En Çok Kilo Aldıran Yiyecekler Hangileridir?

3 Aralık, 2014

Günümüz dünyasında, zamansızlıktan, uzun mesai saatlerinden, farklı yoğunluklardan ve endişelerden dolayı öğünlerimiz gittikçe sunileşip besleyici olmaktan uzaklaşıyor.

Marketler konserve yiyecekler, gazlı içecekler, konsantre meyve suları ve hazır çorbalarla dolu, doğal hiçbir şey yok. Bu sebzeleri, meyveleri ve lifleri bir köşeye itip yerlerine pizza, hamburger gibi hazır gıdaları ve yağlı yiyecekleri koyuyor.

Sağlıklı malzemelerle yapılmış bir ev yemeğine denk gelmek çok zor çünkü en iyi öğün en hızlı hazır olan ve iştah kabartandır. Bu çocuklar için de aynen böyle, gün geçtikçe daha çok şeker, meşrubat, hamburger ve patates kızartması yiyorlar. Peki bunun sonuçları ne?Günümüzde dünyada pek çok kişinin sorunu olan obezite.

Sağlıklı beslenmeyi öğrenip bedenimizi zehirlemeyi kesmeliyiz. Bugünden bedenimize yatırım yapıp, gelecekte çıkan sorunlardan sakınabiliriz. Bedenimiz ona sunduğumuz gıdalardan etkileniyor ve bu gıdalar eninde sonunda negatif etkilere neden olacaklar.

Tabii ki diğer yiyeceklerden çok daha fazla kilo aldıran ürülnler de var ve bunlar en cezbedicileri.

Peki bunlar neler?

Şimdi size en kısa sürede en çok kilo aldıran yiyeceklerden bahsedeceğiz.

  1. Fast food, hamburgerler, patates kızarması, tatlılar, pizza.
  2. Makarna tek başına çok ciddi bir problem değil ama bir sürü sos, ketçap, mayonez veya peynir eklediğimizde bir sorun haline geliyor. Esas önemli olan makarnayı ne ile yediğimiz.
  3. İşlenmiş etler, şarküteri ürünleri, sosisler işlenmiş yağ, sodyum ve çok kalori içerir.
  4. Salata aslında çok sağlıklıdır ama aynen makarna gibidir, aynı hatayı yapmayın. Salata yemek, çok sos eklemediğiniz zaman iyidir. Sağlıklı bir öğün olarak salata yiyebilirsiniz ama eklediğiniz sos ve diğer malzemeler ile masum görünen salatanızın kalorisini çok yükseltebilirsiniz.
  5. Kızarmış yiyecekler: en iyisi fırında, ızgarada veya buharda pişmiş, sotelenmiş veya haşlanmış yiyecekler yemektir. Kızarmış yiyecekler çok fazla yağ emerler ve yiyecekleri kızartmak onların kalorilerini çok arttırır.
  6. Şeker takviyeli içecekleri de unutmamak lazım.
  7. Şeker ve un içeren hazır gıdalar.
  8. Beyaz çikolata şeker oranı en yüksek çikolata olduğu için, en yüksek kaloriye de o sahiptir.

Daha önce hiç bir şeyi yedikten sonra, kendinizi durduramadan daha da çok yemek istediğiniz oldu mu? Evet, bu durumun bir açıklaması var! Fast foodlara, hazır Çin yemeklerine, konserve, dondurulmuş, hazır ve tuzlu yemeklere eklenen bir madde var.

Aslında doğal olarak protein içeren besinler, süt ürünleri, et ve bazı sebzelerde bulunan bu maddeye Monosodyum Glutamat adı veriliyor ve lezzet arttıran bu madde yüksek derecede bağımlılık yapıyor. Bu nedenle, bir miktar cips yedikten sonra paketi bitirmeden duramıyoruz.

Bu madde yiyeceklerin aşırı lezzetli olmasını sağlıyor. Hatta bu maddenin yiyeceklere eklenmesi sonucunda, Japonca’da lezzetli anlamına gelen, “Umami” adından yeni bir tat ortaya çıkarttılar. 

Bu maddeyi içeren gıdalar bağımlılık yapabilir ve aşırı kilo alımına veya yüksek tansiyon, kalp sorunları ve benzeri hastalıklara yol açabilir.

Monosodyum glutamat yanlıları, bu sağlık sorunlarının kanıtlanmadığını iddia etmektedir.

Bu madde bazı yiyeceklerde doğal olarak bulunduğundan dolayı, ondan tamamen sakınmamız ne yazık ki mümkün değil, ve bu durum da yiyeceklere bu maddenin eklenmesinin ve ne miktarda eklenmesinin iyi olduğu tartışmasını ortaya çıkarıyor.

patates-kizarmasi

Hayatımız boyunca pek çok şey için savaşmamız gerekiyor ve buna ne yazık ki kilomuz da dahil. Keyif verici şeyler yemek tabii ki yasak değil ama eğer sağlıklı bir kiloda kalmak istiyorsak, bugün keyif verici bir şeyler yemek, yarın o kalorileri yakmak için uğraşmamız anlamına geliyor.

Unutmayın, 1 kilo yağ verebilmek için yaklaşık 7,800 kalori yakmanız gerekiyor. Eğer aklınızda ne yiyeceğinize dair bir şüphe varsa, daima bedeniniz için en yararlı olan doğal gıdaları seçin.

Bunlar da ilginizi çekebilir