Yaşadığınız Aşkın Sizi Değiştirmesi İçin İzin Vermeyin

Eğer bana saygı duyuyor ve benim mutlu olmamı istiyorsan, aşkımızın beni değiştirmesine izin verme, beni olduğum halimle sev.
Yaşadığınız Aşkın Sizi Değiştirmesi İçin İzin Vermeyin

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Yaşanan birçok ilişkide insanlar bilinçli olmadan birlikte oldukları kişiyi değiştirmeye çalışırlar. Bu duruma romantik ilişkilerde daha çok rastlanır ve neredeyse her zaman birlikte olduğu partnerini değiştirmeye çalışan biri bulunur. Aşkın sizi değiştirmesi, sizin başınıza da gelebilir.

Fakat bir saniye oturup hiç kendi kendinize şunu düşündünüz mü? Sevdiğiniz insan onu olmasını istediğiniz kişi olarak değil de zaten olduğu haliyle sevmenizi istiyor olabilir mi?

Beni tüm güçlü ve zayıf yönlerimle, olduğum gibi sev

Hiç kimse mükemmel değildir ve partnerini her daim memnun eden birisini bulmak çok nadir görülen bir durumdur. Her birimiz farklıyız ve bu da bizi özel kılan şeylerden biridir. Hiç kimse için kendinizi değiştirmemelisiniz – aşkın sizi değiştirmesi için izin vermeyin, sadece kendiniz için değiştirebilirsiniz.

Bunu her daim aklınızda bulundurun çünkü kimi zaman bu konu kolayca unutulabilmektedir.

mutlu çift

Eğer bir kişi sizi değiştirmek istiyorsa, o kişi olduğunuz haliyle sizi takdir etmiyor demektir. Peki ya aşkın sizi değiştirmesi için izin vermezseniz ne olacak? Muhtemelen bir şeyler ters gitmeye başlayacak ve ilişki bir süre sonra kendini sonlandıracaktır.

Bu gibi durumlarda eğer kendinizi başka birinin kuklası gibi hissetmeye başlarsanız muhtemelen sonunda tamamen mutsuz olduğunuzu da fark etmeye başlayacaksınız.

Sizinle hayatını birleştirmek isteyen insanlar sizi değiştirmeden, sizi olduğunuz gibi kabul etmek durumundadırlar. Eğer aşkın sizi değiştirmesi için izin verirseniz siz siz olmaktan uzaklaşırsınız ve tamamen farklı bir kimliğe bürünürsünüz.

Biz insanların her daim sizi olduğunuz şekilde sevmeleri gerektiğini savunuyoruz. Eğer birisi sizi değiştirmeye çalışır ve siz de aşkın sizi değiştirmesi için izin verirseniz bu muhtemelen kendinizi güvensiz hissettiğiniz için ve olayları karşınızdaki kişinin akışına bırakmanın daha iyi olacağını düşündüğünüzden olabilir.

Buradaki problem ise, bunun hiçbir şeyi çözmeyeceğidir.

Belki de ikinizin birlikte olmaması gerekiyordur. Belki de birbirinize karşı hissettiğiniz tutku ve aşk hisleri birbirinden çok farklı iki insan olmanızdan kaynaklanıyordur. Belki daha da kötüye gitmesini istemediğiniz başka problemler vardır ve siz de aşkın sizi değiştirmesi için izin vererek bunları kamufle etmeye çalışıyorsunuzdur. Ve işte, yine yanlış bir tercih yapıyorsunuz demektir.

Beni daha çok, daha iyi sev

Çevrede çok sayıda zehirli diyebileceğimiz insan tipleri bulunmaktadır ve bu kişiler çoğu zaman başkalarını kendi istekleri doğrultusunda manipüle etmeye meğillidirler. 

Bu durum birçok ilişkide meydana gelebilir, çoğu zaman da karşınızdaki kişinin sizi değiştirmek istemesinden kaynaklanır. Gerçekten sizinle birlikte olmak istiyor olabilirler, belki siz de onu istiyorsunuzdur. Fakat bunun yolu böyle olmamalıdır. Çünkü karşınızdaki sizi olduğunuz halinizle kabul etmiyordur.

kalp yanında gözü bağlı oturan kız

İnsanlar çoğu zaman yapabilecekleri fakat yapmadıkları bir şeyden dolayı suçlanmak istemedikleri için bir ilişkide hemen hemen her şeylerini bir kenara bırakma eğilimi gösterirler. Onlar sırf değişmeye çalışmadıkları için o ilişkinin bitmesini istemezler.

Fakat eğer bunu yaparsanız, değişimler büyük bir ihtimalle olumlu olmayacak, hatta tam tersine olumsuz olacaktır. Bazen insanlar bir ilişkideki sevginin niteliği ve niceliği arasındaki anlam farkını gözden kaçırırlar. Daha iyi sevdiğiniz biriyle olmak her daim daha çok sevdiğiniz biriyle olmaktan daha iyidir.

Hemen rıza göstermeye alışmayın – belki de sizi daha iyi sevecek birisine layıksınızdır.

Eğer öz güveni düşük ve kendini güvensiz hisseden bir tipseniz büyük ihtimalle birisi sizden istediği zaman kendinizi değiştirmeye çalışacaksınızdır. Bu durumlarda kendinizi odaklamaya çalışırsanız daha mutlu olursunuz – o ilişki bozulmaya başlamışsa bu sizin suçunuz değildir. Bundan öte bir gerçek mümkün değildir.

Eğer siz mutlu değilseniz yaşadığınız ilişki nasıl mutlu bir ilişki olabilir ki?

Sırf birisi sizden istedi diye kendinizi değiştirdiğiniz zaman rahat ve huzurlu olamazsınız. Kendinizi ancak kendi menfaatleriniz doğrultusunda değiştirebilirsiniz, sizi manipüle etmeye çalışabilecek başka birilerini tatmin etmek için değil.

Bu arada, gerçekten de manipülasyonun yaşandığı çeşitli durumlar vardır ve bu durumlar çok nadir fark edilebilir.

tarlada sarılan bir çift

Gerçekleri olduğu gibi görmekten sizi alıkoyan bu gibi zehirli ilişkilerin farkında olmalısınız.

Aşk hepimizi kör eder ve bizi öyle bir noktaya getirebilir ki sanki ilişkinin iyiye gitmesi için ve partnerimizin bizi efor sarf ediyormuş ve mücadele ediyormuş gibi görmesi için kendimizi değiştirmekten gocunmayız.

Tabii ki efor sarf etmeli ve mücadele etmelisiniz, fakat bu hiçbir zaman kendi varlığınızın ve kim olduğunuzun bir değeri kalmayacak kadar aşırı olmamalıdır. Bir sonraki sefere birisi sizden değişmenizi istediğinde, ona: “Beni olduğum gibi sev, çünkü ben değişmeyeceğim.” deyin.

Partneriniz sizi olduğunuz gibi kabul etmeli, eğer etmiyorsa, onunla birlikte olmaya değmeyecektir. Bu onun yalnızca aşkını değil, aynı zamanda güvenliğini sorgulayacağınız bir test olacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Förster, J., Özelsel, A., & Epstude, K. (2010). How love and lust change people’s perception of relationship partners. Journal of Experimental Social Psychology, 46(2), 237-246.
  • House, R. (1996). Love, intimacy and therapeutic change. Self & Society, 24(1), 21-26.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.