Evinizin Havasını Değiştirmek İçin Tütsüleri Nasıl Kullanabilirsiniz?

Tütsüler, evimizi temizlerler ve eve daha uyumlu ve sakin bir hava katarak, negatif enerjiden kurtulmamıza yardımcı olurlar. Hızlı etki ederler.
Evinizin Havasını Değiştirmek İçin Tütsüleri Nasıl Kullanabilirsiniz?

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Etrafımızdaki her şey enerjidir ve her enerjinin farklı seviyede titreşim etkisi mevcuttur. Genel olarak, iyi enerji ve kötü enerji vardır denir. Bunlar da kendilerini farklı yoğunluklarda duygular olarak bizlere hissettirirler. Peki kötü enerjiyi tütsü ile kovmaya ne dersiniz?

Neyse ki, bu tarz kötü titreşimleri uzaklaştırmak ve evimizin enerjisini değiştirmek için bir sürü yöntem mevcut. Bunun için geleneksel bir yöntem, tütsü kullanımıdır.

Tütsü, kendilerine has kokuları olan çeşitli bitki ve minerallerin kombinasyonudur ve yakıldığında evinize iyi enerji getirmeye yardımcıdır. Tütsünün çok çabuk etki ettiği bilinmektedir ve bu sayede evinizi iyileştirir, kötü enerjiyi uzaklaştırır denmektedir. Böylelikle, sakin ve uyumlu bir alanda yaşamaya devam edebilirsiniz.

Tütsüyü Nasıl Kullanabilirsiniz?

 • Tütsü farklı amaçlı uygulamalarda kullanılabilir. Belirli bir alandaki kötü enerjiyi uzaklaştırmak için veya bir insanın enerjisini değiştirmek için mesela.
 • Meditasyonda, insanların sakinlik, berraklık ve odaklanma gibi amaçlara ulaşmalarına yardımcı olur.
 • Tütsü, evde veya işyerinde, kötü enerjiden kurtulmak amacıyla kullanılır çünkü tütsü için, iyi enerji mıknatısıdır denmektedir.
 • İdeal kullanım olarak, tütsüyü, kötü titreşimleri hissetme potansiyelinizin olduğu belirli alanlarda bulundurabilirsiniz.
 • Belirli bir şeye konsantre olmak veya yeni fikirler yakalamak isteyen kişiler, bu amaç için özel yapılmış birtakım tütsü çeşitlerini kullanabilirler.

Evinizdeki Titreşimleri Değiştirmek İçin Tütsü Çeşitleri

uyumlu oda

Çok fazla sayıda tütsü çeşidi bulunsa da, burada sizler için kötü enerjiyi kovmak amaçlı en çok tercih edilen ve en doğal kokulardan oluşan kısa bir liste hazırladık.

Amber

Meditasyon yapmak ve belirli alanda bilgiler keşfetmek isteyen kişilerce kullanımı tavsiye edilmektedir. Kafası karışık olan ve düşüncelerinde bir karara varıp bu kararsızlıktan kurtulmayı arzulayan kişilerce kullanımı idealdir.

Sedir

Bu koku tipi, güç ve direnç kaynağı olması ile bilinir. Özellikle, yeni tadilat görmüş veya inşa edilmiş evler veya ofisler için tavsiye edilmektedir çünkü bu alanlara güçlülük verir, evdeki bütünlüğe olumlu katkıda bulunur.

Sandal Ağacı

Sandal ağacı kokusu, herhangi bir dini inanış ile ilgili veya ibadet esnasında yakılabilir. Evini veya çalışma alanını temizlemek, günahlardan arındırmak gibi amaçlarda kullanımı tavsiye edilmektedir.

Tütsü

Klasik tütsü, insanları sakinleştirmek ve huzurlu hissettirmek amaçlı kullanılır ve stres ile kaygıyı azaltıcı etkisinin olduğuna inanılmaktadır. En sık kullanılan tütsü tipidir, çünkü yolunuza çıkan kötü enerji ile savaşır ve kıskançlıktan, düşmanlardan ve zararlı olabilecek diğer şeylerden kurtulmayı sağlar.

Geleneksel olarak, dini ritüellerde ve meditasyonda kullanılmaktadır; ancak sağlığa da iyi geldiği bilinmektedir. Kullanım durumunda, çatışma ve stresten kurtulmaya yardımcı olur.

Lavanta

Bu tütsü, tamamen aşk, cazibe ve romantizm ile ilgilidir. Partnerinizle olan ilişkinizi farklılaştırmak istediğinizde veya bir ev daveti esnasında evin enerjisini değiştirmek isterseniz kullanabilirsiniz.

