Aseksüellik: Cinsel Arzu Hissetmediğiniz Durum

16 Mayıs, 2019
Aseksüellik, kişinin aynı ya da karşı cinsiyetteki diğer kişilerle olan ilişkilerini sürdürmek için fiziksel bir ihtiyaç duymaması şeklinde tanımlanan cinsel yönelimdir.

Cinsel arzuyu hissetmeyen, başkalarını çekici bulmayan ya da fiziksel zevk arayışı içinde olmayan bazı insanların varlığı imkansız görünebilir… Bu duruma “aseksüellik” denir.

Aseksüellik göze batmayan ve çok az insanın farkında olduğu bir şeydir. Bu durum, çiftlerde aşırı strese neden olabilir, çünkü cinsel arzuyu hissetmemenin yanı sıra kişi, ilişkiyi sürdürme ihtiyacı da hissetmeyebilir. Dahası, söz konusu bireyler bu durumdan kaçınmaya çalışır.

Aseksüellik, bekârlığın ya da belirli dini inançların mı bir sonucudur? Bu sorunun cevabı hayırdır. Bu, herkesin yaşayabileceği doğal bir durumdur.

Aseksüellik, cinsel yönelimin olmama durumu

çıplak insanlar

Aseksüel bireyler, cinsel arzu hissetmedikleri için fiziksel ilişkilerini sürdürme ihtiyacı hissetmezler. Aynı ya da karşı cinsiyetin üyelerine karşı bir çekim hissetmedikleri için cinsel yönelimleri de yoktur. Tüm bunlar yüzünden aseksüellik, cinsel olmayan bir yönelim olarak algılanabilir.

Fazla cehalet ve bu konuda yapılan oldukça az sayıdaki araştırmadan ötürü, birçok insan aseksüel olanların gerçekte bastırılmış bireyler olduğuna inanır.

Gerçekten de garip bir durum olduğu kabul görür, çünkü insanlar istediklerinde doğal olarak zevk veren deneyimlerden keyif almak için, cinsel arzu duyabilir ve hatta bu yolla ürerler.

Bununla birlikte, bu durum nadir ve alışılmadık olmasına rağmen, bastırılmış bir insanı tanımlayan bir hastalık ya da özellik değildir. Bu sadece cinsel olmayan bir yönelimdir.

Bunu da okuyun: Çocuğuz Eşcinsel ise Nasıl Tepki Vermelisiniz?cinsellik

Toplumsal baskı

Aseksüel bir bireyin birçok problemden uzak durabildiğini düşünebilirsiniz. Cinsel yönelimi olmayan bu kesim de dahil olmak üzere, cinsel yönelimlerin her çeşidine eşit derecede saygı gösterilmesi ve davranılması gerekir. Ne yazık ki gerçekte durum böyle değildir. Aseksüel insanlar toplumsal baskılardan dolayı acı çekerler çünkü farklıdırlar.

Aseksüel bir kişi olan Javier, şunları paylaştı: “Bir partnere sahip olmak ve bir ilişki içinde olmak benim için uzun zaman gerektirdi. Olduğunda ise bu sonuç toplumsal baskı yüzündendi. Ben aslında hiç ihtiyaç hissetmedim.

Aseksüel insanlar, “ne zaman bir sevgilin olacak?” gibi sorularla başkaları gibi olmaya ve partner arayışı içine girmeye “zorlanıyorlar”.

Bunu da okuyun: Yalnızsınız Ama İlişki İçindesiniz: Birlikte Olup Olmamanız Artık Önemli Değil

etkileşim

En kötüsü de, toplum tarafından marjinal hale getirilirler. Günümüzdeki cinsel içerikli reklamların, bir aseksüel bireye nasıl göründüğünü bir düşünsenize? Bu kişi için sürekli olan erotik içerik, açıkçası hiçbir şey ifade etmez.

Düşük cinsel istek her zaman var olmuştur

Her ne kadar bunu tartışmasak da, düşük cinsel arzular her zaman var olmuştur, ancak çoğu insan durumu cinsel olarak aktif bir partnerle birlikte olana kadar fark etmez. Buna rağmen ve Javier’in bize yukarıda anlattıklarına dayanarak, aseksüel insanlar gerçekten bir ilişki içinde olmak istemezler mi?

Javier, bir eş ile birlikte olması gerekmediğini söylerken, birçok aseksüel insan bunu ister – cinsel aktivite olmamasına rağmen. Asıl sorun, cinsel olarak aktif olmayan bir birey, cinsel olarak aktif olan birine aşık olduğu zaman ortaya çıkar.

Her ikisinin de ilişkilerini sürdürme konusunda konuşmaları gerekir, böylece yapmalarına gerek olmayan fedakarlıkları yapmaları gerekmez. Aseksüel olmak bir insanın aşık olamadığı anlamına gelmez – çünkü hepimizin sevgiye ihtiyacı vardır – ancak herkesin cinsel ilişkiye ihtiyacı yoktur.

Aseksüel insanlar bazen zorla cinsel aktivite yapmak zorunda kalırlar. İstemezler, ama yine de duruma uyum sağlarlar. Bu, hoşlandıkları ya da nefret ettiği bir şey değildir, ancak partnerleri için bunu yaparlar.aseksüellik

Bu nedenle çiftlerin, bir kişi aseksüel ve diğeri değilken, ne yapmaları gerektiği hakkında konuşmaları gerekir. İletişim her zaman önemlidir ve bu tarz durumlarda daha da önemli hale gelir.

Prens Lila Ulusal Queer Derneği başkanı Moses Catalan’ın da söylediği gibi: “Eşlerden birinin aseksüel, diğerinin de cinsel olarak aktif bir birey olduğu bir ilişkide, süreç ikisinin de karar verdiği anlaşmaya bağlıdır. Bazıları açık bir ilişki sürdürürken diğerleri ise cinsel aktiviteyi ilişkinin önünde tutar.”

Hiç aseksüel olan biriyle tanıştınız mı? Çoğu kişi bu durumun tanımını bilmez fakat başkaları için cinsel arzu hissetmediklerini fark ederler. Böyle bir ilişkiyi sürdürmek istiyorsanız, bu sürecin mümkün olan en sorunsuz şekilde geçmesi için her iki tarafın da konuşması gerekmektedir.

Gerçeklerden ne kadar az saklanırsanız ve kendinizi ne kadar az susturursanız, birbirinizi daha iyi anlayabilmek adına, o kadar fazla farkındalığa sahip olursunuz.

  • Portillo, W., Paredes, R. G. (2011). Asexualidad. Revista Digital Universitaria. https://doi.org/10.1080/02560054.2011.636826
  • Lugones Botell, M., & Ram??rez Berm??dez, M. (2015). Asexualidad: La cuarta dimensi??n sexual. Revista Cubana de Medicina General Integral.
  • Carranza, J. (2002). La evolución del sexo. LA BASE DE LA BIOLOGÍA Y ETOLOGÍA,.