"Yalnız Olabilmek İstiyorum, Seninle Birlikte" - Viral Mektup

Tüm kuralları sizin ve sevgilinizin koyduğu bir ilişki hayal edebiliyor musunuz? Sosyal normlar veya standartlar size etki etmiyor çünkü buna ihtiyacınız yok. Çünkü siz bu şekilde mutlusunuz.
"Yalnız Olabilmek İstiyorum, Seninle Birlikte" - Viral Mektup
Raquel Aldana

Yazan ve doğrulayan psikolog Raquel Aldana.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

“Yalnız olabilmek istiyorum, ama seninle birlikte” bir süredir dünya çapında internette dolanan bir mektup. Belki de bu kadar popüler olmasının nedeni ilişki kuralları hakkkındaki niyet (hem normal hem de romantik ilişki kuralları) üzerine çok net bir beyan olmasıdır.

Bu mektubun içeriğine katılıp katılmamanızdan bağımsız olarak, mektubu okuduğunuzda ruh eşinizin, yanında hayatınızın sonuna kadar kendiniz olabileceğiniz kişi olduğunu fark edeceksiniz.

Mektup şu şekilde:

İlişkide Birlikte ve Yalnız Olabilmek

Seninle birlikte yalnız olabilmek istiyorum.

Akşam arkadaşlarınla dışarı çıkıp bira içmeni, sarhoş olmanı ve ertesi gün beni arayıp sırf sarılmak istediğin için yanına çağırmanı istiyorum. Sabahları yatakta seninle pek çok farklı şey hakkında konuşmak istiyorum, bazen de öğlenleri; ikimizin de gün içerisinde istediklerimizi yapmamızı istiyorum.

Bana arkadaşlarınla dışarı çıktığın akşamları anlatmanı istiyorum. Barda sana kaş göz yapan kızdan bahsetmeni istiyorum. Arkadaşlarınla birlikte sarhoşken, benim de seni düşündüğümden emin olmak için bana anlamsız mesajlar atmanı istiyorum.

Sevişirken gülmemizi istiyorum. Yeni ve saçma şeyler denediğimiz için gülmeye başlamamızı istiyorum.

Arkadaşlarımızla birlikteyken, daha fazla bekleyemeyeceğin için elimden tutup beni yan odaya götürmeni ve benimle sevişmeni istiyorum. Arkadaşlarımız duymasın diye benden sessiz olmamı rica etmeni istiyorum.

sarmaşıklar

Seninle bir olmak istiyorum, beni kendim hakkımda konuşturmanı ve seni kendin hakkında konuşturabilmeyi. Güney kıyısının mı yoksa kuzey kıyısının mı daha iyi olduğu, doğu sahillerinin mi batı sahillerinin mi daha iyi olduğu üzerine tartışmak istiyorum.

İçinde asla birlikte yaşayamayacak olsak bile, hayallerimizdeki evi düşlüyorum. Daha tam şekillenmemiş olsalar da bana planlarından bahsetmeni istiyorum.  “Pasaportunu yanına al, hadi gidelim!” diyerek beni şaşırtmanı istiyorum.

Seninle birlikte korkmak istiyorum. Yanındayken kendimi güvende hissettiğim için hiç kimsenin denemediği şeyleri denemek istiyorum. Arkadaşlarımla güzel bir gece geçirdikten sonra eve sarhoş dönmek istiyorum. Yüzümü ellerinin arasında tutup beni öpmeni ve gece bana sımsıkı sarılmanı istiyorum.

ilişkide yalnız olmak

Farklı Bir İlişki

Hayatını yaşamanı istiyorum, sadece canın çekti diye bir kaç haftalığına tatile çıkmanı. Beni burada tek başıma ve sıkılmış bir halde bırakmanı, Facebook’un başında “selam” dersin diye beklemeyi istiyorum.

Tüm partilerine davet edilmek istemiyorum, seni tüm partilerime çağırmayı da. Böylece ertesi gün sen bana kendi partinden bahsedebilirsin veya ben sana benimkinden.

Aynı anda hem basit hem de komplike olan bir şey istiyorum. Bana kendimi sorgulatacak ama sen odaya girdiğin anda tüm endişelerimin yok olmasını sağlayacak bir şey. Benim güzel olduğumu düşünmeni istiyorum, birlikte olduğumuzu söylerken gurur duymanı.

Bana beni sevdiğini söylemeni istiyorum, daha da önemlisi, ben de aynı şeyi sana söyleyebilmek istiyorum. Kalçamın hareketlerini izleyebilmek için önden yürümemi istemeni istiyorum. Kışın sırf bedenimin nasıl sallandığını görüp gülümsemek için araba camlarını bana sildirtmeye çalışmanı istiyorum.

yalnız olabilmek

Birlikte ve Yalnız Olabilmek: Mektubun Devamı

Seninle birlikte, asla gerçekleştirmeyeceğimizi bilerek planlar yapmak istiyorum. Dürüst bir ilişki içerisinde olmak. Yanında kalmak istediğin kız olmak istiyorum. Başka kızlarla takılmak istemeni, ama günün sonunda aradığın kişinin ben olmasını istiyorum. Çünkü seninle birlikte eve dönmek istiyorum.

