Göz Kanlanması: Nedenleri ve Basit Tedavi Yöntemleri

· 20 Mart, 2015

Göz kanlanması ve göz iltihaplanması, bir çok etkenden kaynaklanabilir. Alerjiler, sürekli bilgisayar başında olmak ve kirli ellerle gözlerinize dokunmak gibi kötü alışkanlıklar; çok sıkıntı yaratan kanlı gözlerin başlıca sebepleridir. Gözlerinize dikkat edip iyi bakmanız çok önemlidir, bu nedenle sizlere aşağıdaki kolay tedavi yöntemlerini sunuyoruz.

Göz kanlanmasını tedavi etmeye yarayan bir çok bitki vardır. Tabii ki böyle bir sıkıntı yaşadığınızda, eczaneye gidip göz damlası alabilirsiniz, fakat kanlı gözleri iyileştirmek için, doğa ananın bizlere sunduğu nimetleri bilmek de önemlidir. Doğal tedavi yöntemlerini ve bu tedaviler için neyin nasıl kullanıldığını bilmek, her zaman işinize yarayacaktır. O halde bu konuda biraz bilgilenelim.

Gözlerimiz Neden Kanlanır?

Şunu bilmelisiniz ki, gözünüze herhangi bir damla veya ilaç uygulamadan önce, sorununuza neden olan şeyi çok iyi anlamış olmanız gerekir. Çünkü, sorununuzun sebebini bilmemek, rahatsızlığınızın ilerlemesine neden olabilir. Göz kanlanmasının bazı sebepleri şöyledir:

Göz Enfeksiyonu

Allergies tr

  • Hepinizin başına en az bir kere gelmiştir… Gözlerde acıma ve ağrı, kaşınma ve gözünüzün beyaz kısmında kızarıp kanlanma… Göz enfeksiyonlarıyla ilgili en tehlikeli durum, enfeksiyonun göz nezlesine iltihabına neden olması ve bu sorunun bir gözden diğerine geçmesidir. Peki, gözler nasıl enfeksiyon kapar?
  • Enfeksiyon, alerjik etkileri olan polen, ağaçlardaki tozlar veya havadaki toz parçacıklarından kaynaklanabileceği gibi, küçük metal objeler de enfeksiyona neden olabilir. Ayrıca, ellerinizi temiz tutmanın çok önemli olduğunu unutmamalısınız, çünkü eller kirliyken gözlerinizi kaşımak iltihaplanmaya neden olur.
  • Ayrıca kontak lens kullanmak da gözlerinize zarar verebilir. Lenslerinizi kullanırken, ellerinizin temiz olmasına çok dikkat etmeli ve gerekmediği durumlarda lenslerinizi kullanmamalısınız. Ayrıca lensleri çok temiz tutmaya önem vermelisiniz.

Aşırı Göz Kuruluğu

Dry-eyes

  • Gözleri nemli tutmak herkes için çok önemlidir. Çünkü kuru gözler, çevresel koşullara daha duyarlı olurlar ve dış etkenlerden etkilenmeye yatkın olurlar, ve böylece göz nezlesine yatkın hale gelirler. Bazen gözler, hastalıklar yüzünden nemlenmezler.Böyle bir durumda, doktorunuz size en uygun teşhisi koyacaktır.

Bilgisayar Kullanmak

computer tr

  • Fazla bilgisayar kullanmak, göz kanlanmasının başlıca sebeplerinden biridir. Bilgisayarlar ve cep telefonlarının ekranlarından yayılan ışık, gözler için çok zararlıdır. Bu ekranlara uzun süre maruz kalmak, gözlerinizin kaşınmasına, yorulmasına ve hatta görme yetinizin azalmasına sebep olacaktır. Bu sebeplerden dolayı, bilgisayarla çalışırken, gözlerinizi dinlendirmek için sık sık mola vermeye dikkat etmelisiniz.

Az Uyku

Insomnia trtr

  • Az uykunun gözlerinizi etkilemesi sizi şaşırmasın. Az uyku uyumak, çok ciddi göz sorunlarına yol açabilir. Göz altı torbalarına neden olanın uykusuzluk olduğunu da unutmayın. Günlük ihtiyacınızdan daha az uyku uyumak, bağışıklık sisteminizi zayıflatırken, enfeksiyonlara karşı bünyenizin zayıflamasına neden olacaktır. Ayrıca az uyku yüzünden, vücudunuz yeterince oksijen alamayacak ve kendinizi iyi hissetmeyeceksiniz. Böylece de aslında az uyku yüzünden kanlı gözlerle uyanmak normaldır. Eminiz siz de bu durumu tecrübe etmişsinizdir.

Kanlı Gözleri İyileştirici Tedaviler

witch-hazel sb

1. Gözlerinizi doğal yollarla dinlendirin

  • Uykusuzluk çekiyorsanız veya az uyuduysanız, gözlerinizdeki rahatsızlığı geçirecek bir çözüm var: gözlerinizin üstüne soğuk ve sıcak kompress uygulayın. Küçük bir havluyu, temiz suyla ıslatın ve gözlerinize koyun. İki gözünüze de aynı işlemi uygulayın. Daha sonra havluyu ılık suyla ıslatın, sıcak değil, ılık su olmasına dikkat edin. Bunları yapmak, gözlerinizdeki kan dolaşımını hızlandırıp, kızarıklığı gidermeye yardımcı olacaktır.

2. Güvercinağacı çayı

  • Bu çok kolay bir tarif. Cadıfındığı, hamamelis ve güvercinağacı da olarak bilinen bitkinin yapraklarını kaynatın. Bu karışımı bir süre demlenmeye bırakın ve demlenince, bir pamuğu karışıma batırıp gözlerinize koyun. Böylece bu karışım gözlerinizi nemlendirecektir. Hamamelis, kanlı ve kırmızı gözlere en iyi gelen bitkilerden biridir.

3. Havuç dilimleri

  • Havuç, iltihaplı gözlere en iyi gelen şeylerden biridir. Havuçtaki vitaminler, gözlere yararlıdır, bu nedenle havuç tedavisini denemenizi öneririz. Bir havucu suda kaynatın,iki ince dilim kesin ve 10 dakika boyunce gözlerinize koyun. Gün içinde bu uygulamayı, yeni havuç dilimleriyle 3 kere yapın. Bu tedavi, gözünüzü rahatlatmaya yardımcı olacaktır.