Beş Dakikada Rahatlamak için 9 Yol

Bilgisayarlar ve diğer elektronik cihazlar, günlük hayatlarımızın değişmez ögeleridir. Biraz rahatlamak ve daha rahat bir uyku çekmek istiyorsanız, bu cihazları kullanırken iki saatte bir mola vermeli ve yatmadan bir saat önce de bu cihazları kullanmayı bırakmalısınız.
Beş Dakikada Rahatlamak için 9 Yol

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Stres, kaygı ve sinir, sağlığımız için çok zararlı üç etkendir. Bu sebeple, beş dakikada rahatlamak için farklı yöntemler bilmeniz çok önemlidir. Her zaman bir masaj seansı yapmaya veya bir saat meditasyon veya yoga yapmaya vaktimizin olamayabilir.

Bunu göz önünde bulundurursak, beş dakikada rahatlamak daha da önemli hale gelmektedir. Bu bağlamda, bize baskı uygulayan unsur için acil bir çözüm bulmalıyız.

Sadece Beş Dakikada Rahatlamak Nasıl Mümkün Olabilir?

Yürüyüş

Bir parkta veya sakin bir ortamda yapacağınız iyi bir yürüyüş, sizi çok hızlı bir şekilde sakinleştirecektir. Örneğin ofiste aşırı strese maruz kaldıysanız, öğle yemeği molasını dışarı çıkıp biraz yürüyerek değerlendirebilirsiniz.

Problemlerinizi unutmak için sadece beş dakikaya ihtiyacınız vardır. Sonra kuş cıvıltılarını duymaya ve etraftaki güzel çiçekleri görmeye başlayacaksınız. Bu tarz bir yürüyüş ayrıca sizi rahatsız eden şeyleri düşünmeniz için de fırsat yaratır; çünkü yürüyüş geri adım atmanızı ve sorunlarınızı yansıtmanızı sağlar.

arnavut kaldırımlı sokakta yürüyen kadın

Nefes Almak

Muhtemelen; “E zaten sürekli nefes alıyorum!” diye düşünüyorsunuz. Fakat bu noktada bahsettiğimiz, bilinçli şekilde nefes almaktır. Bununla ilgili önemli ilk nokta, ciğerlerinize giren havaya odaklanmanız ve bunun sadece mekanik bir fonksiyon olmadığını, bu sayede hayatta kalabildiğinizi düşünmenizdir.

Nefes almak hayati bir olaydır; çünkü bu durum vücudunuzu besler, stres seviyenizi düşürür ve daha fazla oksijen almanıza yardımcı olur. Rahatlamak istiyorsanız, derin derin nefes alın ve her zaman burnunuzdan almaya özen gösterin.

Bunun için bir parka veya bir açık alana gitmeniz şart değildir, dilerseniz ofisin ortasında da derin nefes almak suretiyle rahatlayabilirsiniz. Bu süreci kolaylaştırmak için gözlerinizi yumun ve rahat bir pozisyon alın (Oturarak, ayakta veya uzanarak; nasıl rahat ediyorsanız).

Bu egzersize yardımcı bir hareket, sağ burun deliğinizi tıkayarak, sadece sol burun deliğiniz ile nefes almak olabilir. Sonra burun deliklerini değiştirerek süreci tekrarlayın. Bu hareket çok kısa süre içinde sakinleşmenize yardımcı olacaktır.

Gözünüzde Canlandırmak

Beş dakikada rahatlamak için uygulayacağınız bu tekniği basitçe hayal kurmak olarak da adlandırabiliriz. Çok rahatlatıcı bir tekniktir. Örneğin işyerinde telaşlı bir gün geçiriyorsanız, kendinizi Karayipler’de, Hindistan cevizinden bir şeyler içiyor olarak hayal edebilirsiniz.

Belki de sizi sakinleştiren yer bir orman veya çiçeklerin ortasında olmak olabilir. Ayrıca, gelecek hayallerinizi düşünmek de stres seviyenizi düşürmenize yardımcı olabilir.

Bu tekniği uygularken kendinizi iyi gözlemleyin; çünkü bazen tatile çıkma hayali veya yeni bir yere taşınma hayali, stres seviyenizin yükselmesine de sebep olabilir. Kendinizi, çok sevdiğiniz ve stresinizi azaltan bir aktiviteyi yaparken hayal edin. Bu sayede kesinlikle daha rahat hissetmeye başlayacaksınız.

evde meditasyon

Atıştırma

Boş bir mide stres seviyenizi artırabilir ve sinirlerinizi bozabilir. Sağlıklı bir atıştırmalık tüketerek, sadece tok hissetmiş olmayacaksınız; aynı zamanda mutlu da hissedeceksiniz.

