Diyabet Hastalığından Koruyan 7 Besin

Diyabet Hastalığından Koruyan 7 Besin

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Tip 2 diyabet, son yıllarda hızla artarak daha da yaygı hale geldi. Daha da kötüsü, son on yılda bu hastalığın ortaya çıkma yaşı yetmişten ortalama olarak kırka düştü. Bu sebeple, hangi yiyeceklerin bu hastalığı önlemeye yardımcı olabileceğini bilmek oldukça önemli.

Birincisi ve en önemlisi; aşağıda bahsedeceğimiz yiyeceklerin, günlük beslenme programınızda bulunması gereken diğer sağlıklı yiyeceklerle eşlik edilmediğinde, istenilen etkiyi yaratmayacağını aklınızda tutmanız gerekiyor.

Sık sık yapılan uygun egzersizlerle sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmenin yanı sıra, sağlıklı bir kiloda sabit kalmanız da oldukça faydalıdır.

Köri

Tip 2 diyabeti etkili bir şekilde önlemeye yardımcı olduğu henüz açıkça gösterilmiş olmasa da, bu durumla ilgili oldukça olumlu sonuçlara varan birkaç araştırma yapılmıştır.

Göze çarpan bir araştırmada, 240 hastadan oluşan bir grupla ilgili bilgiler toplanmıştır. Bu hastalar, yüksek oranda diyabete yakalanma riski taşıyordu; kan şekeri seviyeleri çok yüksek olmasa da, biraz yüksekti.

Hastalar iki gruba ayrıldı. Bu gruplardan birine, kurkumin olarak bilinen ve diyabeti önleme yeteneğine sahip olan bir bileşik içeren zerdeçal özü verildi. Diğer hasta grubu ise sadece plasebo aldı.

Çalışmanın sonunda araştırmacılar, zerdeçal ile tedavi edilen hastaların diyabete yakalanmadığını; diğer hastaların çoğunun diyabete yakalandığını kanıtladı.

Tarçın

diyabet için tarçın

Tarçın, kan şekeri seviyesini dengelemede oldukça etkilidir. Aşağıda belirtilen yiyeceklere, içeceklere ve atıştırmalıklara eklenerek tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca tarçın bu besinlere hoş bir tat da katacaktır.

Fırınlanmış elmaya tarçın ekleyerek mükemmel bir tatlı hazırlanabilir. Çikolataya, kahveye ve diğer tüm atıştırmalıklara tarçın eklemek daha lezzetli ve sağlıklı olmasını sağlayacaktır. Mutlaka Deneyin!

Kahve İçmek Hem Rahatlatıyor Hem Diyabet Riskini Önlüyor

Kahve yalnızca lezzetli bir içecek değildir, aynı zamanda rahatlamamızı ve uyanık kalmamızı da sağlar. Kahve, tip 2 diyabeti önlemeye yardımcı olabilen çok faydalı bir içecek olabilir.

Los Angeles, Kaliforniya Üniversitesi tarafından yürütülen bazı araştırmalara göre (kontrollü) kahve tüketimi kandaki SHGB protein seviyesini yükseltiyor, bu da diyabet riskinin ortadan kaldırılmasını sağlayabiliyor.

Yaban Mersini ve Elma Tüketmek Diyabeti Önlüyor

elma yiyen kadın

Diyabeti önleyebilen antosiyanin maddelerinden bol miktarda içerdiklerinden, hafta boyunca bu meyvelerden birkaç porsiyon tüketmek, diyabet riskini ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.

Bitter Çikolata Tüketmek Diyabet Riskini Azaltıyor

Yapılan son araştırmalar, sık sık ve düzenli olarak bitter çikolata yiyenlerin tip 2 diyabete yakalanma riskinin çok daha az olduğunu göstermiştir. Ayrıca bu kişiler, kardiyovasküler hastalıkların birçoğuna karşı korunmaktadırlar.

Kabuklu Yemişler

bir sepet kabuklu ceviz ve fındık

Düzenli bir şekilde kabuklu yemiş ve kuru meyve çeşitlerinden tüketmek, vücudu diyabet gibi hastalıklardan ve kardiyovasküler sorunlardan korumak için oldukça önemlidir. Faydasını görmek için günde en az bir avuç kabuklu yemiş yemelisiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.