Bach Çiçekleri Terapisi Basit Bir Şekilde Nasıl Öğrenilir?

Bach çiçeğinin en önemli özelliklerinden biri de, hiçbir yan etkisi veya tedaviye uygun olmamama durumunun olmamasıdır; bu nedenle, her yaştan insan tarafından tüketilebilir.
Bach Çiçekleri Terapisi Basit Bir Şekilde Nasıl Öğrenilir?

Son Güncelleme: 11 Nisan, 2019

Birçoğumuzun Bach çiçekleri terapisi hakkında bize bilgi veren bir arkadaşı, akrabası ya da tanıdığı vardır. Muhtemelen bu yöntemin, duygusal bir sorunu çözmede ne kadar işe yarar olduğunu şimdiye kadar duymuşsunuzdur.

Bu çiçeklerin özleri, harika etkileri sayesinde her geçen gün daha da popüler hale gelmektedir. Bunun yanı sıra, sağlığınız açısından zararlı yan etkilere sahip değillerdir.

Bu makale aracılığıyla, vücudunuzu, zihninizi ve duygularınızı doğal olarak dengelemek için, Bach çiçekleri terapisinin esaslarını keşfedebilirsiniz.

Doktor Bach kimdir?

bach çiçeği

Bach çiçekleri, sayısız akademik derecesi bulunan Doktor Edward Bach tarafından keşfedilen çiçek özleridir. Edward Bach bir bakteriyolog, doktor ve patologdur.

Sahip olduğu harika sezgi yetisi nedeniyle, tarihte oldukça önemli bir figür olarak yerini almıştır. Bunun yanı sıra, doğal bir iyileştirme yöntemi keşfetmek için duyduğu büyük arzu bilinmektedir. Doktorun amacı, her bireyin, kendi evinde, aileleri ile birlikte basit bir şekilde bu tedaviyi uygulayabilmesi olmuştur.

Bu amacın ışığı altında, yaşamını, yaygın ruh hali hastalıklarına en uygun olan tedavi yöntemini oluşturmak için her bir çiçeği incelediği araştırmalara adamıştır.

Geçen yüzyılın 20 ve 30’lu yılları arasında Bach, aşağıdaki gibi rahatsızlıkların üstesinden gelmemize yardımcı olacak bitkileri bulmuştur:

 • Korku
 • Güvensizlik
 • Öfke
 • Utangaçlık
 • Depresyon
 • İzolasyon
 • İlgisizlik

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Okuyun: Amenore veya Menstrüasyon Eksikliği İçin Papatya ve Maydanoz Çaresi

Bach çiçekleri terapisi nedir?

çiçek özlerinden yapılan ilaç

Bach çiçekleri, her bitkinin enerji gösteren özelliklerini elde etmek için farklı yöntemler (boya, infüzyon, öğütme) kullanılarak hazırlanan 38 çiçek özüdür.

Bu özleri kullanmak, söz konusu bitkilerin iyileştirici özelliklerinin duygularımız üzerinde çok derin ve ince bir düzeyde hareket etmesine neden olur. En basit şekilde, onların duygusal bir ilk yardım çantası oldukları söylenebilir.

En büyük avantajı, herhangi bir tedaviye uygun olmama durumunun ya da beklenmeyen bir yan etki olasılığının olmamasıdır. Bu tedavi yöntemi her yaştan birey tarafından kullanılabilir. Bu durum, hamile ya da emziren kadınları, bebekleri ya da hasta insanları da kapsar.

Ne zaman kullanmalıyız?

bach çiçekleri terapisi

Kişiliklerimiz söz konusu olduğunda her insanın geliştirmesi gereken zayıf noktalar olsa da, bazı durumlarda, problemin normalden daha zor bir şekilde üstesinden gelmemize neden olabilen bir tıkanıklığa sahip olabiliriz.

Bu bakımdan, Bach çiçekleri, stresli durumlarda, birtakım değişikliklerin yaşandığı aşamalarda, acılı dönemlerde, depresyon sırasında, ve benzerlerinde oldukça kullanışlı olabilirler.

