Negatifi Pozitife Dönüştürmek İçin Beş Strateji

Daha pozitif bir bakış açısını benimsemek, olayları başka bir açıdan görmenize yardımcı olur. Artı, sizi bunaltan şeyler arasında denge kurmayı yeni bir ortamda öğrenebilirsiniz. Bu yazı aracılığıyla nasıl daha olumlu biri olabileceğinizi öğrenin!
Negatifi Pozitife Dönüştürmek İçin Beş Strateji

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Negatifi pozitife dönüştürmek ister misiniz?

Tipik olarak olumsuzluklarla çevriliyiz. Bununla birlikte, birçok kez bakış açımız ve olayları görme şeklimiz durumu daha iyi veya daha kötü bir hale getirebilir.

Bu nedenle çevrenizin size olumsuzluk yaydığı zamanlarda biraz daha mutlu olmanıza yardımcı olacak beş strateji vermek istiyoruz. Bu şekilde, “kötüyü” nasıl size fayda sağlayacak bir olgu haline getirebileceğinizi öğrenirsiniz.

Negatifi Pozitife Dönüştürmek İçin Beş Strateji

1. Düşüncelerinizi canlandırın

negatifi pozitife çevirmek

En iyi arkadaşınıza yazdığınızı düşünün. Mesajınızı gördü fakat cevap vermedi. Hemen, size kızıp kızmadığına dair sorular aklınıza gelecektir. Ona kendini kötü hissettiren bir şey söylediğinizi düşünebilirsiniz…

O anda olan şey bir hatadır. Belki de size olduğu konusunda emin olduğunuz şey, aslında hiç yaşanmıyor olabilir.

Arkadaşın meşgul olabilir. Belki de mesajınızı gördüğü anda telefonunun şarjı bitti ve kapandı. Bunun gibi binlerce farklı şey olabilir. Bu nedenle, düşüncelerinizi mutlak bir gerçek olarak algılamayın. Bunun nedeni düşüncelerinizin, o anda sizi bunaltan düşüncelerden çok etkileniyor olmasıdır.

Ne olduğunu düşünüyorsunuz? Bunun gerçekten mantıklı olup olmadığını kendinize sorun ve görün.

2. Gerçeği tersine çevirin

uyanmak

Negatif şeyleri pozitif hale getirmek için ilginç ve eğlenceli bir teknik olarak size olanları tersine çevirin. Örneğin, eğer güne “Korkunç hissediyorum” diyerek başladıysanız, bunu “Harika hissediyorum” diye değiştirin ancak buna inanmanız da gerekir.

Durumu içselleştirene kadar bunu istediğiniz sayıda tekrarlayın. Gerçekten kötü hissetmiyor olduğunuzun farkına varacaksınız! Gerçekte, olayları görme ve deneyimleme biçiminizi değiştirme yeteneğine sahipsinizdir.

3. Negatifi pozitife çevirmek için daima olumlu bir yanıt verin

Size olanları kontrol edemezsiniz. Yarın kovulabilirsiniz, kirayı ödeyemezsiniz ya da partneriniz sizi terk eder. Bununla birlikte, yapabileceğiniz en kötü şey kendinize şikayette bulunmak, kendinizi bir mağduriyette boğmak ve sizi çevreleyen bu olumsuzlukları beslemektir. Bunu yaparak daha güçlü yaparsınız.

Bunu nasıl önleyebilirsiniz? Olumsuz durumlara pozitif cevaplar verin.

Örneğin, işten atılma olasılığıyla karşı karşıya kaldığınızda “bu durum, olgunlaşmam için bana yardımcı olacak başka bir iş bulmak için bir fırsattır” ya da bir ayrılık ile karşılaştığınızda, “şimdi kendime daha fazla zaman ayırmayı seçebilir ve bir ilişkiden gerçekten ne istediğimi keşfedebilirim.” diyebilirsiniz.

4. Farkındalık pratiği yapın!

düşünce

Farkındalık, çok daha pozitif biri olmanıza yardımcı olur. Bunun nedeni, özelliklerinden birisinin şu ana odaklanmak olmasıdır. Başka bir deyişle, geçmişte yaşamaktan ya da gelecek için endişelenmekten vazgeçersiniz. Tüm yapmanız gereken budur!

Farkındalık ile birlikte, düşüncelerinizi yargılamadan görmeyi öğrenirsiniz. Her şeyin ve her durumun içindeki en iyiyi görürsünüz. Birçoğu, hissettikleri tarafından koşullandırılır. Bu da, bir parçası oldukları belirli durumları net görmelerini engeller.

5. Kendinizi çok sevin ve kendinize iyi bakın

negatifi pozitife dönüştürmek

Kendinizi sevmenin ve kendinize özen göstermenin ne kadar önemli olduğunu belirtmeden, negatif şeylerin pozitif olanlara dönüştürülmesi için gerekli olan bu stratejileri tamamlayamayız. Eğer bunu yapmazsanız, başınıza gelen şeylerin olumlu tarafını görmek neredeyse imkansız olur.

İnsanlar, başkalarının davranışlarını nasıl onaylayıp onaylamamasına göre bir şeyleri iyi veya kötü olarak yorumlama eğilimindedir. Ayrıca kendi iyiliklerini de başkalarının eline bırakırlar.

Kendinize öncelik vermeyi öğrenmeniz gerekir. Kimsenin söylemesine gerek kalmadan kendinize hak ettiğiniz değeri vermeniz gerekir. Kimsenin sizi ne kadar sevdiğini ilan etmesine gerek kalmadan kendinizi sevmelisiniz.

Hayatın dizginlerini elinize alıp negatif olmanın yalnızca bir perspektif sorunu olduğunu keşfetmenin zamanı geldi. Ya hata yapmanın her zaman tam felâket anlamına geldiğini düşünmezseniz? Ya sonrasında gerçekten bir fırsat olduğunun farkına varırsanız?

Kurban olmayın ya da boşuna acı çekmeyin. Hayat, inandığınızdan çok daha basittir. Bazen düşüncelerimize, kötü olduğuna karar verdiğiniz duygular rehberlik eder. Böylelikle onlar sizi yenilgiye uğratan engeller olur.

Negatif şeylerin olumlu hale gelme zamanı geldi. Gerçekten mutlu olunacak an bu andır.

Ana görsel referansı: © wikiHow.com


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.