İmkansız Aşkın Arkasındaki Nedenler

Çoğu zaman gerçek aşın tıpkı filmlerdeki gibi olduğunu düşünürüz ama aşk her zaman mükemmel değildir.

İmkansız aşkın arkasındaki sebepler nedir? İhtiyaç, hayranlık, acı, aşk, şefkat, başkasına duyulan merhamet, duygusal bağımlılık… Bu soruya verilecek sonsuz sayıda cevap var.

Çok eski zamanlardan beri imkaansız aşk hikayeleri kalplerimize, raflara ve duvarlara dolarak her yanımızı sarmış halde. En edebi ve sanatsal başarılar aşk acısını içeriyorlar.

Romeo ve Juliet, La Celestina, Prenses Gelin, Don Juan Tenorio, Genç Werther’in Acıları ve aşk hikayeleri ya da kırıklıkları temalarıyla hatırladığımız diğer tüm edebi eserler bir arada olmaları mümkün olmayan aşıkları konu edindi.

Peri masalları, ölümsüz aşk temalı Disney filmleri ya da mutlu sona kadar birçok olayı ele alan diziler, bizi aşkın en güçlü olan şey olduğuna ve her şeyin mutlaka iyi bir sona kavuşacağına inandırdı.kalpli kız

Ancak hiçbir şey gerçekten uzak olamaz: ne her aşk mümkündür ne de her aşk için savaşılmalıdır. Bazılarının sadece geçip gitmesi gerekir ve diğerleri de aşkın güzel hissine adaletli davranmaz. İşte bu yüzden bazen ulaşılmaz olanın peşini bırakmak gerekir.

Tahmin edebileceğiniz gibi, bu edebi ve sanatsal hikayeler başarıyı garanti ederler çünkü her birimiz imkansız aşkla kendimizi özdeşleştiririz. Ama ne şekilde?

Sahip Olamayacağımız İnsanları Neden Severiz?

Sonsuz aşk yorucudur, can sıkar ve yıpratır. Ama ne yazık ki duygusal gelişimimiz henüz bu tarz acılardan kaçınmak için yeterli değil, biz sadece kendimizi kırılan camın parçalarına gömüyoruz ve bu bize zarar vermekten başka bir işe yaramıyor. Belki de bu doğru yolda olduğumuza inandığımıza neden olan romantizmin suçu, kalbimizin en aşağısında hissettiğimiz acıya rağmen. Peki bize neden böyle oluyor? Neden bu dürtüyü, bu ölümcül çekimi hissetmeye devam ediyoruz? İşte karşınızda bazen böyle hissetmenize yol açan bazı sebepler:

1. Duygusal Endişe

Bazen, kim olduğu fark etmez; sadece birinin bize yakın olmasını isteriz ve buna ihtiyaç duyarız, onun bizimle olmasını ve güven vermesini bekleriz. Bu ihtiyaç hissi bizde büyük oranda endişe yaratır ve bu endişe sadece ona sahip olunduğunda geçer.

Eğer bu kişi yakınımızda değilse endişe iyice büyür ve gitgide bu aşkı bulmak için olan arayış çabası kişiye acı çektirir. Psikolog Cindy Hazan ve Phillip R. Shaver, bu durumun kesinlikle sağlıksız olduğunu söylüyorlar.

2. Kafamızdaki Romantizm Düşüncesi: ihtimallere karşı savaşmak

Daha önce dediğimiz gibi bize aşk her koşulda orada olmak olarak öğretildi. Peki bu uğurda her şeye katlanmak zorunda mıyız? Katlansak bile bu tercihen değil, sadece inandıklarımız yüzünden bu şekilde (yanlış ve zararlı).

3. Dikkat Çekmek

Oldukça basit. İnanması güç ama sırf bize biraz ilgi gösterdi diye bazen birine umutsuzca aşık oluruz. Açıkçası bunun nedeni birbirinden farklı duygusal ihtiyaçlar ve kabul edilme hissi.

4. İstemek Ama Yine de İstememek

Evet yeterince garip ama bazı insanlar sırf yakın olmaktan kaçınmak için imkansız aşka tutuluyorlar. Bu kaçmaya meyilli insanlar aşklarının ideal bir şekilde kalacağı o ideal kurmaca düzende yaşamaya meyillidirler.

Psikolog Linda Hatch’e göre bu tarz insanlar reddedilecekleri ya da terkedilecekleri türde ilişkiler arıyorlar. Bu sayede gerçek yakınlıktan doğacak olan incinmelerden kendilerini koruyorlar. Biriyle yakınlaşmak onlar için tehlikeli olarak algılanıyor.

5. Ulaşılmaz Olan Kişi Değerini Arttırıyor

Bu tam olarak karşılıksız platonik aşk. Hector G. Barnes’a göre mantık gayet basit, sınırlı kaynaklar değeri yükseltir, eğer kaynak bolsa tam tersi olarak değer azalır.

Aynı ürün sırf sahip olamadığımız için lükse dönüşür, ulaşılamayan insan da değerlenir. Kim kendini adamış ilişkiyi asla terk etmeyenden daha değerli olabilir? Ya da kim herkesin elde etmek istediğinden daha çok arzu edilir? (mesela sınıftaki en yakışıklı çocuk?)

6. Hayranlık

İlişkide hayranlık iki taraflı olmalıdır. Ancak hayranlığın tek taraflı olduğu ‘aşk’lar var. İşte tutkuyu da sürdüren neden budur. Bu tarz aşklar bitmeye mahkumdur.kelebekler

Bu gerçekten aşk mı?

Gördüğümüz gibi imkansız aşk birçok cevaba sahip. Her kişi de kendine has duygulara ve nedenlere sahip. Ama net olan şey, bu tarz sevgi türlerinin sağlıklı olmadığı.

Aşk sadece mutluluk değil aynı zamanda ihtimaller de demektir. Bazen bizi bu tarz ilişkilere bağlayan şey adrenalin duygusu ve uğruna yaşayacak bir şeye sahip olma hissidir.

İmkansız aşkın üstesinden nasıl geliriz?

İlk aşama, her ne kadar bu insanlara bağlı olsak da bu şekilde onlarla sağlıklı, tatmin edici ve yapıcı bir ilişki yaşayamayacağımızın farkına varmamız.

İdealleştirmenin aşık olmanın ilk basamağı olduğunun farkına varmamız gerekiyor, bu bile zamanla yorucu bir şey. İnsanların ideal mükemmel aşka cevap vermeyeceğini anlamak önemli. Partner seçimi karşındaki kişinin ideal olup olmadığına dayalı olmalı.

Bu romantik olmadığımız ya da karşımızdakinin ve ilişkinin ideal ihtiyaçlarımızı karşılamayacağı anlamına gelmez. Bunu gerçekleştirmek mümkün, ama tartışamayacağımız prensiplerin de olduğunu unutmamak lazım.