Yaşadığınız Aşkın Sizi Değiştirmesine İzin Vermeyin

Eğer bana saygı duyuyor ve benim mutlu olmamı istiyorsan, aşkımızın beni değiştirmesine izin verme, beni olduğum halimle sev.

Yaşanan bir çok ilişkide insanlar bilinçli olmadan birlikte oldukları kişiyi değiştirmeye çalışırlar. Bu duruma romantik ilişkilerde daha çok rastlanır ve neredeyse her zaman birlikte olduğu partnerini değiştirmeye çalışan biri bulunur.

Fakat bir saniye oturup hiç kendi kendinize şunu düşündünüz mü? Sevdiğiniz insan onu olmasını istediğiniz kişi olarak değil de zaten olduğu haliyle sevmenizi istiyor olabilir mi?

Ayrıca bakınız: Sevgiyi Göstermek de Önemlidir, Sadece Hissetmek Değil

Beni tüm güçlü ve zayıf yönlerimle, olduğum gibi sev

Hiç kimse mükemmel değildir ve partnerini her daim memnun eden birisini bulmak çok nadir görülen bir durumdur. Her birimiz farklıyız ve bu da bizi özel kılan şeylerden biridir.

Hiç kimse için kendinizi değiştirmemelisiniz – sadece kendiniz için değiştirebilirsiniz. Bunu her daim aklınızda bulundurun çünkü kimi zaman bu konu kolayca unutulabilmektedir.

mutlu-çift

Eğer bir kişi sizi değiştirmek istiyorsa, o kişi olduğunuz haliyle sizi takdir etmiyor demektir. Peki ya değişmezseniz ne olacak? Muhtemelen bir şeyler ters gitmeye başlayacak ve ilişki bir süre sonra kendini sonlandıracak.

Bu gibi durumlarda eğer kendinizi başka birinin kuklası gibi hissetmeye başlarsanız muhtemelen sonunda tamamen mutsuz olduğunuzu da fark etmeye başlayacaksınız.

Sizinle hayatlarını birleştirmek isteyen insanlar sizi değiştirmeden, sizi olduğunuz gibi kabul etmek durumundadırlar. Eğer aşkın sizi değiştirmesine izin verirseniz siz siz olmaktan uzaklaşırsınız ve tamamen farklı bir kimliğe bürünürsünüz.

Biz insanların her daim sizi olduğunuz şekilde sevmeleri gerektiğini savunuyoruz. Eğer birisi sizi değiştirmeye çalışır ve siz de buna izin verirseniz bu muhtemelen kendinizi güvensiz hissettiğiniz için ve olayları karşınızdaki kişinin akışına bırakmanın daha iyi olacağını düşündüğünüzden olabilir.

Buradaki problem ise, bunun hiç bir şeyi çözmeyeceğidir.

Ayrıca Bakınız: Bu Hayatta, Mutlu Olmayı Hak Ediyorsunuz

Belki de ikinizin birlikte olmaması gerekiyordur. Belki de birbirinize karşı hissettiğiniz tutku ve aşk hisleri birbirinden çok farklı iki insan olmanızdan kaynaklanıyordur.

Belki daha da kötüye gitmesini istemediğiniz başka problemler vardır ve siz de kendinizi değiştirerek bunları kamufle etmeye çalışıyorsunuzdur. Ve işte, yanlış tercihlerden biri daha.

Beni daha çok, daha iyi sev

Çevrede çok sayıda zehirli diyebileceğimiz insan tipleri bulunmaktadır ve bu kişiler çoğu zaman başkalarını kendi istekleri doğrultusunda manipüle etmeye meğillidirler. 

Bu durum bir çok ilişkide meydana gelebilir, çoğu zaman da karşınızdaki kişinin sizi değiştirmek istemesinden kaynaklanır. Gerçekten sizinle birlikte olmak istiyor olabilirler, belki siz de onu istiyorsunuzdur. Fakat bunun yolu böyle olmamalıdır. Çünkü karşınızdaki sizi olduğunuz halinizle kabul etmiyordur.

kalp

İnsanlar çoğu zaman yapabilecekleri fakat yapmadıkları bir şeyden dolayı suçlanmak istemedikleri için bir ilişkide hemen hemen her şeylerini bir kenara bırakma eğilimi gösterirler. Onlar sırf değişmeye çalışmadıkları için o ilişkinin bitmesini istemezler.

Fakat eğer bunu yaparsanız, değişimler büyük bir ihtimalle olumlu olmayacak, hatta tam tersine olumsuz olacaktır.

Bazen insanlar bir ilişkideki sevginin niteliği ve niceliği arasındaki anlam farkını gözden kaçırırlar. Daha iyi sevdiğiniz biriyle olmak her daim daha çok sevdiğiniz biriyle olmaktan daha iyidir.

Hemen rıza göstermeye alışmayın – belki de sizi daha iyi sevecek birisine layıksınızdır.

Eğer öz güveni düşük ve kendini güvensiz hisseden bir tipseniz büyük ihtimalle birisi sizden istediği zaman kendinizi değiştirmeye çalışacaksınızdır. Bu durumlarda kendinizi odaklamaya çalışırsanız daha mutlu olursunuz – o ilişki bozulmaya başlamışsa bu sizin suçunuz değildir. Bundan öte bir gerçek mümkün değildir.

Eğer siz mutlu değilseniz yaşadığınız ilişki nasıl mutlu bir ilişki olabilir ki?

Ayrıca Bakınız: Mutlu Bir İlişkinin Püf Noktası

Sırf birisi sizden istedi diye kendinizi değiştirdiğiniz zaman rahat ve huzurlu olamazsınız. Kendinizi ancak kendi menfaatleriniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz, sizi manipüle etmeye çalışabilecek başka birilerini tatmin etmek için değil.

Bu arada, gerçekten de manipülasyonun yaşandığı çeşitli durumlar vardır ve bu durumlar çok nadir fark edilebilirler.

tarlada-bir-çift

Gerçekleri olduğu gibi görmenizden sizi alıkoyan bu gibi zehirli ilişkilerin farkında olmalısınız.

Aşk hepimizi kör eder, ve bizi öyle bir noktaya getirebilir ki sanki ilişkinin iyiye gitmesi için ve partnerimizin bizi efor sarf ediyormuş ve mücadele ediyormuş gibi görmesi için kendimizi değiştirmekten gocunmayız.

Tabii ki efor sarf etmeli ve mücadele etmelisiniz, fakat bu hiç bir zaman kendi varlığınızın ve kim olduğunuzun bir değeri kalmayacak kadar aşırı olmamalıdır.

Bir sonraki sefere birisi sizden değişmenizi istediğinde, ona: “Beni olduğum gibi sev, çünkü ben değişmeyeceğim.” deyin.

Partneriniz sizi olduğunuz gibi kabul etmeli, eğer etmiyorsa, onunla birlikte olmaya değmeyecektir. Bu onun yalnızca aşkını değil, aynı zamanda güvenliğini sorgulayacağınız bir test olacaktır.