Bunun sebebi, mide ile beynin direkt olarak ilişki içerisinde olması ile ilgilidir. Atıştırmanızı tüketirken acele etmeyin, her lokmanın tadına varmayı deneyin.

Elma, granola bar veya bir parça bitter çikolata gibi sağlıklı bir atıştırmalık tercih edin. Yağlı veya şekerli yiyeceklerden kaçının; çünkü bu yiyecekler ters etkide bulunabilirler.

Bahçıvanlık Yapmak

Bu; yüksek stres seviyesine sahip insanlar için beş dakikada rahatlamak adına yapılabilecek inanılmaz sakinleştirici bir aktivitedir. Aktivite süresince açık havada bulunmanın yanı sıra, bu durum nefes almanıza yardımcı olacak ve bitkiler sinirlerinizi yatıştırıcı etki edecektir.

Bir veya birkaç saksı ile bile ilgilenebilirsiniz. Bitkilerinizi sulamak, yabani otlardan temizlemek ve onlarla konuşmak için kısa da olsa zaman ayırın. Kan basıncınız ve kalp atışlarınızın düşmeye başladığını göreceksiniz.

Bilgisayardan Uzaklaşın

Birçok insanın yaptığı gibi bilgisayar karşısında uzun saatler geçirmek, stres seviyesini artırabilir. Uzun vadede bu durum uykunun kaçmasına, uyuyamama problemlerine, depresyona, uyku problemlerine, kabus görmeye, baş ağrısına, kas ağrısına, görme bozukluklarına ve benzerlerine sebep olabilir.

Mümkün oldukça her iki saatte bir beş dakika bilgisayar karşısından kalkın (Aynı şey televizyon için de geçerlidir). Yatmadan bir saat önceden itibaren bilgisayar kullanmamaya çalışın ve uyurken bilgisayarınızı yatak odanızda bulundurmayın.

ofis egzersizi

Doğa ile Buluşma

Biraz gün ışığı, çimlerde yürümek, bir çiçeği doğal ortamında koklamak veya kumsalda yapılacak bir yürüyüş, inanılmaz derecede rahatlatıcı aktivitelerden bazılarıdır.

Stres, kaygı veya depresyondan şikayet eden kişiler, doğa ile iç içe zaman geçirdiklerinde bu semptomların azaldığını göreceklerdir. Eğer bir şehirde yaşıyorsanız, biraz nefes almak için parka gidin veya ofisinizi bitkiler ve çiçeklerle doldurun.

Masaj

Bunun için bir masöze gidip bir saatlik bir masaj seansı uygulatmak şart değildir (Tabii ki günlük olarak böyle bir imkanınızın olması müthiş olurdu). Gün içinde öyle bir an geliyor ki; üzerinizdeki sorumluluklar yüzünden kendinizi patlamak üzere gibi hissediyorsunuz.

Tam da bu anda kendinize bir masaj yapabilirsiniz. İşaret parmaklarınızla orta parmağınız arasında kalan bölgeye baskı uygulayarak kalp gerginliğinizi azaltabilirsiniz.

Veya başparmaklarınızın altında kalan kısma masaj uygulayarak omuz ve boynunuzu rahatlatabilirsiniz. Baş ağrınız varsa, şakaklarınıza daireler çizerek masaj uygulamak kadar rahatlatıcı bir şey daha olamaz. Bunu yaparken gözlerinizi kapatmayı da unutmayın.

Müzik Dinlemek

Müzik, zihnimizi sakinleştirici etki eder. Ancak burada herhangi tür bir müzikten söz etmiyoruz. Sinirlerinizi yatıştırmak için enstrümental müzik veya klasik müzik dinlemenizi tavsiye ederiz.

Birçok insan gece yatarken bu tarz müzikler dinlemeyi tercih etmektedir. Dilerseniz; çok üzgün veya duygusal olmadıkça favori şarkılarınızdan birini de seçebilirsiniz.

Bu sayede, doğal olarak rahatlamanıza yardımcı olacak hormonların salgılanmasını tetiklemiş olursunuz. Kulaklıktan veya kısık sesle hoparlörden müzik dinleyebilirsiniz. Siz nasıl tercih ederseniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.