Romantik İlişkinize Zarar Veren 5 İlişki Türü

İlişki iletişim ve saygıya dayandığında, bu faktörler bizi etkilememelidir. Ancak olası sorun alanları hakkında bilgi sahibi olmak iyi olacaktır.
Romantik İlişkinize Zarar Veren 5 İlişki Türü

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Romantik ilişkinize zarar veren ilişki türleri olduğunu biliyor muydunuz? Bu sorundan nasıl kaçınacağınızı öğrenmek için yazımızda mutlaka göz atın!

Çoğumuz sevilme duygusunun çok önemli olduğunu kabul ediyoruz. Sevildiğimiz ve takdir edildiğimiz bir ilişki bulmak hayatın en büyük zevklerinden biridir.

Ancak bu iletişimin her zaman sorunlara yol açabileceğini unutmayın. “Ruh eşiniz” ile mükemmel bir uyum olsa bile bu durum oluşabilir.

Bunun birçok farklı sebebi var. Bazen geçmiş ilişkilerden kalan yüklerle uğraşmak zorundayız. Geçmişte olduğu gibi aynı ilişkiyi sürdürmek isteyen eski sevgililer sorun yaratabilir.

Bazen de, önemli insanlar hem dikkatimizi hem de zamanımızı gerektirir. Ancak bunun ilişkinize zarar verebileceğini unutmayın.

Romantik ilişkinize zarar veren şeyler

1. Kayınvalideler

Annelerin ilişkilerimizde her zaman var olduğu fikri çok yaygındır. Çoğu durumda bu zor olabilir. Özellikle de aileleri ile sorun yaşayan birçok kişi için bu geçerlidir.

Bir yandan hem siz hem de eşiniz ilişkinize önem vermek istiyorsunuz. Öte yandan, anneniz hayatınızda daima önemli bir kişi olarak kalacak.

Bu durumda, yapılacak en iyi şey sabırlı olmaktır. Çocuklarınız büyüyüp kendi ilişkilerini kurduklarında nasıl hissedeceğinizi düşünerek bu zor durumu daha iyi yönetebilirsiniz.

Çoğunlukla, eşinizin annesi, yani kayınvalidenizle iyi bir ilişki kurmak oldukça iyi bir fikirdir. Bunu yaparken sınırlar belirlemeli ve bunları korumalısınız.

Bazı kayınvalideler diğerlerinden daha zor olabilir. Durum buysa, sabır önemlidir. böylece durumun eşinizle ilişkinize zarar vermesine izin vermezsiniz.

2. İş yerinden arkadaşlar

romantik ilişkinize zarar veren şeyler

Tekrar tekrar karşılaştığımız en önemli şey, meslektaşlarınızın sadece iyi yanlarınızı görmesidir.

İşinizde her zaman iyi bir tutum takınmanız gerekir. Onların gördüğü tarafınız budur. Birbirinizi desteklersiniz. Hatta beraber yemeğe de çıkabilirsiniz.

Bununla birlikte, evde ve iş yerinde farklı davranmak normaldir. Bu değişiklik sizi oldukça zorlayabilir.

Hala yapmanız gereken ev işlerini düşünmeye başlıyorsunuz. Ve eşiniz bu sırada iyi bir ruh halinde olmayabilir.

Evde iş arkadaşlarınızdan çok bahsetmemeniz önemlidir. Ayrıca onlarla dışarı yalnız çıkmamalısınız.

Dürüst olmak gerekirse, kıskançlık hassas bir konudur. Arkadaşlarınızla dışarı çıktığınızda eşiniz buna üzülmeyebilir. Fakat yine de her şeyi göz önüne alarak ilişkinize değer vermek ve eşinizle bağınızı korumak en doğru şey olacaktır.

Kendinize sorun, o her zaman aynı cinsiyetten aynı kişiyle dışarı çıkarsa ne hissedersiniz?

3. Yakın arkadaşlar

İnkar edemezsiniz. Bu herkes için bir sorun teşkil eder.

Hepimiz eşimizin veya partnerimizin en yakın arkadaşını kıskanabiliriz. Ve eşiniz de muhtemelen aynı şekilde hissediyor.

