Tam Olmanız Gereken Yerdesiniz ve Kontrol Sizde

Hayatınızda aktif bir rol oynamalı ve geleceğinize yön vermelisiniz.
Tam Olmanız Gereken Yerdesiniz ve Kontrol Sizde

Son Güncelleme: 26 Şubat, 2019

Güvenin. Hayata güvenin çünkü buna inanmasanız bile, tam da olmanız gereken yerdesiniz. Kendiniz için karar vermek ve gerçekte olmak istediğiniz kişi olmak için mükemmel anı buldunuz ve kontrol sizde.

İnsanlar düzeltmesi zor olan kötü bir alışkanlığa sahip. “Bunu yapmalıyım”, “Bunu yapmak zorundayım”, “insanlar benden bir şeyler bekliyor” gibi düşünceler konusunda umutsuzca geçmişe yönelik ve takıntılı davranıyoruz. Aklımızı yavaş yavaş ikiye bölüyoruz: bir taraf geçmişe, diğeri geleceğe saplantılı.

Bütün bunlar bizi endişeli ya da sıkıcı bir döngüye sokar. Bu döngüde, “zorunluluklar” ve “yapmalıyım” gibi şeyler üzerine yoğunlaşıyoruz ve kaygıya yol açıyoruz. Geçmişin ve geleceğin dışına çıkmayı öğrenmenin vakti geldi. Anı tam olarak yaşamayı ve güvenmeyi öğrenmeliyiz.

Bu makalede, bunun nasıl yapılacağını açıklayacağız.

Şu anki yaşınız yaşadığınız en iyi yaştır

mutlu kadın

İçinde bulunduğunuz anı kabul etmek için kim olduğunuzu, elde ettiğiniz şeyleri ve henüz elde etmediğiniz her şeyi takdir etmeli ve onlara karşı açık olmalısınız.

Şimdi, en başından söyleyelim; kendinize saygı ve sevgi duymayacaksanız bunların hiçbiri mümkün olmayacaktır. Kendini kabullenmemenin en büyük sorunu, yaşınız hakkında iyi hissetmemektir. Bazı insanlar bu rahatsızlığı diğer durumlara karşı da gösterir ve bu durum sorunlara neden olabilir. Sadece estetikten söz etmiyoruz. Ayrıca, kırışıklıklara sahip olmak ve bedenin değişmesine dair orantısız korkulardan da bahsediyoruz.

Hepimiz kendimize iyi bakmak ve fiziksel olarak iyi görünmek için bizi mutlu eden şeyleri yapma özgürlüğüne sahibiz. Bununla birlikte, öncelikle yapmanız gereken şey kendinize dönüp bakmaktır. En iyi yaş her zaman şu anda bulunduğunuz yaştır. Neler yaşadığınızı kabul edin ve en iyi fırsatların her zaman geleceğini bilin.

Tam olmanız gereken yerdesiniz ve kontrol sizde

Psikolog Mihály Csíkszentmihályi’nin 1975 yılında tanımladığı “akış” fikri her zaman doğru anlaşılmamaktadır. Bu kendini akışa bırakmak ve hayatı bir parçası olduğumuz, hiçbir zaman durmayan dinamik bir varlık olarak görmek değildir. Konu bundan daha derin ve ilginçtir;

  • Belli başlı hayati hedeflere sahip olmak.
  • Bir etkinlik ya da sorumluluk üstlenmek ve bunların keyfini çıkarmak.
  • Gerçekten uzman olmak için hatalarımızdan öğrenebilmek.
  • Rutin tehlikeli bir şeydir, bu nedenle her gün küçük zorluklar ve yeni şeyler olması gerekir, böylece akış süreci her zaman zengin olacaktır.

Geçmiş geçmiştir; önemli olan şu anda kim olduğunuz

Geçmiş sizi tanımlamaz. Sizi tanımlayan şey, geçmişi nasıl yorumladığınızdır. İşte bir örnek: erkek arkadaşınızın sizi üç yıl önce terk ettiğini ve bir yıl önce yine aldatıldığınızı düşünelim. Kendinize söylemeniz gereken son şey, “sevilmeyi hak etmiyorum” olmalıdır. Bunu değiştirmek için gereken kontrol sizde.

Geçmişini doğru şekilde yorumlamayı bilen olgun, cesur bir kişi kendisine şöyle der: “İlişkilerimi daha iyi seçmem lazım”. Geçmişinizin fırlatma rampası olması hayati önem taşıyor, bu sizin benliğiniz için öğrenilmesi gereken bir yoldur. Geçmiş, üzerinde oturup her şeye ağladığınız bir kanepe değildir.

kadın ve cin

Nasıl güvenileceğini öğrenin

Pozitif psikoloji 1990 yılında, psikolog Martin Seligman tarafından dünyaya tanıtılmıştır. Seligman, konu refaha ve insanların mutlu olmaları için gereken araçlara gelince, insan davranışlarını incelemenin ve bunlara odaklanmanın gerekliliği üzerinde durmuştur.

Bu yaklaşımın bir kısmı travmayı, depresyonu ve üzüntüyü anlamak ve özetlemektir. Bireylerin, kişisel gelişimi teşvik etmek için atması gereken belirli adımları öğrenmesini teşvik etmiştir. Bu stratejilerden biri, kendinize nasıl güveneceğinizi öğrenmek ve iyi şeylerin her an ortaya çıkabileceğini kabullenmektir.

Tabii, umut etmek; pasif olmak ve şans kapınızı çalıncaya kadar günlerin geçmesine izin vermek değildir. Kendi değişim süreçlerinizi harekete geçiren aktif bir kişi olmalısınız.

Hayatınıza sorunlu insanları sokmayın. Sizi istediğiniz şeylerden vazgeçiren alışkanlıklara da bir son verin. Hayatınızın ihtiyaç duyduğu değişikliği yapın.

süslü kadın

Genel olarak, zor bir zamandan geçmenize rağmen bu çukurdan çıkmanın sizin elinizde olduğunu anlamalısınız. Bugün, bunu denemek için en iyi zamandır; bu da yeni bir duygunun yaratılmasına yol açacaktır. Bu duygu yeni bir tutum takınmanıza ve benimsemenize yardımcı olacaktır.

Deneyin! Değişim için gerekli olan kontrol sizde. Sonuçlar sizi şaşırtabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Seligman, M. E. P., & Csikszentmihalyi, M. (2014). Positive psychology: An introduction. In Flow and the Foundations of Positive Psychology: The Collected Works of Mihaly Csikszentmihalyi. https://doi.org/10.1007/978-94-017-9088-8_18


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.