Geçici Ayrılık Döneminin Doğurabileceği Riskler

Geçici ayrılık iki ucu keskin bir kılıç gibidir. Bize ya ilişkideki sorunları çözme şansı verir ya da kalıcı ayrılığa götürür. 
Geçici Ayrılık Döneminin Doğurabileceği Riskler

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Birlikte yaşayan çiftler için birbirini anlama veya bir tartışmayı çözüme kavuşturma konusunda sorunlar yaşanması oldukça normaldir.

Gerçek problem bu durumun belli bir süre boyunca devam etmesidir. Böyle bir durumda geçici ayrılığı tercih etmek riskli bir davranış mıdır?

Partnerinizle sık sık seslerin yükseldiği ateşli tartışmalar yaşıyor olabilirsiniz. Bir süre sonra sakinleştiğinizdeyse yaptığınız tartışma gözünüze hiç de önemli görünmez.

İlişkisi olan pek çok kişi geçici bir ayrılık döneminin iyileştirici etkileri olduğunu fark etmiştir.

Geçici ayrılık, ilişkiyi canlandırabilir ve partnerinizle aranızdaki gerginliğin azalmasına yardımcı olabilir. Ancak her zaman işe yarayacak diye bir şart da yoktur.

 • Her çiftin bazı ortak yanları vardır ama farklı yanlarını da göz ardı etmemeliyiz.
 • Çatışmanın kaynağı iki kişi arasındaki farklar değil, onların yanlış yönetilmesidir. Bu durum çifti geçici ayrılık kararı almaya sürükleyebilir.

Geçici ayrılık ne kadar sürmeli?

Bu sorunun net bir cevabı olmasa da, gerginliği azaltmak için gereken ideal sürenin 2 – 6 ay arası olduğu söylenebilir.

Geçici ayrılığın doğurabileceği bazı riskler

birbirine dargın çift

Söndürme sistemi

Taraflardan biri geçici olarak ayrılmak istediğini söylediğinde, genellikle bu kişinin örtülü bir şekilde ilişkiyi bitirmek istediği söylenir.

 • Bu durumda, kişinin amacı kimseyi kırmak değildir. Düşünmek, sakinleşmek ve durumu analiz etmek için zamana ihtiyaçları vardır.
 • Aslında asıl amaçları maçın bitiş düdüğünü çalmaktan yani kalıcı ayrılıktan kaçınmaktır.

Anlaşmazlık

Geçici ayrılığın doğurabileceği bir diğer risk, taraflardan birinin başından itibaren böyle bir karar almaya sıcak bakmaması olabilir. Bu, o kişinin geçici ayrılığın, yanlış giden şeyleri çözebileceğine inanmadığı anlamına gelir.

Peki, ne yapmalı? Hedeflerinizi ve niyetlerinizi net bir şekilde belirleyin. Asıl amaç kimsenin boşa zaman kaybetmesine neden olmamaktır.

Ayrılığı çözüm olarak görmek

Şunu düşünmekte fayda var: Ayrılık verimli bir çözüm değildir, yalnızca onun bir parçasıdır.

 • Sadece partnerinizden uzak kalmak, ne aranızdaki farklılıkları bitirir ne de sizi ayrılığa götüren olayları otomatik olarak değiştirir.
 • Bu süreçte, hayal kırıklığına mahal vermemek, düzgün bir şekilde sorunları çözebilmek için bir psikolojik danışmandan destek almak daha iyi bir seçenek olabilir.

Tutamayacağınız sözler vermek

Geçici olarak ayrılmaya karar verdikten sonra, birbirinizi mutlu etmek için değiştirebileceğiniz ve değiştiremeyeceğiniz şeylerin neler olduğunu düşünmelisiniz.

Pazarlık döneminde dürüstlük ve uzlaşma mecburidir. Uygun bir sürede, gerçekten yerine getirebileceğinize inandığınız sözler vermek en iyisidir.

Zaman ve umutsuzluktan kaçınmak

kırık kalp çift geçici ayrılık

Yalnızca aklınıza yatan istekleri kabul etmeli, yalnızca partnerini memnun etme uğruna istemediğiniz bir şeyi kabul etmemelisiniz.

 • Eğer zaman isterse ona zaman verin. Bu ikinizin de iyileşmesini ve ilişkiden ne istediğinize odaklanmanızı sağlayacaktır. Ayrıca yeniden bir araya geldiğinizde birbirinizden taleplerinizin ne olacağına karar vermenize de yardımcı olacaktır.
 • Ondan vazgeçmeye zihinsel olarak kendinizi hazırlayın. Geçici ayrılık dönemi beklediğinizden daha uzun sürebilir. İkiniz de hayatlarınıza birlikte devam edip etmeyeceğinize karar verdiğiniz o ana hazırlıklı olmalısınız.

Kolay bir şey değildir. En iyisi eskiden birlikte yaptığınız şeyleri yaparak kendinizi oyalamanızdır. Artık onları yalnız başına yapma zamanıdır.

 • Umutsuz görünmeyin. Partneriniz zamana ihtiyacı olduğunu söylediği halde, ona zaman tanımazsanız bu durum onlar için sinir bozucu olabilir.

Ona zaman tanımazsanız geçici ayrılığın amacı yerine gelmemiş olur. Bu da sonunda sizi kalıcı ayrılık kararı almaya kadar götürebilir.

Ayrılık, çözüm değildir

tartışma çift

Geçici ayrılık pek çok riski beraberinde getirir ve iki ucu keskin bir kılıç gibidir.

 • Bazı çiftler için geçici ayrılık dönemi iyileştiricidir.
 • Ancak bazı çiftler için tam tersi olabilir. Bu kişiler geçici ayrılık sürecinde kendilerini rahatlamış hissedebilirler.

En iyisi iki tarafın da bir karar vermeden önce dikkatli bir şekilde düşünmesidir. Geçici sanılan ayrılık kalıcı bir ayrılığa dönüşebilir.

Geçici ayrılık, ortada olgunlaşmamış duygular ve kafa karışıklığı olduğunda işe yarayabilir. Böyle bir kararı doğru nedenlerle almak önemlidir.

Geçici ayrılık konusu oldukça karmaşıktır. O süreçte bir profesyonelden yardım almak çok iyi olabilir. Gördüğünüz gibi öyle bir adım atmadan önce pek çok faktörü değerlendirmek önemlidir.
İlginizi çekebilir ...

Ayrılıktan Sonra Bağımsız Olmak
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ayrılıktan Sonra Bağımsız Olmak

Ayrılıktan sonraki ilk birkaç gün gerçekten cehennem gibidir. Zaman geçtikçe anıları unutup bağımsız olmak kolaylaşacaktır.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.