İlginizi çekebilir: Ev Yapımı Lavanta Sabunu Tarifi

Bu tip tütsüler, güzellik kavramını uyarırlar. Bir başkasını etkilemek isteyen birisi veya kendini daha güzel hissetmek/hissettirmek isteyen biri kullanabilir.

Tarçın

Piyasada bulmanın en kolay olduğu, en popüler tütsü çeşitlerinden biridir. Tutku, cinsel arzu ve şehvet ile bağlantılı kabul edilmektedir. Samimi karşılaşmalar ve enerjiyi yükseltmek için kullanımı oldukça idealdir. Enerjisini yükseltmek isteyen kişilerce tarçın tütsüsünün kullanılması tavsiye edilmektedir.

Vanilya

Evinize lezzetli bir koku vermesinin yanısıra, vanilya; zeka, düşünce ve zihinsel yeteneklerle ilişkilendirilmektedir. Ders çalışmak istediğinizde veya gelecek bir proje için parlak fikirler bulmaya uğraşırken vanilya tütsüsü kullanmak oldukça ideal bir alternatif olacaktır.

Yasemin

Yasemin kokusu cinsel cazibeden ayrı tutularak sadece aşkı çağrıştırmaktadır. Yasemin tütsüsü, dış görünüşten ziyade iç güzelliğe yoğunlaşmakta ve zihinsel ve duygusal bağlantıyı güçlendirmek açısından harika bir tercih olacaktır.

Bu sebeple, yasemin tütsüsü insan ilişkileri açısından harika bir seçenek olmanın yanısıra iyi arkadaşlıkları güçlendirmek açısından da oldukça yardımcıdır.

Evinizi yeniden yaratmak için tütsüleri nasıl kullanmalısınız konulu bu makalemizi okurken keyif aldığınızı umarız!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Friborg JT, Yuan JM, Wang R, Koh WP, Lee HP, Yu MC. Incense use and respiratory tract carcinomas: a prospective cohort study. Cancer. 2008;113(7):1676‐1684. doi:10.1002/cncr.23788
 • Hwang YH, Lin YS, Lin CY, Wang IJ. Incense burning at home and the blood lead level of preschoolers in Taiwan. Environ Sci Pollut Res Int. 2014 Dec;21(23):13480-7.
 • Hung DZ, Yang KW, Wu CC, Hung YH. Lead poisoning due to incense burning: an outbreak in a family. Clin Toxicol (Phila). 2021 Aug;59(8):756-759.
 • Kammoolkon R, Taneepanichskul N, Pitaknoppakul N, Lertmaharit S, Lohsoonthorn V. Incense Smoke and Increasing Carotid Intima Media Thickness: A Cross-Sectional Study of the Thai-Vietnamese Community. Asia Pac J Public Health. 2018 Mar;30(2):178-187.
 • Koulivand PH, Khaleghi Ghadiri M, Gorji A. Lavender and the nervous system. Evid Based Complement Alternat Med. 2013;2013:681304. doi:10.1155/2013/681304
 • Pan A, Clark ML, Ang LW, Yu MC, Yuan JM, Koh WP. Incense use and cardiovascular mortality among Chinese in Singapore: the Singapore Chinese Health Study. Environ Health Perspect. 2014 Dec;122(12):1279-84.
 • Moussaieff A, Rimmerman N, Bregman T, et al. Incensole acetate, an incense component, elicits psychoactivity by activating TRPV3 channels in the brain. FASEB J. 2008;22(8):3024‐3034. doi:10.1096/fj.07-101865
 • Morikawa, T., Matsuda, H., & Yoshikawa, M. (2017). A review of anti-inflammatory terpenoids from the incense gum resins frankincense and myrrh. Journal of Oleo Science. Japan Oil Chemists Society. https://doi.org/10.5650/jos.ess16149
 • Shrestha O. Incense Stick: An Overlooked Source of Health Hazard. JNMA J Nepal Med Assoc. 2020 Oct 15;58(230):823-825.
 • Qin Z, Song Y, Jin Y. Green Worship: The Effects of Devotional and Behavioral Factors on Adopting Electronic Incense Products in Religious Practices. Int J Environ Res Public Health. 2019 Sep 26;16(19):3618.
 • Wong A, Lou W, Ho KF, Yiu BK, Lin S, Chu WC, Abrigo J, Lee D, Lam BY, Au LW, Soo YO, Lau AY, Kwok TC, Leung TW, Lam LC, Ho K, Mok VC. Indoor incense burning impacts cognitive functions and brain functional connectivity in community older adults. Sci Rep. 2020 Apr 27;10(1):7090.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.