Kardeş: Seçmediğiniz En İyi Arkadaş

Kardeş kavgaları olumsuz değillerdir; aksine, büyümenize yardımcı olurlar. Kardeşlerinizle ilişkinizde inişler ve çıkışlar olabilir, ama onlara ihtiyacınız olduğunda her zaman yanınızda olacaklarını bilirsiniz.
Kardeş: Seçmediğiniz En İyi Arkadaş

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Arkadaşlar her zaman yanınızda olabilecek önemli insanlardır, çünkü bir şekilde onları siz seçersiniz. Bu durum, hayatınızın büyük bir bölümünü paylaştığınız ve bazen en iyi arkadaşlarınız haline gelen kardeşleriniz için geçerli değildir. Bir kardeş ile diğeri arasındaki ilişki hayatta gerçekleşebilecek en yoğun ilişkilerden biridir. 

Diğer ilişkilerde beğenmediğiniz veya hemen tartışmaya girdiğiniz durumlar olduğunda, aranızdaki bağı koparabilirsiniz. Ama bu, iniş ve çıkışların çok daha yaygın olduğu kardeşler arasında yaşanmaz.

Kardeşinize her zaman güvenebilirsiniz

kardes%cc%a7s%cc%a7

Kardeşiniz sizi gerçekten tanıyan kişidir. Onlarla beraber yaşamayı siz seçmediniz, ama yine de hayatınızın uzun yıllarını onlarla paylaştınız. Bu durum bir çift için çok zor olabilir ama kardeşler arasında böyle seçimler yapmak mümkün değildir. Bu her zaman çözülmesi gereken bir çok problemin ortaya çıkabileceği bir durumdur.

Buna ek olarak, bütün kavga ve kızgınlığa rağmen sorunların affetme ve sevgi ile çözülmesi; kardeşler arasında kurulan koşulsuz sevgiden kaynaklıdır. Bu yıllar içinde paylaşılan kahkahalar, gözyaşları, mutluluklar, sorular, fikirler ve tartışmalarla kurulan bir sevgi ilişkisidir.

Peki bu konuda ilginç bir şey bilmek ister misiniz?

Kardeşler arasındaki kavgalar, ilişkiniz ve siz için olumsuz değillerdir; aksine, duygusal dürtülerinizi kontrol etmeyi ve esnek olmayı, kızgınken durumu daha iyi değerlendirebilmek için o olumsuz duyguları bir kenara bırakmayı öğrenmenize yardımcı olabilirler.

kardes%cc%a7ler

Peki, kardeşler arasında kurulan ilişkinin size başka ne gibi faydaları vardır? Gelin sizi şaşkınlığa düşürecek bazı faydaları beraber inceleyelim:

  • Özgüveniniz artar.
  • Cömert olma kabiliyetiniz artar.
  • İster inanın ister inanmayın, daha sabırlı olursunuz.
  • Erken yaşta duygusal problemlerden kaçınabilirsiniz.
  • Yalnızlık size acı veren bir şey olmaz.

Bu faydaları kardeş sahibi olmadan da yaşayabileceğiniz doğrudur, ancak kardeş ilişkilerinde bunları kesinlikle deneyimlersiniz.

Bir kardeş ile diğeri arasındaki ilişki hiç bir şey ile karşılaştırılamaz

Hayatınızdaki diğer insanlar ve arkadaşlarınızla çok güçlü ilişkilere sahip olsanız da, bunları kardeşlerinizle olan ilişkiyle kıyaslamak imkansızdır.

Bir düşünün: Küçüklükten beri biliktesiniz. Bu süreç içinde diğer insanlarla aranızda kurduğunuz güven ilişkisiyle karşılaştırılamayacak bir güven bağı geliştirdiniz. 

kardes%cc%a7lerr

Üzerinde emek harcamadan, en kötü ve iyi anlarınızda beraber olursunuz. Bu evlilikle de sözü verilen bir şeydir, ama bu söz bozulduğunda evlilik bitebilirken kardeşler arasında böyle bir durum oluşmaz.

Tabii ki kardeşlerin arasında her zaman böyle bir ilişki olmaz. Kardeşlerden birinin diğeri için toksik olduğu veya hiç anlaşamadıkları için birbirlerinin hayatında olmadıkları durumlar olabilir. Durum böyle olduğunda her iki kişi içinde kötü deneyimler bırakan felaket bir ilişki ortaya çıkabilir.

Bazen bencillik ve istenmeyen durumlar oluşur. Normal ilişkilerde her iki taraf da hem iyiyi hem de kötüyü paylaşır hale gelir. Bu olmadığı zaman, belki de sadece olumsuz duygular besleyen kötü kalpli bir kardeşiniz vardır. Ne olursa olsun, kardeşler hayat deneyiminizin bir parçasıdır, onlar sizin ailenizdir.

Farklı yaşam yolculuklarını tercih etmiş olsanız da, yeniden buluştuğunuz zaman önceden sahip olduğunuz güvene sahip olacağınızı bilirsiniz.  Eğer size bir şey olursa, bir sorun yaşarsanız? Böyle bir durumda kardeşinizden yardım istediğinizde yardım etmeye hazır biçimde orada olacaklarını bilirsiniz.

iki kardeş ve ayı

Kardeşinizle olan ilişkinizi bir ağaç gibi görün. Dallar birbirlerinde uzaklaşarak büyüse de, aynı kökleri paylaşırlar. Bu yüzden kardeşiniz ile aranızda her zaman bir bağ olacaktır. O bilmiş bakışlar, sadece sizin anladığınız ortak diliniz, ikinizden başka kimsenin bilmediği ve asla da bilmeyeceği sırlar. 

Kardeşlerimiz hayatımızın çok önemli bir parçasıdır. Bu yüzden onların değerini bilmeli, onları korumalı ve kendimize yakın tutmalıyız. Bu kadar saf ve sağlıklı bir ilişkiyi bulabileceğiniz başka bir yer yok. Bunun benzeri yok.

Bu, koşulsuz ve gerçek sevgiye dayanan bir ilişkidir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • McHale, S. M., Updegraff, K. A., & Whiteman, S. D. (2012). Sibling relationships and influences in childhood and adolescence. Journal of Marriage and Family, 74(5), 913-930.
  • Dunn, J. (2002). Sibling relationships. Blackwell handbook of childhood social development, 223-237.
  • Branje, S. J., Van Lieshout, C. F., Van Aken, M. A., & Haselager, G. J. (2004). Perceived support in sibling relationships and adolescent adjustment. Journal of Child Psychology and Psychiatry, 45(8), 1385-1396.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.