İlişkinizi Kurtarmak İçin Her Şeyi Yaptıysanız, Pişmanlık Duymayın

Bir ilişki için her iki tarafın da çaba göstermesi gerekir. Biri ilişkiyi tek başına taşıyorsa, bu yorucu bir hale gelecektir.
İlişkinizi Kurtarmak İçin Her Şeyi Yaptıysanız, Pişmanlık Duymayın

Son Güncelleme: 02 Haziran, 2019

İlişkinizi kurtarmak için mümkün olan her şeyi yaptıysanız ve tek elde ettiğiniz şey mutsuzluk, azar ve gözyaşı dolu geceler ise pişmanlık duymadan gidebilirsiniz.

Saygınlığınızı kaybetmeden gidebilirsiniz ve başınızı dik tutabilirsiniz: kırık kalbinizi zaman iyileştirecektir.

Birisiyle romantik bir ilişki kurduğunuzda, her zaman o kişinin aradığınız kişi olduğundan eminsinizdir veya o kişi olmasını umarsınız. Mesele de budur, beyniniz belirsizliklerden hoşlanmaz.

Bir şeylerin incecik bir ipliğe bağlı olduğu düşüncesi ile yaşamak zamanınızı, enerjinizi ve kalbinizi başarısız olabilecek bir şeylere yatırmak demektir.

Biriyle bir ilişkiye başlarken, ikinizin de eşit olarak yatırım yapacağınıza inanmanız gerekir ve bu yatırıma değer.

Aşk söz konusu olduğunda, en çok istenen şey güvende ve bağın süreceğini hissetmektir.

Bu, ikinizin de birey olarak gelişmesine ve birlikte bir gelecek kurmanıza, aynı amaca doğru gitmenize olanak sağlar. Fakat maalesef bu her zaman olmaz. Çiftler, kemikler gibi kırılır ve çatlar.

Sevgi, bazen sizi yaralayabilecek bir silah haline dönüşür. Benlik saygınızı ve bütünlüğünüzü yok edebilir.

Bunun hakkında biraz konuşalım. Bir ilişkiyi iyi bitirmenin kalbinizi iyileştirmek ve böylelikle hayatınıza devam edebilmek anlamına geldiği bu karmaşık ayrılıklara biraz daha ayrıntılı bakalım.

Sağlıklı bir ilişkinin anahtarları

sarılan çift

Bir ilişkinin sürmesini sağlayan nedir? Aranıza mesafe koyan nedir? Göründüğü kadar tuhaf ve tıpkı belirttiğimiz gibi, sevgi asla yeterli değildir.

İlişkiler birçok küçük şeyden ve aşkınızı tatlı kılacak veya acılaştırabilecek birçok farklı maddeden oluşur.

80’lerin başında, hala ilişkisel psikoloji alanının bir parçası olan bir model oluşturulmuştur. Buna, yatırım modeli denmektedir.

Bu modele göre, bu 3 şey bir araya gelirse bir ilişki sürer:

  • Bir çift, bir ilişkinin temel bileşenlerinin her biri kapsandığı sürece istikrarlı bir taahhütte bulunabilir: samimiyet, anlayış, iyi iletişim, saygı, eğlence, güvenlik, cinsellik…
  • İlişkideki iki taraf da tatmin olmalıdır. Hayal kırıklığına uğramış veya karşı tarafın kendine olan davranışları yüzünden sınırlanmış hissetmemelidir. Başka bir deyişle, saygı ve karşılıklı duygusal zenginleşme olmalıdır.
  • Aynı şekilde, güç oyunları olmamalı. Zaman, duygu ve kaynaklara etkili bir şekilde iki tarafın da yatırım yaptığı eşitlikçi bir dengenin var olduğu görülmelidir.

Bağ kopuyor ise ilişkinizi kurtarmak için savaşın!

ayrılık

Muhtemelen kendi kendine yardım veya kişisel gelişim kitaplarından, bir şeylerin ilişkide yürümediği zamanlarda sadece “yara bandını sökün” önerisini duymuşsunuzdur.

Aşırıya kaçmak zorunda değilsiniz. Aslında, birini sevdiğinizde, o kişiyi hayatınızdan çıkarmanın kolay olmadığını muhtemelen biliyorsunuzdur. Bu, işler gitmesi gerektiği gibi gitmiyorsa ve bunun farkında olsanız bile geçerlidir.

Bir çift ayrı düştüğünde, oyunda birden fazla faktör olabilir. Sadece ihanete, hakarete, istismar veya küçümsemeye işaret edilen şeyler hakkında konuşmamaktayız.

Nedenini bilmeden soğuklaşan ilişkiden bahsediyoruz.

  • Eğer hala sevgi varsa, bu ilişki paha biçilmez bir hazine gibi bakılmayı hak eder.
  • Eğer ilişkinizi kurtarmak ve ayakta tutmak için savaşırsanız ve köprüler kurmak için elinizden gelen her şeyi yaparsanız, çabalarınız başarısız olsa bile daha iyi hissedersiniz.
  • Çelişkili görünüyor olabilir, ancak bir sevginin yok olmasına izin vermekten ve onu ayakta tutabilmek için daha fazlasını yapabilir miydiniz diye düşünmekten daha kötü bir his yoktur.

Sınırınıza ulaştığınızı tam olarak anlamak durumu kabullenmenize ve üzüntünüzle daha rahat yüzleşmenize yardımcı olacaktır.

Asla aşmamanız gereken sınırlar

ilişkinizi kurtarmak

Dikkatli olun: aşkta sınırlar vardır.

İlişkiyi devam ettirmek için yaptığınız kişisel savaşta her şeye değmez. Tüm her şey, onu canlı tutmak için kullanılmak zorunda değildir.

İlişkiyi kurtarma konusundaki yatırımınız söz konusu olduğunda, her şeyin veren tek kişi olmak güzel değildir. Haysiyetinizi, öz saygınızı ve kimliğini kaybetmeyin.

Sevginin bittiği çok açık olduğunda, hiçbir savaş mantıklı değildir.

Öte yandan, çok fazla hata yapan birine başka bir şans daha vermeye değip değmediği hakkında uzunca ve dikkatlice düşünmelisiniz.

Bir ilişki, diğer kişinin buna değeceğinden emin olduğunuz sürece ilişkiniz tüm çabalarınızı hak eder. Buna ek olarak, saygı ve sevgi olduğu sürece buna değecektir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Escobar-Mota, G., Sánchez-Aragón, R., & Lavalle, D. (2019). Adaptación y validación de la Escala del Modelo de Inversión en población mexicana. Psicología Iberoamericana, 27(1), 31-40.
  • Rojas, J. O. (2012). El vínculo de pareja: Una posibilidad afectiva para crecer. Revista Electrónica Educare, 16, 23-30.
  • Cyrulnik, B. (2020). El amor que nos cura. Editorial Gedisa.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.