Geçmiş Hatalar İçin Kendinizi Nasıl Affedersiniz

· 22 Nisan, 2018
Bir problem bizi ilerlemekten, gelişmekten ve mutlu olmaktan alıkoyan bir yük haline geldiği anda geçmişi nasıl geride bırakacağımızı bilmemiz gerekir.

Geçmişte yaşananlar, bugün yaşadığınız duygu ve hislere müdahale etmemelidir.

Hatalarımızı bir ders olarak kullanabileceğimiz her ne kadar doğru olsa da, geçmişte yaptıkları hatalar yüzünden kendini affetmeyen birçok kişi vardır. Bu basit olarak yolumuza devam etmekte başarısız olmak anlamına gelir. Geçmişteki hatalar için kendinizi nasıl affedeceğinizi öğrenmelisiniz.

Geçmişteki hatalarınız için kendinizi bağışlayın

Her ne kadar bir klişe gibi görünse de, “hiç kimse mükemmel değildir” ve hepimiz hata yaparız. Bununla birlikte, fark, bu hatayı kabul etmemizin yanı sıra, bu hatadan nasıl ders almayı seçtiğimiz konusunda da yatmaktadır.

Evde ağlamak ya da eğer bir cevap aramıyorsak yaptığımız yanlışlar üzerine düşünmek ve oyalanmak bize iyi gelmeyecektir. Kendimizi suçlamak ya da cezalandırmak bizi fazla ileriye götürmeyecektir.

Bu, olanları anlamak ve bunun tekrar oluşmasını önlemenin yollarını bulmak ya da bizi olumsuz bir şekilde tekrar etkilemesini önlemek ile ilgilidir.

Başkalarını ya da kendimizi affetmek kolay değildir. Dün yapılan hatalar çoğunlukla bizi takip eder, bizi yalnız bırakmayı reddeder. Bağışlamak ise, yansıtma, benlik bilinci ve bilgi aracılığıyla onları bırakma yeteneğine bağlıdır.

Bazı hataları yaptığımız zaman, yenilgiye uğramış, umutsuz ve ıstıraplı hissederiz. Sanki parmağımıza çakılan bir çivinin çıkarılması ancak tekrar çakılması gibidir. Bunu yaparak, çivi bizi incitecek ve sonsuza kadar acı verecektir.

Tabii ki kendimizi affetme eylemi basit değildir ancak buna değer. Omuzlarınızda duran büyük bir ağırlığı ortadan kaldırdığınız ve gelecekte geçmiş hatalarınızı tekrarlamadığınız için büyük bir rahatlama hissedeceksiniz.

Bu makaleyi ziyaret edin: Onlara Su Vermeyecek Kişilerin Bahçelerine Çiçekler Ekmeye Bir Son Verin

Geçmişteki hataları affetmek için ipuçları

Kendinizi affetmek için, şimdi geriye dönüp, yaptığınız hataları üstlenmenizin zamanı geldi.

Buna inanmıyor olsanız da, sıklıkla kendimizi en sert şekilde, başkalarından da sert olarak eleştiren bizleriz. Bugün başlayın ve hatalarınızın büyümek için bir fırsat olduğunu unutmayın:

 1. Olayların pozitif yanını arayın (ve bulun)

İnsanların inandığının aksine, her olayın her zaman iyi bir tarafı vardır. Acı, başarısızlık ve hatalar büyümemize, olgunlaşmamıza ve hayatı daha iyi anlamamıza olanak sağlar. Hata yaptığınız zaman bir dakika düşünün: Bunu nasıl kullanabilirim?

Bu hatanın tekrar etmesini önlemek için, “dersi” bulmanız gerekir. Olayların olumlu yanını bulana kadar ihtiyacınız olan zaman kadar düşünün, sonra kendinizi bağışlayın.

2. Bağışlamanın “neden” ini belirleyin

Bağışlamak çok önemli bir eylemdir çünkü çoğu zaman farkına bile varmadan içine girip yakalandığımız bir hapishaneden bizi kurtarır.

Belki de olan bir şeyden dolayı suçlu ya da sorumlu hissediyorsunuz ve bu nedenle kendinizi affedemiyorsunuz. Anılar çok acı verici olabilir, ancak sonuçlar çok olumsuz olmasına rağmen kendinizi kurtarmak ve durumu çözmek için zamanınız olduğunu bilmelisiniz.

