Benim Sorunum Başkalarıyla İlgili Olan Beklentilerim

Haksızlık gibi görünse de sadece kendimizden beklentilermiz olabilir. Diğer insanların ilgilendikleri şeyler ve değerleri her zaman bizimkilerle kesişmez.
Benim Sorunum Başkalarıyla İlgili Olan Beklentilerim

Son Güncelleme: 07 Nisan, 2019

Başkalarından bizim gibi davranıp hareket etmelerini beklemekten daha acı verici bir şey yoktur. Bu bir çok insanın düştüğü bir hatadır, ve biz istesek de istemesek de, bu duygusal dengemizi etkiler. “Benim Sorunum Başkalarıyla İlgili Olan Beklentilerim” adlı makalede bunlardan bahsedeceğiz.

Hepimizin en çok sevdiğimiz insanlardan beklentileri vardır; çünkü bu bize bir güvenlik hissi verir.

“Eşim beni destekleyecek çünkü ben de onun için aynı şeyi yapardım.” Karşımızdaki insanın da bizim gibi davranacağını ummak, beklemek ve düşünmek “dünyamızı kontrol etmenin” ve belli başlı şeyler için güvende hissetmenin bir yoludur.

Ancak, her şey bizim istediğimiz gibi gitmez. Hayatımızda belli bir miktar güvenceye ihtiyaç duyarız. Eğer kendimizi güvende hissetmezsek, neye dayanacağımızı bilemeyiz ve bu nedenle sıkıntı çekeriz.

Ama bazen bunu aşırıya kaçırırız: dünyanın geri kalanının bizim değerlerimize uygun bir şekilde davranacağını düşünmek doğru değildir.

Bugün biraz bu konuyla ilgili konuşmak istiyoruz.

Beklentilere sahip olmanın gücü

Anne babalar çocuklarının kendileri gibi davranmasını bekler. Arkadaşlar genelde her durumda onları desteklememizi ve yüzleştikleri bütün problemlerde yanlarında olmamızı beklerler. İnsan eşinin her zaman beklentilerini karşılamasını ister.

Hayatınızda benzer durumlar yaşadığınıza eminiz. Bu beklentiler gerçekten tehlikelidir ve ilişkilerinize ve özgüveninize derinden zarar verebilir. Kesinlikle doğru değildir.

Daha yakından bakalım.

saç

Benim beklentilerim sana uymuyorsa hayal kırıklığı yaşarım!

Eğer hemen destek vermezsek, “sahte veya hain” olarak tanımlanırız. Karşımızdakinin amaçları bizim değerlerimizle uyuşmayabilir veya basitçe kişisel problemlerimiz yüzünden o anda karşılık ve destek veremeyecek olabiliriz.

  • İnsanların eşsiz bakış açılarını anlamak için diğerleriyle empati kurmaktan yoksun ve farklı düşünce biçimlerini görmeyen kişiler ve karşılıklılık, saygı ve çaba gerektiren pozitif ilişkileri anlayamaz.

Kimse başkalarının beklentileri çerçevesinde hareket etmek zorunda değildir. Böyle yaparak gerçek kimliğimize sırtımızı döneriz, özgüvenimizi kırılgan hale getiririz.

Hayatlarımızın her alanını kontrol etme ihtiyacı

Bazı insanlar belirsizliği, daha sonra ne olacağını bilememeyi ve dış etkenleri kontrol edememeyi kabul edemez.

“Çocuklarımdan birinin bugün benim hayal ettiğim gibi üniversiteye gitmek istemediğini söylediğini nasıl kabul edebilirim?”

“Arkadaşım benim yerime iş yerinden arkadaşları ile tatile çıkmak istediğini söylerse bunu nasıl algılamalıyım?”

  • Kendi beklentilerine göre davranmayan insanlara katlanamayanlar yüksek oranda hüsran ve hayal kırıklığı yaşar ve bu da özgüvenlerini etkiler.
  • Aslında, sadece empatik olmak ve her şeyin ötesinde başkalarının sizin beklentilerinize göre hareket etmesini beklememek yeterlidir.

Başkaları için değil, kendim için beklentilerim var

çiçek

Haklar ve sorumluluklar

Diğer insanların davranışları ile ilgili beklentiler kurmazsanız, daha özgür yaşarsınız ve çok daha önemli bir şeye odaklanmak için daha çok enerjiniz olur: kendinizden en iyisini beklemek.

  • Başkalarının size saygı duymasını bekleme hakkınız vardır.
  • Sevilmeye hakkınız var, ama sevdiklerinizin hayatını kontrol etmeye veya onların sizin hayatınızı kontrol etmesine izin vermeye hakkınız yoktur.
  • Karşılık bekleme hakkınız vardır, ama başkalarının sizin bütün fikirlerinize, seçimlerinize veya değerlerinize katılmasını beklemeye hakkınız yoktur.
  • Hayalleriniz için savaşma ve diğerlerinin kendi hayalleri peşinden koşmasına izin verme hakkına sahipsiniz, onların hayalleri sizinkilerden çok farklı da olsa.

Okuyabileceğiniz başka bir yazı: Ne Olacaksa Olması Gereken Zamanda Olur

  • Kendinize bakmanız, özgüveninizi beslemeniz ve dünya sizin istediğiniz gibi davranmadı diye hayal kırıklığına uğramaktan kaçınmanız gerekiyor.
  • Diğerlerine tamamen ve koşulsuzca bağlanmaktan kaçınıp kendi mutluluğunuzu yaratmak için proaktif olmalısınız. Olumsuzlukları kabul edin ve ara sıra hayal kırıklığı yaşayabileceğinizi kabul edin.
  • Unutmayın, siz de başkalarını hayal kırıklığına uğratabilirsiniz ve bu sizi daha iyi veya daha kötü biri yapmaz. Hepimiz kendi mutluluğumuzu bulmaya çalışıyoruz, ama etrafımızdakilerin de kendi mutluluklarını bulma hakkına sahip olduğuna saygı duymalıyız.

Sonuç olarak, sadece dünyanın değil, üzerinde yaşayan insanların da karmakarışık olduğunu anlamamız gerekiyor. Diğer insanların her zaman hep bizim beklentilerinize göre davranmasını beklemek büyük stres ve acı kaynağıdır.

Buna kesinlikle değmez.

İlginizi çekebilir ...
Yüksek Beklentilerin Tehlikesi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yüksek Beklentilerin Tehlikesi

Vaktimizin çoğunu insanlara karşı beklenti içinde geçiririz. İhtiyaçlarımızın karşılanmasını bekleriz ve insanların bize aynı yolla davranmasını is...
Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.