Seni Seviyorum Ama Sana İhtiyacım Yok

Hiç kendinize bekârlığı yaşamak için zaman verdiniz mi? Yalnız kalmaktan mı korkuyorsunuz? Hayatınız yanınızda birine sahip olmaya bağlıysa, tamamen mutlu olmanız mümkün değildir.
Seni Seviyorum Ama Sana İhtiyacım Yok

Son Güncelleme: 02 Mart, 2019

Seni seviyorum, ama mutlu ya da zinde olmak için sana ihtiyacım yok. İnsanlar bunu eş anlamlı düşünür, biliyorum. Ama bugün, sensiz iyi olabileceğimi de biliyorum. Filmler, kültürler ve toplum, sevginin sadece sizi mutlu eden bir şey olması yerine, sizi yok eden romantik bir aşk düşüncesine odaklıdır.

Bu, birçok insanın duygusal olarak bağımlı hale gelmesine neden oldu ve bu durum da giderek daha yaygın hale geldi.

Hayatımda olmana ihtiyacım yok

öpüşen aşık çift

Acının aşkın ayrılmaz bir parçası olduğu fikri vardır, ama bu bir yalandır. Bu efsane defalarca söylenip yayılmıştır ve ünlü “Seni seviyorum ve sensiz yaşayamam” cümlesi ile özetlenebilir. Yalnız kalma korkusu ve aşk hayatınızda başarısız olma hissi karşınıza çıkan ilk insana evet demenize sebep olabilir.

Bu duygusal bağımlılıkla sonuçlanır. Bu, bir ilişkiden diğerine geçmenize neden olur, çünkü kimsenin sizi sevmediği hissi size endişe verir. Ancak, bir ilişkiniz olduğunda bu hisler ortadan kaybolur.

Ama tüm bunlardan sonra, durum ortada: yaşadığınız aşk gerçek değildir. Bunu nasıl düzeltebilirsiniz? Aşağıdaki tuzaklara düşmekten kaçının.

Eşinizi idealleştirmek

balkonda sarılan sevgililer

İlişkilerin başında her şeyin neden bu kadar harika olduğunu merak ettiniz mi? Sonra da bazı şeylerin yokuş aşağı gittiğini… Cevap, yakışıklı prensin ya da güzel prensesin idealleştirilmesinde yatar; çünkü sizi rahatsız eden şeyleri kabul ederseniz, başa çıkabileceğinizi düşünürsünüz. Bu olumsuzlukların değişebileceğine inanırsınız.

Bununla birlikte, bu, pembe gözlüklerle baktığınız ve yalnızca görmek istediğiniz şeyi gördüğünüz ya da görmediğiniz gerçek olmayan bir aşk yarattığınız anlamına gelir. Belki de bu sadece ihtiyacınız olanı görmenize ve geri kalanını gözden kaçırmanıza neden olan duygusal zayıflıklardan kaynaklanır.

Özgüven eksikliği

siyah elbiseli kız resmi

Bir ilişki içinde olmak ihtiyacı, yaşamınızın her alanında çeşitli sorunlara yol açan düşük bir benlik saygısı yaratabilir. Bu ihtiyaç esas hale gelir, birincil hedefiniz olur. Ulaşılamadığı zaman tüm dünyayı parçalamak istediğiniz bir hedeftir. Dünyanız mükemmel bir ilişki etrafında döner. İşe yaramazsa, başarısızlık sizi alır ve benlik saygınız düşer.

Özgüven eksikliği yaşayan insanlar için aşık olmak, her şeyi yutan bir sürece dönüşür ve sonuçta kişi tüm özgünlüğünü buraya aktarır ve ciddi bir şekilde zarar görme riski altına girer. Böyle insanlar sınır belirleyemezler ve bu nedenle aşk hayatlarında acı çekerler.

İlişki içinde olmak her şey değildir, bu yüzden sana ihtiyacım yok

kalbe sarılan renkli kadın

Bazı durumlarda, bir ilişki içinde olmak her şey değildir, ancak bu inanç içinize o kadar işlemiştir ki, daha önce bahsettiğimiz hataları yeniden yapmak çok kolaydır. Yanınızda kimse olmadan çok iyi yaşayabilirsiniz. Aslında, tek başına olma şansını bulamamış olan herkes, kendilerini bir ilişki içinde bulmazlarsa, durumdan yararlanmalıdır.

Sonuçta, yalnız kaldığınızda kendinizi daha iyi tanımış olacaksınız ve sona ermiş olan ilişki üzerine daha iyi düşünebileceksiniz. Bu, bir sonraki ilişkinin daha iyi olması için nasıl olgunlaştığınız ve ilişkinizde neyi sevdiğinizi ve beğenmediğinizi anlamanızdan geçer.

Bunu yapmak çok olumlu bir şeydir, ancak bir ilişki içinde olmak zorundalığı görüşünüzü bulutlar ve kendinizden başka kimseyi düşünmek zorunda olmadığınız zamanları takdir etmenizi engeller. Birine ihtiyaç duymadan birini sevebileceğinizi öğreneceğiniz tek zaman budur.

Hiç kendime bekar olma vakti verdim mi?

Yalnız kalmaktan korkuyor muyum?

Seni seviyorum, peki ya kendimi?

Hayatınız yanınızda birinin olmasına bağlı ise, tamamen mutlu olmanız mümkün değildir. Kendinizi hayal kırıklığına uğratırsınız, ve yapabileceğiniz en kötü hata bu olur. Sizinle her zaman beraber olan tek kişi yine sizsiniz.

Kendinizi ihmal etmeyi bırakın ve kendinizi sevmeye başlayın.

Ana resim WikiHow.com‘un izniyle yayınlanmıştır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.