Bitter Çikolata ve 10 Muhteşem Faydası

Bitter Çikolata ve 10 Muhteşem Faydası

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Her gün bitter çikolata yemenin, sağlığa çok büyük faydaları olabilir. Bu makalemizde, bitter çikolatanın oldukça şaşırtıcı olan bazı faydalarından bahsediyoruz.

1. Bitter Çikolata Felç Olma Riskini Azaltır

İsveç’te 2000’den fazla kadın üzerinde yapılan araştırmalarda, bir hafta boyunca en az kırk beş gram bitter çikolata tüketen kadınların daha az felç olma riski taşıdığı belirlendi. Bu kadınlarda felç olma riskinin, en az %20 oranında daha düşük olduğu tespit edildi.

2. Kalbinizi Güçlendirmeye Yardımcı Olur

kalp sağlığı

Düzenli olarak bitter çikolata yemek, kandaki ‘’kötü’’ kolesterolün ve kan basıncı nın düşürülmesine yardımcı olur ve böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskini büyük ölçüde azaltır.

3. Tok Hissetmenizi Sağlar

Çikolata bol miktarda lif içerir, yani doygunluk hissi verir ve böylece kilo almanıza sebep olabilecek diğer yiyecekleri tüketme isteğinizi bastırır.

4. Diyabete Karşı Savaşır

diyabet ve şeker

Henüz tam olarak kanıtlanmış olmasa da (çalışmalar halen sürmektedir), sık sık çikolata tüketmenin, diyabet e karşı savaşabileceği düşünülmektedir. Bunun sebebi, çikolatanın insülin duyarlılığını arttırmasıdır.

5. Cilt Dostudur

Çikolata, flavonoid bakımından zengin bir yiyecektir. Flavonoidler, cildi UV ışınlarından koruma özelliğine sahip antioksidanlardır.

Ancak unutmayın; çikolata yemeniz, güneş kremi kullanmanız gerekmediği anlamına gelmiyor. 

Ayrıca bakınız:

Ev Yapımı Güneş Kremi

6. Öksürüğü Hafifletmeye Yardımcı Olur

kuru öksürük

Çikolatanın içeriğinde, teobromin adlı bir madde bulunur. Bu madde, beynin öksürüğe sebep olan onuncu kafa siniri üzerinde etkilidir.

7. Ruh Halinize İyi Gelir

Moraliniz bozuk olduğunda, kendinizi kötü hissettiğinizde veya stresli olduğunuzda, büyük bir paket çikolata yemenizi tavsiye ediyoruz. Böylece kendinizi çok daha iyi hissedebilirsiniz.

Her zaman yanınızda biraz çikolata bulundurmakta fayda var!

8. Kan Dolaşımını Arttırır

kan dolaşımı

Çikolata, kanın pıhtılaşmasını önler. Kan dolaşımını arttırmak için birebirdir ve aspirinle hemen hemen aynı etkiye sahiptir.

9. Görme Duyunuzu İyileştirir

Özellikle de beyne giden kan dolaşımını hızlandıran çikolatanın; retinaya giden kan akışını arttırdığı için, görme duyusu nu iyileştirmeye yardımcı olabileceği düşünülmektedir.

10. Zekayı Geliştirir

Yapılan bazı araştırmalara göre; beyne giden kan miktarının artması, daha dikkatli ve uyanık olunmasını sağlıyor, böylece öğrenme kolaylaşıyor.

Unutmayın, bahsedilen özelliklere sahip olan çikolata çeşidi, bol miktarda flavonoid içeren bitter çikolatadır. En çok flavonoid içeren çikolatalar ise, en az %70 kakao oranına sahip çikolatalardır.

Gördüğünüz üzere, birçok kişinin düşündüğünün aksine, milyonlarca insanın favorisi olan bu lezzetli yiyecek aslında sağlığınız için gerçekten çok faydalıdır.

Özellikle de kalp ve beyin olmak üzere birçok organınıza faydası olan bu yiyecekten en iyi şekilde faydalanmak için düzenli olarak tüketmelisiniz.

 

İlginizi çekebilir ...
Çikolata Hakkındaki 20 Şaşırtıcı Gerçek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Çikolata Hakkındaki 20 Şaşırtıcı Gerçek

Birçok kişi çikolata yedikten sonra kendilerini suçlu hissederler, fakat haftada birkaç parçanın vücutlarına kazandırdığı besinlerin farkında değil...

 

 


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.