İlişkilerde 4 Temel Dayanak Noktası

İlişkinizin bir rutin halini almasını istemiyorsanız, her gün yaratıcı olmayı denemelisiniz. Bir çift olarak yaratıcılığınızı geliştirdiğiniz zaman, aranızdaki bağı da güçlendirmiş olursunuz. 
İlişkilerde 4 Temel Dayanak Noktası

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Bir ilişki içinde olmak size hayatınızın en büyük mutluluğunu ve belki de en büyük acısını yaşatabilecek bir bağlılıktır. Hayatınızı başka bir insanla paylaşmaya karar verdiğiniz zaman yalnızca aşık olmanın ötesine çıkmış olursunuz; çünkü artık bir çift olarak başarılı olmanız için dayanak noktası oluşur.

İlişkilerde 4 Temel Dayanak Noktası

Sevgilinizle birlikte geçirdiğiniz hayatınız, size hem daha iyi bir birey hem de daha iyi bir çift olmanıza yardımcı olacak tecrübeler sunar. Hayatınızın bu yönü ile yakından ilgilenmelisiniz çünkü birçok insan bunun garanti olduğunu düşünmektedir. Herkesin mutlu olmak, cesur hissetmek, sağlıklı olmak ve hayatı dolu dolu yaşamak için buna ihtiyacı vardır.

Aşık olmak ve sağlıklı bir ilişki sahibi olmak sizi mutlulukla doldurabilir, bir birey olarak büyümenize yardımcı olup hayatınıza anlam katabilir. Bu sebeple, ilişkinizi iyileştirmek ve güçlendirmek için bir ilişkinin en temel dayanak noktası nelerdir öğrenmek önemlidir.

Bugünkü yazımızda, psikolog ve seksolog Leticia Garcia bir ilişkin dört temel dayanağını bizlerle paylaşacak: iletişim, güven, destek ve yaratıcılık.

İletişim

iletişim

İlişki içinde iletişim kurmak partnerinizle istikrarı korumanın ve sıkıcı bir rutinin önüne geçmenin en kritik yollarından biridir. Birbirinizle konuşurken kendinizi rahat hissetmeli ve eleştirilme korkusu taşımamalısınız. Canınızı sıkan ne varsa dile getirmek ve sorunları nazik ve empatik şekilde ele almak birbirinizi daha iyi anlamanıza ve ilişkinizi iyileştirmenize yardımcı olacaktır.

Benzer şekilde, ilişkinizde önemli bir rol oynayan cinsel iletişim için de alan bırakmalısınız. Birçok insan yanlış bir şekilde isteklerini dile getirmekten çekinerek, bunun yeni tutku ve heyecanları tetikleyebileceğini ve sizi normal rutininizin dışına çıkararak ilişkinizi güçlendireceğini fark etmemektedir.

Güven

öpüşen çift

Güven de her türlü ilişkide temel bir rol oynamaktadır. Bu destek her ikinizi de güçlendirir ve birbirinizi tamamladığınızı hissetmenize yardımcı olur. Güven ayrıca olduğunuz kişi veya sevdiğiniz şeyler için yargılanma veya eleştirilme korkusu taşımadan kendiniz olabileceğiniz anlamına gelmektedir.

Güvendiğiniz kişi sizi değiştirmeye çalışmadan yapıcı eleştiriler yapar. Bu tür bir güven ise zaman ve iyi iletişimle başarılır ve temel olarak yargılanma korkusu olmadan her ikinizin de nasıl konuşulup dinleneceğini bilmesine dayanır.

Destek

selfie çekinen çift

Çiftin ilişkide sahip olduğu destek kurabileceğiniz hiçbir bağa benzemez. Bu bağlantı iletişimi ve ortak noktalarınızı paylaşmayı daha kolay hale getirir. Aslında, ilişkide bol miktarda sevgi ve güven olduğunda, çift kendilerini, sevgilerini ve ortak isteklerini dile getirdikleri kendi “dilini” geliştirir.

Günlük zorunluluklar ve rutin sizi bağlayan desteği kaybetmenize sebep olabilir. Ancak aşk ve arzu bu özel bağın tekrar oluşmasına daima yardımcı olarak zamanla kaybolan detayların yeniden kazanılmasını ve ilişkinizin tutkusunu ve gücünün yenilenmesini sağlar.

Daima partnerinizle yaratıcı olabilir, birbirinize karşı hislerinizi güçlendirecek ve sizi nihayetinde daha da yakınlaştıracak yeni detaylar yaratabilirsiniz.

Yaratıcılık

yemek yapan çift

Yaratıcılık hepimizin sahip olduğu ve birçok farklı şekilde besleyebileceği bir özelliktir. Rutininizden kaçmanızı sağlayan, ilişkiyi yenileyebilen ve her şeyin değiştiğini hissettiğiniz anda aşkınızın şiddetini tekrar alevlendirebilen kilit bir unsurdur.

Cinsel ilişkinize ve paylaştığınız hayata daima yenilikler katmanız ve bunun yanı sıra partnerinizi ne kadar çok sevdiğinizi size hatırlatan o hisleri yeniden yaşamanız çok önemlidir.

Yaratıcılığınızı geliştirmenin birçok farklı yolu vardır. Birlikte aranızdaki bağı güçlendirecek ve çoğu zaman aşkın şiddetini azaltan monotonluğu rafa kaldıracak özel ve yeni bir şeyler yapmayı tercih edebilirsiniz.

Bu dört desteği uygulayarak, birlikte hem bir hayat hem de cinsellik yaşarken aşkınızı büyütebilirsiniz. İkinizin de buna katılması önemlidir; çünkü ilişki daima iki kişiliktir ve tek bir kişi bunları tek başına yapamaz.

İlginizi çekebilir ...
Aşk İlişkileri Konusunda Şanssız Olmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Aşk İlişkileri Konusunda Şanssız Olmak

Pek çok insan söz konusu aşk ilişkileri olduğunda şanssız olduğunu söyleyip yakınır. Peki, gerçekten de şanssızlık hep sizi mi buluyor?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • García FE, Ilabaca Martínez D. Ruptura de pareja, afrontamiento y bienestar psicológico en adultos jóvenes. Ajayu Órgano de Difusión Científica del Departamento de Psicología UCBSP 2013;11(2):42-60.
  • Morfa JD. Prevención de los conflictos de pareja. Bilbao: Desclée de Brouwer; 2003.
  • Villar F, Villamizar D, López-Chivrall S. Los componentes de la experiencia amorosa en la vejez: personas mayores y relaciones de pareja de larga duración. Revista Española de Geriatría y Gerontología 2005;40(3):166-177.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.