Bir İlişkinin İçindeyken Yalnız Olmak

Partnerinizle birlikte iken yalnız hissetmenin sizi yavaş yavaş yok ettiğinin farkında olmak önemlidir. Bu durumdan uzaklaşın ve daha sağlıklı bir hayat yaşayın.
Bir İlişkinin İçindeyken Yalnız Olmak

Son Güncelleme: 17 Şubat, 2019

Ne anlam ifade ettiği üzerine pek de derin düşünmediğimiz; ama her zaman önem verdiğimiz bir ifade var: “Yalnız olmak kötü biriyle olmaktan daha iyidir.” Bu, birisiyle beraber olduğunuz; ama yine de yalnız olduğunuz, belki de en korkunç ilişkiyi yaşadığınız duruma açık bir göndermedir.

Yanınızda biri olmadığında korku duygusuna hatta dehşete kapılabilirsiniz; ancak biriyle ilişki kurduğunuzu ve hala yalnız hissettiğinizi düşünün. Bu düşündüğünüzden daha yaygın olan bir durumdur. Sorun, bu durumu çözmek istemediğinize karar verdiğinizde ortaya çıkar.

Birisiyle berabersiniz ama hala yalnızsınız

yalnız kalmak

Birisiyle beraber olup yalnız olmak, içeriden gelen derin bir boşluk duygusuna neden olabilir. Zaten birisiyle birlikte olduğunuz için bu boşluğun çözülmesi imkansızmış gibi hissedersiniz!

Elbette, en azından fiziksel olarak “yalnız değilsiniz“. Ama yanınızdaki kişinin fiziksel olarak orada olması, ruhen de olduğu anlamına gelmez. Bazen eşinizle sizin sandığınız kadar yakın olmadığınızı gösteren işaretlere dikkat etmeniz gerekir:

  • Sizi dinlemiyor ya da söylediklerinizin hiçbirine dikkat etmiyor. Belki dinler gibi davranıyor; ama dinlemediğini bildiğinizi fark etmiyor. Onu yanlış yanıtladığı sorularla şaşırtıyorsunuz.
  • Yalan söylerken yakaladınız. Size hiç gereken özeni vermiyor. Bu size kendinizi her zaman küçük hissettiriyor, hatta bunu farkında olmadan yaşıyorsunuz ve haklı çıkmak için kendinizi tekrarlamaya başlıyorsunuz.
  • Sizi teşvik etmek yerine, hayallerinizi takip etmenizi ve aklınızdaki projeleri gerçekleştirmenizi desteklemek yerine, “bu saçmalıkları” geride bırakmanızı söylüyor.
  • Hep siz mi suçlusunuz? Eşiniz sizi sefalete sürüklemek için değil, desteklemek için yanınızda olmalıdır.
  • Belki de yanılıyorsunuz; ancak bu, yanınızdaki kişinin sizi suçlaması ve hasarlarla baş başa bırakıp çekip gitmesi anlamına gelmiyor.
biriyle birlikteyken yalnız hissetmek

Bencil bir kişinin profilini açıkladığımızı görüyor musunuz? Şüphesiz. Ancak bu çok yaygın bir kişilik türüdür ve özellikle de yalnız hissetmeye başlıyorsanız, uzaklaşmanız gereken birini anlatır. Yanınızdaki kişi size değer vermiyor, sizi takdir etmiyor, sizi umursamıyor ve koşulsuz olarak size destek vermiyor. Size kaliteli zaman sunmayan bir eşiniz var ve bu size acı veriyor.

Bir ilişkide olup yalnız olmak sizi yaralar

Olay sadece üzgün, yalnız veya hayal kırıklığına uğramış hissetmeniz değildir. Partnerinizleyken hissettiğiniz bu yalnızlık sizin için uzun vadede yıkıcı sonuçlar doğurabilir. Bunu toksik bir insanla olmak gibi düşünün. Sizden geriye bir şey kalmayıncaya kadar alır ve sizi tüketirler.

Birdenbire anksiyete atakları ve depresyondan muzdarip olmaya başlıyorsunuz. Peki neden? Cevap yanınızda bulunan kişide saklı olabilir. Büyük zorluk, bu durumu terk etmektedir. Her nasıl olduysa zaman içinde benlik saygınız öyle azalır ki, sonunda hatalı olduğunuzu düşünmeye başlarsınız.

Hatta yalnızlık hissiniz için de kendinizi suçlarsınız. Tüm çabanızı ilişkinizi daha kuvvetli ve sağlıklı hale getirmek adına eşinizle duygusal bir ilişki kurmak için sarf etmeye başladınız. Bu sorunları çözemediğiniz için de eşinizin sizi terk edeceğinden korkmaya başladınız.

yalnızlık hissiyle başa çıkmak

Duygusal bağımlılık geliştirirsiniz ve sonra aranızdaki dengesizlik iyice ortaya çıkar. Kendiniz olmayı bırakırsınız ve bu imkansız savaşı verecek gücünüz kalmaz. Eğer eşiniz kendinizi yalnız hissetmenize sebep oluyorsa, kendinizi suçlamayın: Sorun sizde değil, onda.

Kendi sakinliğinizi seçin

Eğer gerçekleşmekte olan her şeyin farkına vardığınız bir andaysanız, yardım isteyin. Bir arkadaşınıza, bir aile üyesine veya bir profesyonele sorun. Gerçekten sizi destekleyen insanlar olmadan bu durumla başa çıkamayacaksınız.

O kişiyi arkada bıraktıktan sonra kendi yalnızlığınızı geliştirin. Eşinizin inşa ettiği yalnızlık sizi kötü hissettiriyordu; ama şimdi kendinizi arama ve istediklerinizi seçme zamanı geldi. Bu kendinizi keşfedeceğiniz ve kendinizi güvende hissedeceğiniz sağlıklı bir yalnızlık olacaktır.

duvara kırmızı kalp çizen siyah beyaz kadın

Hayatınıza gelen birçok kişi dengenizi bozabilir. Unutmamanız gereken önemli bir şey, bunların birer test olduğudur. Bu deneyimler size çok şey öğretecek ve daha güçlü olmanıza yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.