Gerçek Aşk Geçmişinize Saygı Duyar

Gözlerinizi açın. Sizi huzursuz eden şeyleri göz ardı etmeden, içinde bulunduğunuz durumu değerlendirin. Gerçek aşk, bizi huzursuzluk ve acı ile değil neşe ve mutlulukla doldurur. 
Gerçek Aşk Geçmişinize Saygı Duyar

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Gerçek aşk ile karşılaştığınız zaman, bugününüze geçmişten gelen hiçbir şeyin etki edemeyeceğini bilirsiniz. Ancak geçmişte olmuş olayların hala sizi etkilediğini fark ediyorsanız, durmanız gereken nokta artık gelmiş olabilir.

Birçok çift ilişkileri boyunca geçmişe dönük yaşar ve bu aslında büyük bir hatadır. Çünkü böyle bir tutum ilişkiyi temelinden sarsabilir. Bu yazıda, geçmişle iç içe yaşanan ilişkilerde ne gibi sorunlar olabileceğini, bunun neden gerçek bir aşk olarak tanımlanamayacağını size anlatacağız.

Geçmiş değil, bugünsünüz

yol ve ayaklar

Bir ilişkideyken aklınızdan çıkarmamanız gereken bir kural varsa o da geçmişte yapılan hataların geçmişte kalması gerektiğidir. Herkes hayatının belli noktalarında çeşitli hatalar yapar ve bu hatalardan dersler çıkarır

Geçmiş zaman, bir ilişkide gereğinden fazla yer kaplamaya başladıysa ilişki zarar görmeye başlar. Partnerlerden birinin sık sık g eçmişi bir silah olarak kullanması ilişki için oldukça tehlikelidir.

Bir tartışmanın ortasında “Bunu kaçıncı kez yaptığını biliyor musun?” veya “Beni daha önce de kırdığını unuttun mu?” gibi cümleleri kaç defa duydunuz?

Karşınızdaki kişi hakkında sahip olduğunuz bilgileri kendinizi savunmak için veya tartışma esnasında haklı olmak uğruna mutlaka kullanmışsınızdır. Ancak bu bahsettiğimiz şey iki tarafa da hasar veren bir oyuna dönüşürse, ilişkiniz için tehlike çanları çalmaya başlar.

Yaşanan kırgınlıkları geride bırakıp ilişkinizi sürdürebilmek adına gerçek anlamda affedebilir misiniz? Geçmişte yaşadığınız kırgınlıkları bugüne taşımanız bir fayda sağlıyor mu?

Gerçek aşk size kim olduğunuzla ilgili eleştiride bulunmaz

birbirine sarılmış çift huzursuz kadın

Gerçek aşkın geçmişe yönelik eleştirisi veya yargısı yoktur. Eğer karşınızdaki insan geçmişte olanları sürekli önünüze getiriyorsa, bu aslında karşınızdaki kişinin size uyguladığı bir manipülasyon yöntemidir.

Birçok kez; “Ben senin iyiliğin için söylüyorum”, “Değişmen gerekiyor”, “Bu şekilde hiçbir yere varamazsın” gibi cümleler duyarsınız. Bu tür söylemler genellikle partnerlerini oldukları gibi kabul edememiş kişilerin ağzından çıkar. 

Eğer gerçek bir aşktan söz ediyorsak, tam anlamıyla gerçekleşen bir kabulden de söz etmemiz gerekir. Birini gerçekten sevdiğimizde onu değiştirmeye çalışmayız, ona geçmişte olanları hatırlatarak üzmeyiz.

Bazı durumlarda hissettiğiniz bağlılık nedeniyle ya da karşınızdaki insanın bir manipülasyon ustası olması sebebiyle olan biteni açık bir şekilde görmeniz zorlaşabilir.

Bu sorunu çözmek için bazı sorulara cevaplar bulmanız gerekir: Ben kendim olmaktan utanç duyuyor muyum? Partnerimin benden olmamı talep ettiği kişi olabilir miyim? Bana söylediği şeyler beni kötü hissettiriyor mu? 

Eğer bu sorulara cevabınız evet ise, hissettiğiniz şey gerçek aşk olmayabilir. Bazı kişiler maskelerini öylesine iyi taşır ki, bu kişilere karşı hissettiğiniz sevgi olayları açık bir şekilde görmenize engel olur.

Gerçek aşk acı vermez

kuş ve gerçek aşk

Hissettiğiniz şeyin gerçek aşk olup olmadığını anlamanın tek yolu bu hissi yaşarken canınızın acıyıp acımadığını ölçmekten geçer.

Özetle şunu demek istiyoruz: İçinde bulunduğunuz ilişki sizi gergin, öfkeli, mutsuz veya stresli hissettiriyor mu? 

Gerçek aşkı yetiştirmek, yaşanan kırgınlıkları tamir etmek ve ilişkiyi sürdürebilmek fazlasıyla efor gerektirir. Fakat tüm bu çaba, acı veren bir işkenceye dönüşmemelidir.

Yaşadığınız ilişki artık size acı veriyorsa bunu zamanında fark edebilmek oldukça önemlidir. Belki psikolojik anlamda suistimal ediliyorsunuz, belki de partneriniz sizi manipüle ediyor. Ve siz bunların hiçbirinin farkında değilsiniz.

Sevdiğiniz kişinin sizi olduğunuz gibi kabul etmediğini, geçmişinizle ilgili sizi yargıladığını, eleştirdiğini ve değiştirmeye çalıştığını kabul etmeniz oldukça zorlayıcı olabilir. 

Ama gözlerinizi açık tutmaya devam edin. Huzursuzluğunuzu göz ardı etmeyin ve duruma objektif bir şekilde yaklaşmayı deneyip kendinize bu konuda yardımcı olun. Unutmayın, g erçek aşk sizi mutluluk ve neşe ile doldurur, acı ve huzursuzlukla değil.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Slater, L. (2006). Amor verdadero. National Geographic En Español.
  • Caro García, C., & Monreal Gimeno, M. C. (2017). CREENCIAS DEL AMOR ROMÁNTICO Y VIOLENCIA DE GÉNERO. International Journal of Developmental and Educational Psychology. Revista INFAD de Psicología. https://doi.org/10.17060/ijodaep.2017.n1.v2.917
  • Silverman, J. H., & Gasset, J. O. y. (2010). Estudios sobre el amor. Books Abroad. https://doi.org/10.2307/40119667

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.