Şikayet Etmek Alışkanlığına Son Vermek İçin 4 Tavsiye

Şikayet etmenin, amaçlarınıza doğru ilerlemede ve ulaşmada yolunuzu kapattığını aklınızdan çıkarmayın. Bu alışkanlık omuzlarınıza ağırlık yükler ve sizi dibe çeker.
Şikayet Etmek Alışkanlığına Son Vermek İçin 4 Tavsiye

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2019

Şikayet etmek çoğu insanın sahip olduğu olumsuz bir alışkanlıktır. Üstelik, bundan kurtulmak oldukça zordur.

Neden diye soruyor olabilirsiniz. Şikayet eder dururuz çünkü sorumluluk almak yerine koşulların kurbanı olma fikri çok cazip gelir.

Belki siz de aynı şeyi yapıyor ve başınıza gelenlerden kendinizi sorumlu hissetmiyorsunuz. Sevmediğiniz ve sizi şikayet etmeye iten durumları çözmek için adım atmıyorsunuz.

Kötü ruh hali, öfke, hiddet ve mutsuzluk, hayatınızda sabit bir faktör olarak kalacaktır. 

Şikayet girdabının içinden çıkmak için paylaşacağımız dört tavsiyeye özen göstermeniz önemlidir. Bu, kendinize güvenmenizi ve daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.

Bu tavsiyeler ayrıca zor dönemlerde dibe batmak yerine başınızı suyun üstünde tutmanıza da yardım eder.

Şikayet etmek: faydasız bir alışkanlığı geride bırakın

1. Hoşça kal şikayet, biz gidiyoruz!

şikayet etmek ağırlık yükler

Şikayetlerin belli bir karakteristiği vardır. Şikayet etmek pasif olmak demektir. Bunu yapmak hiçbir şeyi çözmez ve değiştirmez.

Şikayet etmek kendinizi kurban gibi hissetmenize neden olur. Olan biteni değiştirmek için hiçbir şey yapmanız gerekmez. Mesela, ilerlememiş bir proje ile karşı karşıya gelince şikayet ederiz.

Halbuki her zaman başka bir yol seçebilirsiniz: harekete geçmeye karar verebilirsiniz.

Şikayet etmenin aklınızı çelmesine izin vermek yerine, sizi boğan düşünce ve hislerin kontrolünü ele geçirebilirsiniz. Böylece, onların üstüne basarak başka bir yola geçebilirsiniz. Ya da yaptıklarınızdan ders çıkarmak için bu duygu ve düşünceleri kullanabilirsiniz.

Sizi şaşırtan veya beklemediğiniz gibi gelişen bir duruma karşı sessiz kalamazsınız. Hayal kurmak bedavadır ama hayallerinizi gerçekleştirmek oldukça masraflıdır.

Bu kadar şikayet etmeyi bırakın ve işe koyulun. Zaman, bu yas dolu düşüncelerden kurtulma zamanıdır. Bugün, harekete geçeceğiniz gündür.

2. Başınıza gelenleri asla inkar etmeyin

kurt kadın karışımı ilüstrasyon

İnsanlar başlarına gelenlerden hoşlanmadıklarında onları inkar etme eğilimindedir. Bu, şikayetlere giden en kısa yoldur.

Ancak değiştiremeyeceğiniz durumlar vardır. Örneğin, geçmişte bir hata yaptığınız gerçeği, değiştirmesi imkansız bir şeydir.

Bu konuda yakınıp şikayet etmeye devam mı edeceksiniz? Bulunduğunuz andayken değiştiremeyeceğiniz geçmişi düşünüp duracak mısınız?

Bunu yapmak vakit ve enerji israfıdır. Bu zamanı çok daha kullanışlı bir şey için kullanıyor olabilirdiniz.

Başınıza gelenleri kabul etmeyi öğrenin. Kendinizi geliştirmek için her şeyden ders çıkarabilirsiniz. Sadece biraz rahatlamanız gerekiyor. Buna hazır mısınız?

3. Cesur olun, sorumluluk alın

çimlerde uzanmış gözleri kapalı kadın

Şikayet girdabı, başınıza gelenlerin sorumluluğunu almanızı engeller. Kötü talihiniz için başkalarını suçlamak çok daha kolaydır.

Ne yazık ki başınıza gelenlerin çoğu sizin sorumluluğunuzdadır. Diğerleri size kötü davranmış bile olsa, bunun tekrar olmasına izin vermemek veya başka yollar denemek sizin kararınızdır.

Bu, diğerlerini değiştirmeye çalışmak demek değildir. Bir aile ferdi öldüğünde veya iflas ettiğinizde pozitif olmak adına yaşadıklarınızı inkar etmek değildir.

Başınıza gelenlerden dolayı başkalarını suçlayamazsınız. Çünkü hayat kime eziyet edeceğini seçmez. Olaylar nedensiz şekilde de olabilir. Bunu kabul etmeniz gerekir.

Davranışlarınızdan mesul olmalısınız. Ayrıca değiştiremeyeceğiniz şeylerle yüzleştiğinizde akıllı davranmanız gerekir.

Ayrım gözetmeksizin herkesi etkileyen zorluklarla yüzleşirken cesur olmanız gerekir.

4. Şikayetlerinizin nedeniyle iletişim kurun

şikayet etmek alışkanlığına son vermek

Her şey hakkında şikayet ettiğinizde nasıl hissediyorsunuz? İyi mi kötü mü? Bu durumun sizi pek iyi hissettirmemesi muhtemeldir.

Şikayet etmeyi diğerler insanları manipüle etmek için kullandığınızda bile bu geçerlidir.

Düşüncelerinizde şikayetler belirdiğinde onları ölçüp biçmeniz gerekir. Bunun bir yolu da onlarla konuşmaktır. Şikayete neden orada olduğunu sorun ve cevabı bulmaya çalışın.

Bunu öfke, hiddet, kıskançlık ve gündelik sorunlarınızı oluşturan diğer duygular için yapmalısınız.

İlgi görmek için şikayet ettiğinizi keşfedebilirsiniz. Ya da kendi kararlarınızdan sorumlu tutulmak istemediğiniz için başkalarını suçlama ihtiyacı duyuyor olabilirsiniz.

Belki de kontrol sahibi olmak için şikayet ederek başkalarını manipüle ediyorsunuz.

Şikayet etmek için nedenleriniz ne olursa olsun bu bakış açısının çok uzun sürmemesi gerektiğinin farkında olmanız önemlidir.

Şikayet etmek sizi yalnızca zayıflatacak ve pasif bir kurban yapacaktır. Bu, özellikle kontrolünüz altında olup yeni bir yön verebileceğiniz şeyler için geçerlidir. Olay tamamen bakış açınızı değiştirmekle ilgilidir.

Üretken olmayan şikayetlere hoşça kal demeye hazır mısınız?

İlginizi çekebilir ...
Kronik Mağduriyet: Sürekli Şikayet Eden İnsanlar
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kronik Mağduriyet: Sürekli Şikayet Eden İnsanlar

Kronik mağduriyet bozuk bir gerçeklik algısı oluşturur ve mağdur başına gelen herhangi bir şey için bir suçlu yaratmanın bir yolunu her zaman bulur...  • Sánchez, E. (2014). Reconociendo el victimismo manipulador. La Mente Es Maravillosa.
  • Victimismo. (s.f.). En Wikipedia. Recuperado el 4 de abril de 2017 de https://es.wikipedia.org/wiki/Victimismo
  • Sánchez, E. (2014).  La incesante manía de quejarse. La Mente Es Maravillosa.