Gerçek Aşk: 75 Yıllık Evli Çift Aynı Yatakta Öldü

Kocasının iyileşmediğini ve kötüye gittiklerini gören Jeannette, tıpkı hayatının aşkı gibi yatalak hale gelene kadar sağlık sorunları yaşamaya başladı.
Gerçek Aşk: 75 Yıllık Evli Çift Aynı Yatakta Öldü

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Romantizmle ilgilenmeyenlerden misiniz? Yazımızda bahsettiğimiz 75 yıllık evli çift ve hikâyelerini öğrendiğinizde gerçek aşka inanacaksınız!

Birçok kişiye göre, “gerçek aşk” sadece masallarda ve kitaplarda olur, çünkü ilişkilerin çoğunluğu uzun sürmez ve pek çok kişi aşık olup hayatlarını geçirecekleri doğru kişiyi bulmadan önce çeşitli insanlarla tanışmak zorundadır.

Ve çoğu durumda bu doğru olsa da, hiçbir şeyin imkânsız olmadığını kanıtlayan birkaç inanılmaz hikaye vardır; iki insan tüm hayatları boyunca, ölene kadar, birbirlerine aşık kalabilir.

Kaliforniya’da yaşayan ve daha sekiz yaşındayken tanışıp, o günden bu yana hiç ayrılmamış olan 75 yıllık evli çift ve hikâyeleri bunun en güzel örneği.

Ayrıca bakınız: Benim için Doğru Eş Kim?

75 yıllık evli çift: Ölüm bile onları ayıramadı

Kaliforniya, San Dieogo’da yaşayan Jeannette ve Alexander Toczko adındaki 75 yıllık evli çift, ilginçtir ki birkaç saat arayla öldüler.

Birbirlerinin kollarında, aşklarını, hiç ayrılmadan yolun sonuna kadar taşımayı başarmışlardı.

Bu aşk hikayesi, hikayelerini paylaşarak tüm dünyaya duyurmaya karar veren çiftin kızı Aimee Toczo-Cushman tarafından belgelendi.

Alexander Toczko ve karısı aslen Connecticut eyaletindendi ve birbirleri ile 8 yaşındayken tanışmışlardı. 1940 yılında yani reşit olduklarında ise evlenme kararı almışlardır

Kızlarına göre: “Ayrı olmayı sevmiyorlardı. Sanki kalpleri beraber atıyor gibiydi.

95 yaşındaki Alexander, ölümünden birkaç hafta önce düşmüştü. O zamana dek golf oynamayı çok seviyordu. Uzmanlar tarafından muayene edilmesine rağmen, zaman ilerledikçe sağlığı kötüleşti.

Eşinin iyileşmediğini ve kötüleştiğini fark eden 96 yaşındaki Jeannette de, kocası gibi yatalak kalmasıyla sonuçlanan sağlık sorunları yaşamaya başladı.

Çok güçsüzleşmiş olmasına rağmen, kocasına bakabilmek için hastanedeki yatağının kocasının yanına yerleştirilmesini istedi.

75 yıllık evli çift

Çift kritik bir zamana yaklaşıyordu. Alexander tamamen yatalak haldeydi ve Jeannette depresyondaydı. Ancak her ikisi de, heyecanla evliliklerinin 75. yılını kutlayacakları 29 Haziranı bekliyorlardı.

Ne yazık ki ikisi de bu tarihe ulaşamadılar. Alexander, 17 Haziran gecesi öldü ve Jeannette ise ertesi sabah hayata gözlerini yumdu.

Buna rağmen, çift son arzularını yerine getirmeyi başarmıştı: Alexander, son nefesini eşinin kollarında vermek istiyordu; Jeannette ise kocasının ölümünden sonra en kısa zamanda onunla tekrar buluşmak istiyordu.

Dört erkek kardeşiyle birlikte ebeveynlerinin yanında olan Aimee Toczko-Cushman,  kocasının ölüm haberini annesine onun verdiğini söyledi.

“Babamın öldüğünü söyledim. Ona sarıldı ve, ‘Görüyorsunuz değil mi? Benim kollarımda ölmek istediğini söylüyordu. Seni seviyorum. Bekle beni, yakında seninle olacağım’ dedi.”

Çocuklar, annelerini hayatı boyunca sevdiği adamla yalnız bırakmak için odadan çıktılar.

Herkesi şaşırtan asıl şey ise 24 saatten kısa bir süre içinde, annelerinin de eşine sarılarak ölmüş olmasıydı. Cansız bedenleri birbirlerini kucaklıyordu.

Bu an fotoğraflanarak dünyaya yayıldı ve aşkların sonuna kadar dayanabildiğini milyonlarca kişi gördü.

Jeannette ve Alexander Toczko’ nun mezarları, San Diego, Kaliforniya’daki Miramar Ulusal Mezarlığında yan yana durmaktadır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Parkes, C. M., Benjamin, B., & Fitzgerald, R. G. (1969). Broken heart: a statistical study of increased mortality among widowers. Br med J1(5646), 740-743.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.