Tutkulu ve Mantıklı Aşk Bir Arada Olur Mu?

Tutkulu ve mantıklı aşkın bir araya gelmesiyle, her ikisinin de en iyi yönlerini, olumsuzluklarından etkilenmeden yaşamamıza izin verecek bir denge elde ederiz.
Tutkulu ve Mantıklı Aşk Bir Arada Olur Mu?

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Mantıklı aşk, aynı anda bir şeyler hissetmek ve düşünmek demektir. İdeal olarak, karşılıklı bir duygudur, yani sadece bir kişi hissederse yeterli olmaz. Tutkulu ve mantıklı aşk birlikte var olabilir ve aşağıda bu dengeye nasıl ulaşacağımızı bulacağız.

Önemli farklar

Bir kişi karşılığında hiçbir şey almadan sürekli kendinden verirse, o mantıklı bir aşk değildir. Zamanla, ilişkinin seviyesi azalır ve dağılır. Bir kişinin şüphesi varsa veya diğerini sevip sevmediğinden emin değilse, bu onların birbirlerini sevmediği anlamına gelir.

Bir ilişkide her zaman incinen birileri olur, ancak bunun nedeni, diğer kişinin nasıl seveceğini veya bunu doğru bir şekilde nasıl göstereceğini bilememesidir. Bu gibi durumlarda, daha fazla zarar vermeyi durdurmak için, ilişkiye son vermek daha iyidir.

Mantıklı aşk, karşılıklı, dengeli, uyumlu, adil ve dürüst olmalıdır. Bir ilişki, bu saydıklarımızın tam tersine döndüğü zaman, farklı bir yolu aramanın zamanı gelmiştir.

Tutkulu aşkta, aşıklar mantıklarının çıkarımlarını bir kenara bırakarak, duyguları üzerinde hareket eder. Cinsel çekiciliğin, arzunun, uyarılmanın, duyguların ve diğer faktörlerin önderlik ettiği bir duygu vardır.

Bazen tutkuyla hareket eden insanlar, hareketlerini düşünmekte başarısız olurlar çünkü kendilerini o anın büyüsüne çok kaptırmış olurlar. Ayrıca, bazıları tutkunun insanları derinden yaralayabileceğini söyler. Bazı durumlarda, şiddet ve diğer korkunç durumlarda bile sonuçlanabilir.

Duygular ve mantık

kadın ve erkek kavga ediyor

İlişkiler, duygular ve muhakeme arasındaki dengeyi kaybedince, benlik saygısı ile birlikte hayal kırıklığı ve aldatma da ortaya çıkar.

Diğer duygular arasında, aşağıdaki unsurlar da ortaya çıkar:

  • Hayal kırıklığı
  • Şiddet
  • İşkence
  • Izdırap

Bunlardan herhangi birinin fazla olması – tutkulu veya mantıklı aşk – ilişkinin bir çift için çok zararlı bir hale gelmesine neden olabilir. Her iki durumda da, hormonları etkileyebilecek ve kimliğini ve bir kişinin mutluluğunu tahrip edebilecek çok zararlı sonuçlar ortaya çıkar.

Bazı durumlarda, bir kişi sürekli bu tür durumlarda yaşadığı için hastalanırlar. Stres, kalp rahatsızlıkları ve yüksek tansiyon görülen sonuçlardır.

Bir kişi, olası risklerin farkındaysa ve gerektiğinde hareket etmesini biliyorsa, anlamsız ıstırabın önüne geçebilir. Sorun ciddileşmeden önce, zararlı kişiden uzak durmak daha iyidir.

Tutkulu ve mantıklı aşkı nasıl birleştirebiliriz?

kadın ve erkek sarılmış

Tutkulu ve rasyonel aşkı birleştirmek için mükemmel bir formül yoktur. Bu tamamen, duruma bağlıdır. Herhangi bir şeyi denemeden önce, ilk önce yaşadığınız sorunun ne olduğunu anlamalısınız.

Yapılacak en önemli şey, her iki sevgi türünün bir kombinasyonunu bulmaktır. Her bir sevginin sizin için özel ilişkileriniz adına doğru şeklini bulmanız gerekir. Bu, tekrar problemin içine düşmeden önce, adil kararlar vermek, böylece ağrı ve sancılı bir süreci önlemek anlamına gelir.

Bir ilişkinin arkasında herhangi bir mantık yoksa, büyümesi çok zor olacaktır çünkü zaten başarısızlığın ucunda sallanacaktır. İşte bu yüzden tutku ve mantık her zaman bir arada olmalıdır.

Sadece biri ya da diğeri olmak zorunda mısın: tutkulu mu yoksa mantıklı mı?

kadın ve erkek aynı

Sorunun cevabı hayırdır: aslında ikisi de aynı anda olabilirsiniz. Başka bir deyişle, bir tarafımız makul ve analitik olmalıyken diğer tarafımız rasyonel ve objektif olabilmelidir.

Öte yandan, kişisel içgüdülerimizi de belirli durumlarda kullanmalıyız. Yürümek, giyinmek, yemek yemek, dans etmek – hepsi şehvetli ve dikkat çekebilecek güce sahip olabilir.

Peki nasıl daha çekici olunabilir? Akıl yürütme, bildiklerini, entelektüel çıkarlarını, bilgeliğini, zekasını ve benzeri konular üzerinde çalışarak daha çekici olabilirsiniz.

Ayrıca, kendinize aşkın kollarına bırakarak ve sevdiğiniz kişiyi hayatınıza katmaya çalışarak, “doğal” tarafınızla birleşmeniz gerekir. Bazı durumlarda, mutluluğun, tutkunun, öfkenin ve üzüntünün doğal olarak gerçekleşmesine izin vermelisiniz.

Başarılı bir ilişkinin anahtarı daima arzunun kıvılcımını canlı tutmaktır. Sevmek, öteki insan için en iyisini istemek ve her anı sonuna kadar yaşamak demektir. Tutkulu ve mantıklı aşk mükemmel bir bileşendir.

Görseller: wikiHow.com


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ciompi Luc. Sentimientos, afectos y lógica afectiva: Su lugar en nuestra comprensión del otro y del mundo. Rev. Asoc. Esp. Neuropsiq.  [Internet]. 2007  [citado  2018  Dic  01] ;  27( 2 ): 153-171. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0211-57352007000200013&lng=es.
  • Martín López-Andrade Laura. Erotomanía, amor y enamoramiento: Contradicciones. Rev. Asoc. Esp. Neuropsiq.  [Internet]. 2009  [citado  2018  Dic  01] ;  29( 1 ): 157-169. Disponible en: http://scielo.isciii.es/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0211-57352009000100012&lng=es.
  • Sánchez Aragón, Rozzana. (2007). Significado psicológico del amor pasional: lo claro y lo obscuro. Interamerican Journal of Psychology41(3), 391-402. Recuperado em 01 de dezembro de 2018, de http://pepsic.bvsalud.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0034-96902007000300014&lng=pt&tlng=es.
  • ______________ La estructura emocional de la intensidad de la pasión romántica. Acta de investigación psicol  [revista en la Internet]. 2011  Ago [citado  2018  Dic  01] ;  1( 2 ): 254-273. Disponible en: http://www.scielo.org.mx/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2007-48322011000200005&lng=es.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.