Seviştiğin ve ardından uyuyakaldığın kişi olmak istiyorum. Çalışırken seni rahat bırakan ve müzik dünyanda kaybolduğunda buna hayran olan kişi olmak istiyorum. Seninle birlikte tek başıma olmak istiyorum. Çünkü bir çift olarak yaşantımız aslında yalnızkenki hallerimizle aynı, ama sadece birlikteyiz.

Bir gün, seni bulacağım.”

Son dönemde internette bir fenomene dönüşen mektup bu. Isabelle Tesier tarafından yazılan bu mektup aşka ve özleme adanmış. İdeal ve bağımsız olduğuna inandığı bir aşk için yazılmış.

Fikirlerine katılıyor veya katılmıyor olabilirsiniz, ancak onunla aynı dilekleri paylaşan çok kişi var. Gün geçtikçe “beklentiler ve ön yargılardan” soyutlanmış ilişkiler daha yaygın bir hal alıyor.

Ne sevgili ne de arkadaş olamamak ne demek?

özgür kadın

Sevgili olmadan arkadaş olmak, bir ilişkiyi devam ettirebilmek için kendi üzerinize koyduğunuz kısıtlamaları kırmak demektir. Kendi kurallarınızı, toplumun sizin üzerinize yüklediği beklentiler ve roller yerine gerçek ihtiyaç ve endişelerinize göre koymak demektir.

Bugün, belki de modern yaşam şeklimiz sayesinde, daha az bağlılık içeren ilişkiler var. Tabii ki sorduğunuz kişiye göre bu ilişkilerin çeşitli avantajları olabilir. Böyle olduğunu düşünen ve savunan kişilerin göz önünde bulundurması gereken en az iki önemli nokta var:

Bu cinselliğinizin tadını çıkartmak için farklı bir yoldur

Belki birbirinden hoşlanan ve birbirlerini çekici bulan iki kişi, özel bir bağ kurmadan, başka kişilerle görüşmeye devam edebildikleri bir cinsel ilişki istiyordur.

Veya birbirlerini seviyor ancak beklentileri doldurmaya uğraşmak istemiyorlardır, bağımsız kalıp nedenlerini açıklamak zorunda kalmadan kendi hayatlarını yaşamak istiyorlardır.

Buradaki ana fikir, ilişkinin kurallarını toplum veya peri masallarından ortaya çıkan beklentilerin değil, ilişki içerisindeki iki kişinin koymasıdır. Birlikte yalnız olabilmek de bunun bir parçası.

Bu bakış açısı alışılagelenin dışında olduğundan dolayı, hala tepki çekmektedir.

Duyguları kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir

Bu tarz bir ilişki iki tarafın da, hem cinsel olarak hem de duygusal açıdan kendilerini keşfetmelerini sağlar. Söz konusu duygular olduğunda, biraz karmaşık bir durum olduğundan dolayı, korku ve endişelerin üstesinden gelmek duygular üzerinde kontrol kazanılmasına yardımcı olabilir.

İki taraf da aynı fikirde olduğu ve amaçları aynı olduğu sürece, böyle bir ilişki diğer ilişkiler kadar geçerli ve sağlıklıdır. Diğer her şey gibi, bu anlaşma taraflardan birini incitmeye başladığında bitirilmelidir ve uzatılarak acı arttırılmamalıdır.

Bu tarz bir ilişkinin büyüsünü kaybettiğini düşünen kişiler olabilir ancak buradaki esas fikir bu büyünün iki kişi tarafından yaratıldığı ve bunun klasik beklentiler doğrultusunda bir ilişki olmadığıdır.

Bu yüzden herkes insanların hayatlarında istedikleri ilişki şeklini seçebilme özgürlüğüne sahip olduğunu hatırlamalı ve buna saygı duymalıdır.

Toplumumuzda aşk ve sevgi konusunda özgürlük hala bir tabu olsa da, gün geçtikçe daha çok kişi bu konuda tolerans gösteriyor ve özgürce kendilerini ifade etmeyi deniyorlar.

Bırakalım herkes istedikleri ilişki şeklini rahatça ve açık bir şekilde kendileri seçsin.

Günün sonunda, ön yargısız olmak herkes için faydalı olacaktır.

Bu mektup ilk olarak HuffPost Quebec!te yayınlanmış ve Huffington Post için İngilizce’ye çevrilmiştir.  


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.