Bu 38 çiçek özü, çeşitli gruplara ayrılmıştır. Genel olarak, bu özler, aşağıda verilen durumları içeren tedavi alanları hakkında biraz daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olabilir:

 • Korku: Bu durum aynı zamanda kabus, fobi, kendini kontrol etmede eksiklik ve aşırı endişe ile de ilişkilendirilir.
 • Belirsizlik: Bu duruma güven eksikliği, cesaret kırıklığı, depresyon ya da kararsızlık dahildir.
 • İlgisizlik: Bu durum, yorgunluk, zihinsel karışıklık, ilgisizlik ya da öğrenme zorlukları ile de ilişkilendirilir.
 • Yalnızlık: Yalnızlık hissi sadece yalnız olan insanlarda ortaya çıkmaz. Bazen, sevdikleriniz tarafından çevrelenmiş olsanız bile kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.
 • Başkalarının aşırı etkisi: Bu durum, hissettiklerini ifade etmeyen kişilere atıfta bulunur. Söz konusu bireyler çoğu zaman, sınırları nasıl ayarlayacağını bilmezler ya da değişikliklere uyum sağlamada güçlük yaşarlar.
 • Cesaretsizlik ve umutsuzluk: Bu durum, öz disiplin, katılık, suçluluk, ıstırap ya da kızgınlık durumlarıyla bağlantılıdır.
 • Başkaları için duyulan aşırı endişe: Bu durum aynı zamanda, belirli hoşgörüsüzlük, duygusal şantaj, sinirlilik ve benzerleriyle de alaka gösterir.

İhtiyacınız olan spesifik Bach çiçeklerini bulmak için bir çiçek terapisti ile görüşmeniz ya da bu bitkileri tek tek incelemeniz önerilir.

Bach Çiçekleri terapisi nasıl işler?

şişede bach çiçeği
 • Bach çiçekleri tek tek ya da birden fazlası kombine edilerek kullanılabilinir. Tek seferlik kullanım için en fazla 7 çiçek karıştırmanız gerekir.
 • Dört damla halinde dil altından, günde 4 kez alabilirsiniz.
 • Tedavi en az 21 gün sürmelidir. İdeal olanı sabırlı olmak ve hissettiğiniz değişimleri daha derinlerde gözlemlemek için onları almaya devam etmektir. Tedavi ilerledikçe bunları değiştirmeniz gerekebilir.
 • Bach çiçekleri koruyucu bir alkol bazı ile birlikte hazırlanır. Bununla birlikte sirke kullanarak da korunabilirler.
 • Bach çiçeklerini bitki uzmanlarından ve eczanelerden elde edebilirsiniz.

“Rescue Remedy”

Bu 38 çiçeğe ek olarak, Bach, bu çiçek özlerinin birçoğunu kullanarak “ilk yardım” amaçlı bir kombinasyon elde etti ve bu benzersiz karışıma da Rescue Remedy adını verdi.

Bu karışım belirli krizleri tedavi etmeyi amaçlamaktadır ve bu nedenle, geçici ya da anlık bir çözüm yolu olarak kullanılmaktadır.

Sinir krizi, kaza, ani hastalıklar, kabus ve benzeri durumlarda, huzur ve sakinliği yeniden yakalamak için ideal bir yardımcı olarak kullanılabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bach, E. (1991). La curación por las flores (Vol. 148). Edaf.
 • Blome, G. (1995). El nuevo manual de la curación por las flores de Bach. Ediciones Robinbook.
 • Orozco, R. (2003). Las Flores de Bach hoy: una terapia en auge. Natura Medicatrix: Revista médica para el estudio y difusión de las medicinas alternativas21(5), 300-309.
 • Torres, M. C., Quintero, J. A., & Fong, E. (2002). Aplicación de la terapia floral de Bach en niños con manifestaciones de temor y miedo. Medisan6(2), 12-7.
 • Thaler, K., Kaminski, A., Chapman, A., Langley, T., & Gartlehner, G. (2009). Bach Flower Remedies for psychological problems and pain: a systematic review. BMC complementary and alternative medicine9, 16. https://doi.org/10.1186/1472-6882-9-16

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.