Kendinize, değişebilme ve gelişebilme yeteneğine sahip olduğunuzu ve üzgün olduğunuzu gösterebilirsiniz. Böylelikle affetmek sizin için daha kolay olacaktır.

3. Her şeyden önce kendinizi sevin

genç kadın

Kendimizi savunmadan kendimize herkesten daha fazla saldırırız. Bazen hatalarımıza karşı çok eleştirel oluruz ve kendimizi yeterince sevmediğimiz için geçmiş hatalarımızı affedemeyiz.

Benlik saygısı, ne narsisizmle eş anlamlıdır, ne de kutsal merhamet hakkına sahip olduğumuza inanmaktır. Bunun yerine, anlayışımızı ve merhametimizi korumamızı ve kusurlarımıza rağmen kendimizi sevmemizi sağlar.

Affedilmek için bir köprü olarak kendinizi sevmeyi deneyin ve kendiniz hakkında ne kadar iyi hissettiğinizi göreceksiniz.

4. Geleceği düşünün

Çok fazla geçmişte yaşamak, geleceğe bakmamıza izin vermez. Kendimizi düne zincirlemek, bizi “her zaman aynı yerde” bırakacak en büyük engellerden biridir. Bu yükü geride bırakmanın iyi bir yolu, plan yapmak ve hedefleri tanımlamaktır.

Bakışlarınızı hedeflerinize odaklarsanız, daha önce yaptığınız şeylerin çok fazla önemi olmadığını ya da en azından düşüncelerinizde önemli bir yere sahip olamayacaklarını unutmayın.

Hayallerinizi gerçekleştirmek için kaçınmanız gereken şeylerin neler olduğunu bildikten sonra, hatalarınızı harekete geçmek için bir rampa olarak bile kullanabilirsiniz.

5. Sıfırdan başlayın

genç kadın

“Sıfırdan başlamak”, dünün hataları için kendimizi affetmek adına harika bir yoldur. Anka kuşu gibi olmayı ve küllerinizden yeniden doğmayı hedeflemelisiniz.

Büyümenizi engelleyen acı ve problemleri bir kenara bırakın. Aynı korkuya ve acıya değil aksine deneyim ve bilgeliğe sahip bu “yeni ben” üzerine odaklanın.

Geçmişi tam olarak olduğu yerde bırakın: geçmişte. Hatalarınızdan ders alın ve geleceğinizin mükemmel olabilmesi için bunları şimdiki zamana uygulayın.

Ayrıca bunu da okuyun: Hayatın Süreçlerine Saygı Duyun; Tam Olmanız Gereken Yerdesiniz ve Kontrol Sizde

6. Ruhsal olarak büyüyün

Kendiniz bir şekilde bağışlamak için çok kez deneyip başarısız olduysanız, olanları kabul etmenize yardımcı olması için “harici” bir yardıma ihtiyacınız olabilir.

Seçenekleriniz nelerdir? Birkaç tane vardır: meditasyon yapın, dua edin, manevi bir ritüel izleyin, psikoloğa gidin … bunların hepsi ruhsal ve duygusal olarak büyümenize yardımcı olabilir.

Tabii ki, derinlemesine ve olumlu düşünmek için her zaman gününüzden birkaç dakika ayırabilirsiniz (hatalar hakkında değil, durumun üstesinden nasıl gelebileceğiniz konusunda).

Kimsenin sizi rahatsız etmediği anları bulun: mesela uyumadan önce veya uyandıktan sonra yatakta ya da duşta olduğunuz zaman.

7. Mevcut hayatınızın değerini bilin

gözlük

Geçmişin ya da geleceğin fazlası kimseye iyi gelmez çünkü bizi üzüntü ya da endişe ile doldurur (duruma bağlı olarak). Bunu önlemek için, bugünden mümkün olduğunca hoşnut olmanız ve tutarlı olmaya çalışmanız çok önemlidir.

Düşünün: şu anda hayatınızdaki en önemli şey nedir? Hangi şeyler için müteşekkir ve şanslı hissediyorsunuz?

Bunların sayıları çok fazla. Onların kıymetini bilin!

Ana görsel referansı: © wikiHow.com