniz, ama doğal yöntemleri bilmek de faydalı olacaktır.

Göz kanlanması için kullanabileceğiniz doğal tedavi yöntemlerini öğrenmek, tıbbi yardıma ulaşamadığınız durumlarda çok yararlı olacaktır. Gelin bu konuda biraz bilgilenelim.

Göz Kanlanması Neden Olur?

Öncelikle göz kanlanmasının nedenini öğrenmemiz gerek. Çünkü, sorununuzun sebebini bilmemek, rahatsızlığınızın ilerlemesine neden olabilir. Göz kanlanmasının bazı sebepleri şöyledir:

Göz Enfeksiyonu

göz kanlanması
  • Hepinizin başına en az bir kere gelmiştir… Gözlerde acıma ve ağrı, kaşınma ve gözünüzün beyaz kısmında kızarıp kanlanma… Göz enfeksiyonlarıyla ilgili en tehlikeli durum, enfeksiyonun göz nezlesine iltihabına neden olması ve bu sorunun bir gözden diğerine geçmesidir. Peki, gözler nasıl enfeksiyon kapar?
  • Enfeksiyon, alerjik etkileri olan polen, ağaçlardaki tozlar veya havadaki toz parçacıklarından kaynaklanabileceği gibi küçük metal objeler de enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca ellerinizi temiz tutmanın çok önemli olduğunu unutmamalısınız, çünkü elleriniz kirliyken gözlerinizi kaşımak iltihaplanmaya neden olur.
  • Ayrıca kontak lens kullanmak da gözlerinize zarar verebilir. Lenslerinizi kullanırken, ellerinizin temiz olmasına çok dikkat etmeli ve gerekmediği durumlarda lenslerinizi kullanmamalısınız. Ayrıca lensleri çok temiz tutmaya özen göstermelisiniz.

Aşırı Göz Kuruluğu

göz kanlanması nedneleri
  • Gözleri nemli tutmak herkes için çok önemlidir. Çünkü kuru gözler, çevresel koşullara daha duyarlı olurlar ve dış etkenlerden etkilenmeye yatkın olurlar, ve böylece göz nezlesine yatkın hale gelirler. Bazen gözler, hastalıklar yüzündenkurur. Böyle bir durumda, doktorunuz size en uygun teşhisi koyacaktır.

Bilgisayar Kullanmak

göz kanlanması ve bilgisayar
  • Fazla bilgisayar kullanmak, göz kanlanmasının başlıca sebeplerinden biridir. Bilgisayarlar ve cep telefonlarının ekranlarından yayılan ışık, gözler için çok zararlıdır. Bu ekranlara uzun süre maruz kalmak, gözlerinizin kaşınmasına, yorulmasına ve hatta görme yetinizin azalmasına sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı, bilgisayarla çalışırken, gözlerinizi dinlendirmek için sık sık mola vermeye dikkat etmelisiniz.

Az Uyumak

uykusuzluk
  • Az uykunun gözlerinizi etkilemesi sizi şaşırmasın. Yerince uyumamak, çok ciddi göz sorunlarına yol açabilir. Göz altı torbalarına neden olanın uykusuzluk olduğunu da unutmayın. Günlük ihtiyacınızdan daha az uyku uyumak, bağışıklık sisteminizi zayıflatırken, enfeksiyonlara karşı bünyenizin zayıflamasına neden olacaktır. Ayrıca az uyku yüzünden, vücudunuz yeterince oksijen alamaz ve kendinizi iyi hissetmezsiniz. Tabi ki bu durum, göz kanlanması şeklinde de kendini gösterir.

Göz Kanlanması İçin Doğal Tedaviler

göz kanlanması tedavisi

1. Gözlerinizi doğal yollarla dinlendirin

  • Uykusuzluk çekiyorsanız veya az uyuduysanız, gözlerinizdeki rahatsızlığı geçirecek bir çözüm var: gözlerinizin üstüne soğuk ve sıcak kompress uygulayın. Küçük bir havluyu, temiz suyla ıslatın ve gözlerinize koyun. İki gözünüze de aynı işlemi uygulayın. Daha sonra havluyu ılık suyla ıslatın. Suyun sıcak değil, ılık su olmasına dikkat edin. Bu tedavi, gözlerinizdeki kan dolaşımını hızlandırıp kızarıklığı gidermeye yardımcı olacaktır.

2. Güvercinağacı çayı

  • Bu çok kolay bir tarif. Cadıfındığı, hamamelis veya güvercinağacı olarak bilinen bitkinin yapraklarını kaynatın. Bu karışımı bir süre demlenmeye bırakın ve demlenince, bir pamuğu karışıma batırıp gözlerinize koyun. Bu karışım gözlerinizi nemlendirecektir. Hamamelis, kanlı ve kırmızı gözlere en iyi gelen bitkilerden biridir.

3. Havuç dilimleri

  • Havuç, göz kanlanması ve iltihabına en iyi gelen şeylerden biridir. Havuçtaki vitaminler, gözlerimiz için  yararlıdır. Bu nedenle havuç tedavisini denemenizi öneririz. Bir havucu suda kaynatın,iki ince dilim hâlinde kesin ve 10 dakika boyunca gözlerinizin üzerinde bekletin. Gün içinde bu uygulamayı, yeni havuç dilimleriyle 3 keretekrar edin. Bu tedavi, gözünüzü rahatlatmaya yardımcı olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.