Dolayısıyla, yakın arkadaşlar kıskançlığa yol açarak ilişkinize zarar verebilir.

Bu noktada, her türlü şüpheye sahip olabilirsiniz. Eşinizin arkadaşlarıyla ilişkisinin,sizin  ilişkinizi mahvedebileceğinden endişe edebilirsiniz. Bir şeylerin yanlış olduğunu düşündüğünüz bir an da gelebilir.

En önemli şey eşinizle iyi iletişim kurmaktır. Sizi rahatsız eden şeyleri söyleyin.

Gergin bir durum yaratmak istemediğinizi de onlara söylemelisiniz. Eşiniz, başka sorunlardan kaçınmak için uygun limitleri nasıl ayarlayacağınızı bilmelidir.

Ve unutmayın, eşiniz muhtemelen aynı şekilde hissediyor. Ona zaman verin ve biraz yer açın.

4. Evcil hayvanlar

ilişkinize zarar veren şeyler

Kulağa garip gelebilir, ancak evcil hayvanınızla olan ilişkiniz de romantik ilişkinizi etkileyebilir.

Bu genellikle tek bir evcil hayvana sahip olduğunuzda gerçekleşir. Hayvanınıza koşulsuz sevgisi gösterirsiniz. Ancak, bu sevgi evlilikte verdiğiniz aşk gibi değildir.

Bazen eşinizle ve hayatın sorunlarıyla uğraşmaktan çok hayvanınıza ilgi göstermeyi daha kolay bulursunuz. Bu noktada dikkat etmeniz gereken bazı göstergeler vardır.

Köpeğiniz hayatınızda eşinizden fazla yer kaplıyorsa, bunun hakkında düşünmelisiniz. Ayrıca evcil hayvanınıza eşinizden daha fazla sevgi göstermemeye özen gösterin.

5. Kişisel eğitmenler

Egzersiz yaparken, her çeşit hormon salgılanmaya başlar. Egzersiz sırasında salınan ana hormonlardan biri endorfindir.

Endorfin bizi mutlu eder ve iyi hissettirir. Bu nedenle, spor salonları erkek veya kız arkadaş bulmak için dört dörtlüktür. Elbette, birlikte olduğunuz biri yoksa…

Antrenörünüzle çok konuşmanız halinde eşiniz doğal olarak kıskançlık duyabilir. Bu ona bir sürü yanlış fikir verebilir.

Sağlıklı bir ilişki kurmak isterseniz şunu aklınızda tutun: Yalnızca profesyonel bir ilişkiniz olduğunu açıkça belirtmelisiniz.

Eğitmeninizi değiştirmenizi önermiyoruz. Sonuçta, güven bir ilişkide çok önemlidir. Ancak partnerinizden size katılmasını ve beraber egzersiz yapmayı isteyebilirsiniz.

Böylece, antrenörün herkese aynı muameleyi gösterdiğini görebilirler.

Sınırlar ve güven: sağlıklı bir ilişkinin anahtarı

Hayatınızı bir başkası ile birleştirdiğinizde bu kişi ailenizin bir parçası olur. Onlara zaman ayırdığınızdan emin olun.

İş, çocuklar ve diğer sorumlulukların önemli olduğunu biliyoruz. Ama unutmayın, hayatlarınızı birleştirmeye karar verdiniz. Eğer evlendiyseniz, o kişi artık hayat arkadaşınız.

Bu ilişkilerin sizi eşinizden veya partnerinizden uzaklaştırmasına izin vermeyin. Sınırlar koymanız, iletişim kurmanız ve birbirinize güvenmeniz gerekir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Fernando Maureira Cid, “LOS CUATRO COMPONENTES DE LA RELACIÓN DE PAREJA”, Revista Electrónica de Psicología Iztacala. 14, (1), 2011
  • Gema Lendoiro, “Suegra y nuera, un clásico en las (malas) relaciones familiares”, artículo en La Razón, 2018
  • “Celos”, Artículo en wikipedia
  • VAN SOMMERS, Peter Los celos. Reconocerlos Comprenderlos Asumirlos Editorial Paidós, 1989 – 254 páginas pág 103

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.