Partnerim Beni Aldatıyorsa Ne Yapmalıyım?

Partnerinizin sizi aldatması durumunda ne yapmanız gerektiği konusunda net bir fikriniz olsa dahi, o an geldiğinde birtakım şüpheler oluşmaya başlar.
Partnerim Beni Aldatıyorsa Ne Yapmalıyım?

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Belki de, partnerinizin sizi aldatması durumunda ne yapacağınızı düşünüyorsunuz: partnerim beni aldatıyorsa onu terk ederim! Ancak, o an geldiğinde, durum her türlü şüphe ve güvensizliği ortaya çıkarabilir ve ne yapacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu tamamen normaldir.

Beklenmedik bir durum sizi şaşırttığında, duygularınız yargı yetinizi bastırır. Aniden kendinizi kaybolmuş hissedersiniz ve duruma artık mantık çerçevesinde yaklaşamazsınız. Bununla birlikte, söz konusu durum aldatma olduğunda, göz önünde bulundurmanız gereken belirli tavsiyeler vardır.

Tepki vermede aceleci olmayın

Daha önce de söylediğimiz gibi, duygularınız bakış açınızın netliğini bozacaktır. Nasıl tepki vereceğinizi bilmezsiniz ve partneriniz özür dileyip başka bir şans için size yalvarabilir. Ama acele etmeyin. Kendinize zaman tanıyın.

Partnerinize bunun beklenmedik bir durum olduğunu, şu anda net bir şekilde düşünmekte zorluk çektiğinizi ve karar vermeden önce yalnız kalmak istediğinizi söyleyebilirsiniz.

Yine de, duygularınızı, güvendiğiniz biriyle paylaşmak sizin için iyi olabilir. Size, ne yapmanız gerektiğini söylemeyeceklerdir; sadece, bu zor zamanda, sizi dinlemesi ve desteklemesi için birine ihtiyacınız var.

aldatmak

Böylece, birden fazla bakış açısıyla durumun ne olduğunu görebilir, aklınızı temizleyebilir ve duygularınızın sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Ancak o zaman gerçekten ne yapmak istediğinizi anlayabilirsiniz: ilişkiyi bitirmek ya da ona başka bir şans vermek. Bu da bizi bir sonraki noktaya getirir.

Partnerim beni aldatıyorsa ona başka bir şans vermeli miyim?

Eğer partneriniz sizi aldatırsa, en azından, acele etmeden ve düşünmeden ona hemen ikinci bir şans vermeyin. Bu konuda iyice düşünün çünkü çoğu zaman insanlar, partnerlerine aynı durumu yaşatabilmek ya da hatalarını her fırsatta onların yüzlerine vurabilmek için bu ikinci şansı verir.

Partnerinize ikinci bir şans verme kararı alırsanız eğer, farkında olmanız gereken bir şey ise bu noktada terapinin kaçınılmaz olmasıdır. Her ne kadar onu affedebileceğinizi ve bu konuda kin tutmayacağınızı düşünseniz bile, kendinize yalan söylüyor olabilirsiniz…

Bu yüzden terapiye gitmek, ilişkide tekrar güven duymanıza, kırık parçalara dikkat etmenize ve daha güçlü bir şekilde ilerlemenize yardımcı olabilir. Bunlar olmaksızın verilen ikinci bir şans başarısızlıkla sonuçlanabilir.

Partnerim beni aldatıyorsa kendime saygımdan dolayı bitirmeliyim

Arada sırada değerlerinizi gözden geçirmeniz gerekir. Aldatma hakkında ne düşünüyorsunuz? Hala yıllar öncesinde olduğu gibi mi düşünüyorsunuz yoksa bir şeyler değişti mi? Tüm bunları gözden geçirmek ve buna göre hareket etmek daha iyi bir fikir olabilir.

Eğer sadakatsizlik sizin için hala kabul edilemez bir durum ise onu bağışlamak, hasar, tartışma ve asla bitmeyen bir güvensizlikle dolu bir ilişkiyle sonuçlanacaktır. Bu noktada, her şeyi bir anda tamamen sonlandırmak ve arkaya bakmamak daha iyi olabilir.

sarılan kadın

Bu kararı vermek acı olacaktır, bu doğru. Ancak, görüşlerine göre yaşamamak ve değerlerine aykırı bir şeyi kabul etmek daha fazla acı verebilir.

Sadece çocuklar yüzünden birlikte kalmayın

Çiftlerin bir arada kalmayı haklı göstermek için kullandıkları bir diğer sebep ise çocuklardır; bu durum her ne kadar bireyin değerlerine aykırı bile olsa. “Çocuklar olmasaydı onu terk ederdim” veya “Çocuklarımın bütün bir aileye ihtiyacı var” gibi şeyler söylerler.

Bununla birlikte, bu sadece ayrılma kararından kaçınmanın bir yoludur. Çünkü çocuklar her zaman, birlikte yaşamaya devam eden fakat sürekli tartışan ebeveynleri değil, ayrı olsalar da mutlu olmayı başarabilen bireyleri tercih eder. Mutsuz ebeveynlerin çocukları birer yetişkin olduklarında sahip oldukları problemler çok ciddi boyutlarda olabilir.

Eğer partneriniz sizi aldatırsa, yapılacak ilk şey kendinize zaman tanımak, geri adım atmak ve duruma öyle bakmaktır. Bu noktadan sonra değerlerinizi gözden geçirebilir ve sonuç olarak hakkında iyice düşünülmüş bir karar verebilirsiniz.

Tüm ilişkiler sağlam bir temel üzerine inşa edilmelidir. Aldatma hakkında ne düşünüyorsunuz? Partneriniz sizi aldatırsa onu affedebilir misiniz?


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.