Şanssızlık? Negatif Düşüncelerinizi Pozitife Dönüştürün

Zihniniz, onu bozguna uğratan düşünceler tarafından baskına uğradığı zaman, tutumunuzu değiştirmeniz ve olayları daha pozitif bir ışık altında görmeyi öğrenmeniz gerekir. Sonuçta, her işte bir hayır vardır!
Şanssızlık? Negatif Düşüncelerinizi Pozitife Dönüştürün

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hayatınızın bir noktasında, negatif düşüncelerinizi bir kenara bırakıp pozitif olmanın neredeyse olanaksız olduğu bir lanet ile karşılaşacaksınız.

Hayat hakkında pozitif bir görüşünüz olsa dahi bazen zihinsel gücünüzü kaybedebilir ve hayal kırıklığına uğrayabilir ya da aciz hissedebilirsiniz.

Her durumda iyi bir tutum sürdürmeniz esastır çünkü işler ne kadar zorlaşsa da ileriye doğru hareket etmeniz gerekir.

Bu nedenle, bu makalede sizinle, özellikle de işler iyi gitmediğinde zihniyetinizi geliştirmenize yardımcı olacak bir dizi ipucu paylaşmak istiyoruz.

Ne olduklarını öğrenin!

Negatif düşüncelerinizi kovmak için aklınızı dinleyin

negatif düşüncelerinizi bir kenara bırakın

Zihninizi dinlemek, hayatınızı engelleyen olumsuz düşünceleri ortadan kaldırmak için atılan ilk adımlardan biridir.

Bu içsel diyalog, kendinize karşı aşırı derecede sert olup olmadığınızı ya da “bunu yapman mümkün değil” veya “yaptığın her şey yanlış” gibi zihinsel engeller koyup koymadığınızı anlamanızı sağlar.

Düşündüğünüz şeyleri kontrol altına almak önemlidir. Bu yüzden neyin olumsuz olduğunu tanımanız ve bunun için bir çözüm aramanız gerekir.

Kendinize saldırmadan önce kendinizi değerlendirin, yeni hedefler belirleyin ve zihinsel açıdan daha açık olun. Bunların hepsi engellerin üstesinden gelmek üzere atılmış büyük adımlardır.

Düşüncelerinizi not alın

Birçok kişi, olumsuz düşünceler zihnini istila etmeye başladığı  anda ve onları bir araya getiremedikleri zaman açıkça düşünmekte zorlanır.

Bu gibi durumlarda, neler olup bittiğini ve işlerin hangi noktada yanlış gittiğini not almak için, bir defter ya da bir yaprak kağıt tutmak gerçekten yararlıdır.

Bu basit adım, özellikle çevrenizde bulunan birine güvenmek istemiyorsanız, negatif enerjiyi dışarı bırakmak için büyük bir yardımcı olabilir.

Olaylar hakkında göreceli düşünmeye çalışın

negatif düşüncelerinizi pozitife dönüştürmek

Zihninizi tüm olasılıklara kapatmak ya da her durumu aşırıya çekmek, işler ters gittiği zaman ciddi bir hatadır.

Düşüncenizde katı ve mutlak ise, özellikle de çözüm tahmin ettiğinizden daha da uzakta olduğu zaman, kutunun dışında düşünmemenize neden olabilir.

Kendinizi açık bir zihinle aktif olarak sorgulamaya çalışın; neden bu şeyler oldu ve bunları nasıl aşarsınız?

Korkularınızı serbest bırakın ve kararlar verin

Zor zamanlar geçirdiğinizde olumsuz düşüncelerinizi değiştirmek, korkularınızı serbest bırakıp yeni kararlar vermeniz gerekir.

  • Her zaman yeni bir başarısızlık ihtimali olmasına rağmen, başarıyı elde etmek için başarısız olmanız gerektiğini unutmamalısınız.
  • Bu nedenle olabilecek en kötü şeyleri düşünmek yerine, elde edebileceğiniz tüm iyi şeyleri yeni adımlar atarak değerlendirmeniz daha iyidir.

Negatif düşüncelerinizi yok etmek için tutumunuzu değiştirin

İşler istediğiniz gibi gitmediği ya da şansınız olmadığı zaman moraliniz azalabilir.

Bu durum düşünme, yaşama ve başkalarıyla olan ilişkilerinizin şeklini etkileyen, tamamen olumsuz bir tutuma neden olabilir.

“Çok kötü hissediyorum” ya da “bugün evden çıkamam” veya “her şey yanlış gidiyor” gibi düşünceler, zihinsel olarak güç kaybetmenize ve stres, kaygı ve depresyona neden olabilir.

Kimi insanların hayal edebileceği şey, tutumunuzu değiştirmek kadar basit bir şeyin daha iyi bir yöne doğru adım atmanıza yardımcı olmasıdır.

Kendinize güveninizi arttırmak ve yeni imkanlara yol açmak için her gün kendinize şunu tekrarlayın: “bugün iyi hissediyorum” ve “yapabilirim”.

Olumlu ifadeler kullanmaya başlayın

Olumlu ifadeler, ilerlemenizi önleyen düşüncelere karşı savaşmak için yüksek sesle tekrarlayabileceğiniz ifadelerdir. Bu uygulama, negatif düşüncelerinizi bir kenara bırakmak için de yardımcı olur.

Onları söylediğiniz zaman size inanç ve gerçekliğin hissini verecek duygu ve hislerle doludurlar.

Elde etmek istediğiniz hedefleri düşünürken, kendiniz bazı cümleler keşfedebilir ya da başkalarının sözlerini dinleyebilirsiniz.

Bu ifadeler, her gün kalktığınız zaman ya da geceleyin rahatlayıp derin nefes alma terapisi uygularken tekrar edilebilir.

Düşünme şeklinizi dönüşmeye hazır mısınız? Son zamanlarda bunları uygulamamış olsanız ve olumsuz düşünceler hayatınızı ele geçirmiş halde olsa bile, onları sakin tutmak ve ilerlemeye devam etmek için bu ipuçlarını deneyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Spinhoven, P., van Hemert, A. M., & Penninx, B. W. (2018). Repetitive negative thinking as a predictor of depression and anxiety: A longitudinal cohort study. Journal of Affective Disorders, 241, 216-225.
  • Naseem, Z., & Khalid, R. (2010). Positive Thinking in Coping with Stress and Health outcomes: Literature Review. Journal of Research & Reflections in Education (JRRE), 4(1).
  • Caprara, G. V., Steca, P., Gerbino, M., Paciello, M., & Vecchio, G. M. (2006). Looking for adolescents’ well-being: Self-efficacy beliefs as determinants of positive thinking and happiness. Epidemiologia e psichiatria sociale, 15(1), 30.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.