Sizi Seven İnsanlara İlginizi Her Gün Gösterin

Eşimizle çok zaman geçiriyor olabiliriz ama ona sevgimizi günlük olarak göstermeliyiz. Ayrıca, sevgi almayı öğrenmeli ve kendimizi duygusal manipülasyona mahkum etmemeliyiz.
Sizi Seven İnsanlara İlginizi Her Gün Gösterin

Son Güncelleme: 10 Mart, 2019

Gerçekten sizi seven ve size saygı duyan birinden gelen kadar zengin ve güzel bir sevgi biçimi yoktur. Eğer bunu sıradan bir şey olarak kabulleniyorsanız, beslemek için zaman ayırmıyorsanız ve sevginizi her gün ifade etmiyorsanız, sonsuza dek kaybolabilir.

İlişki uzmanları, çiftlerin en yaygın ayrılık nedenlerinden birinin, bir tarafın ihtiyaç duyduğu ilgiyi görmemesi olduğunu söylüyor.

Duygular genelde hafife alınır, ama aslında, sevgi gibi duygular her gün yenilenmelidir. Biraz pastoral ya da şiirsel gelebilir, ama bir ilişki her gün özenle beslenmelidir. Bugün sayfamızda, sizi seven insanlara duyduğunuz sevgiyi ifade etme biçimlerine ekleyebileceğiniz malzemelerden bahsedeceğiz.

Beslenen aşk her gün daha da güzelleşerek ve özgürleşerek büyür

Bazen sadece sevilmek yeterli değildir: bunun gösterilmesi gerekir. Yaşlandıkça edindiğimiz deneyimlere rağmen, insanlar bağlarını teyit etmek için halen şefkat göstermeye ihtiyaç duyarlar.

Beynimiz oldukça rafine bir ödül sistemi ile çalışır. Beyinde, hislerimiz ve duygularımızın “beslendiği” alanlar bu alanlardır. Duygusal beyin, gerçek aşkı, samimiyeti ve tutkuyu deneyimlediğimizde salınan oksitosin ve dopamine bayılır.

Beynimiz, tek amacı olan kimyasal bir makinenin karmaşık parçalarından biridir: Bu amaç, biriyle veya bir şey ile bir arada olduğunu hissetmektir.

akvaryum içinde kalp

Zihnin bir amaca ihtiyacı vardır ve kalplerimiz sevmek için insanlara ve nesnelere ihtiyaç duyar.

Kendimizi sevmenin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Ancak samimi bir ilişki sürdürmek için, sevgimizi günlük olarak göstererek bağlarımızı güçlendirmemiz ve sinirsel ödül sistemimizi etkinleştirmemiz gerekir.

Şimdi özel ilişkiler bahçemizle daha iyi ilgilenmek için sizi seven insanlara karşı kullanabileceğimiz bazı stratejilere göz atalım.

Sizin seven kişiye, hayatınızda önemli olduğunu hissettirin

 • Eşiniz, sadece eve geldiğinizde size merhaba diyen kişi değildir. O, sadece kendi dertlerinizi anlattığınız kişi değildir.
 • Eşiniz de hisleri ve ihtiyaçları olan biridir. Sevilmeyi ve ilgilenilmeyi hak eder.
 • Geleceğinizi beraber kurmayı seçtiğiniz kişi olduğu için, sizin için ne kadar önemli olduklarını her gün hissetmeleri hayatidir.
 • Eşinizle kurduğunuz her iletişim ilişkinize etki eder. Onlara, hayatınızda oldukları için ne kadar müteşekkir olduğunuzu göstermeyi unutmayın. Bunun gibi küçük şeyler dünyaları değiştirir.
 • Empatik dil ve iletişim birini sevmenin temelleridir.

Küçük şeyler önemlidir

 • Eşiniz hediyeler veya her hafta sonu egzotik yerlere tatil istemez. Sizi seven kişi varlığınızı ister, son anda akşam yemeğini erteleyen veya hafta sonu planlarından kaçan birini değil…
 • Küçük şeyleri özel yapan her jest ile getirdikleri şefkat hissidir. Bunlar beklenmeyen bir sarılma da olabilir, “Senin için onu ben yapayım”,”Sen, başıma gelen en iyi şeysin” veya “Hayat seninle çok daha güzel” gibi cümleler de olabilir.
kalp ile sulanan çiçekler

Bencillik değil, duygusal destek

 • Eşiniz hayatınızdaki en büyük destek kaynağı ve her zaman güvenebileceğiniz kişi olmalı. Yine de, bazı insanların destek hakkında düşündükleri şeyler farklı olabilir: “Eğer bunu senin için yapacaksam, sen de benim için bunu yapacaksın” gibi… Ama bu doğru değildir. Gerçek sevgi bencillik bilmez. Kendini öne koymaz ve diğer insanın ihtiyaçlarını yerine getirmesini bekler.
 • En mutlu ve uzun süren ilişkiler koşulsuz desteğin önemini anlamış ilişkilerdir. Bunun, bizi zor zamanlarda ayakta tuttuğunu bilirler. En çok birine ihtiyaç duyduğumuz zaman, eşimiz bize sevgi ve desteği hatırlatmak için oradadır.

Sizi tutmayan ve büyümenize izin veren aşk

Sizi seven kişi büyümenize engel olmayacaktır. Aşk hem uçmak için kanatlar sunar hem de büyüyebileceğiniz kökler sağlar. Bu bahçe ile her gün biraz ilgilenmek gereklidir.

 • Bunu yapmak kolay değildir çünkü herkes eşinin kişisel gelişimini nasıl destekleyeceğini bilemeyebilir ya da anlamayabilir. Herkes iki kişinin ilişkisinde oluşan bu bahçe ile nasıl ilgileneceğini bilemeyebilir.
 • Gerçek aşk, diğer kişiye, onun ilgi alanlarına, hobilerine ve değerlerine ilgi göstermektir. Kişi, onun mutluluğuna ve kişisel refahına yatırım yapıldığını bilir.
saçında kelebek olan kadın

Ayrıca okuyun: Mükemmel İlişki

Şunu hiçbir zaman unutmayın: Eğer birini seviyorsanız, her gün biraz da olsa bu ilişkiye özen göstermelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.