Bekar Olmak Avantajlı Olabilir mi?

Bir eşe sahip olmak bekar olmaktan daha iyi ya da kötü değildir. Her ikisi de eşit derecede geçerlidir ve her ikisinin de avantajları ve dezavantajları vardır. 
Bekar Olmak Avantajlı Olabilir mi?

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2019

Sosyal açıdan bakıldığında belirli bir yaşa gelmiş bir kişinin hala evlenmemiş olması iyi karşılanmaz. Bekar olmak, genellikle yalnızlık, hüzün ve belirli kültürel beklentileri yerine getirememe ile ilişkilendirilir. Ancak bir çok durumda tek başına olmak daha çok tercih edilir.

Sanıldığının aksine yalnız olmak bir lanet değildir. Bekar olmak bir çok kişi için, kasıtlı olarak alınan ve bundan dolayı pişman olmadıkları bir karardır.  Bununla birlikte, bazıları için özgüven düşüklüğünün bir sonucu olabilir.

Bekar olmanın faydaları nelerdir? Bugünkü yazımızda bu konuyu ele alacağız.

Bekar Olmak

1. Daha çok spor yapabilirsiniz

spor

Bekar insanların evli insanlardan daha fazla boş zamanları vardır (çoğu durumda). Bu nedenle, her gün bir saatlerini spor için ayırabilir ve formda kalabilirler.

Bir eşe sahip olanlar boş vakitlerini genellikle akşam yemeğine veya sinemaya giderek ya da eşleriyle yürüyüş yaparak geçirirler.

Eğer bekarsanız, vücudunuza bakmanın, formda kalmanın, kilo vermenin veya en çok sevdiğiniz sporu yapmanın avantajından yararlanabilirsiniz.

Bir eş bulmak, estetikle beraber sağlıklı ve enerjik olmakla da alakalıdır. 

2. Daha sağlıklı olabilirsiniz

Bekar olmak sağlıklı olmakla eş anlamlı olabilir. Ancak, tüm bunlar günlük alışkanlıklarınıza, kendiniz için adadığınız zamana ve vücudunuza gösterdiğiniz özenle de alakalıdır.

Elbette olumsuz bir yanı da vardır. Evli olmayan veya 50 yaşında boşanmış kadınların kalp rahatsızlığı veya dolaşım problemleri yaşama ihtimalı daha fazladır. 

Çünkü, yemek hazırlamayan kadınların fast food ile beslenmesi daha muhtemeldir. Ayrıca, her yıl sağlıklarını kontrol etmekle ilgilenmezler.

3. Daha ince olabilirsiniz

gülen adam

Bir erkeğin vücudunu evlilik öncesi ve sonrasında analiz edip karşılaştırırsanız, evlilikten önce genellikle daha ince olduklarını fark edersiniz.

İster inanın ister inanmayın, ciddi bir ilişki içinde olmak insanı daha hareketsiz yapar. Bunun sonucunda kilo almak kaçınılmazdır.

Ayrıca, mutlu bir evliliğiniz varsa, başkasına çekici görünme konusunda endişelenmezsiniz. Bu da, birçok insanın sağlıklı beslenmesini engeller.

Bu durum, çocuk sahibi olduktan sonra daha da artar. Kadınlar evliliğin ya da ciddi bir ilişkinin ilk on yılında kilo alır. Eşi de aynı alışkanlıkları gösterir.

Belki bekarken bir sandviçle idare ediyorlardı ama şimdi aileye özenle yemek hazırlamalılar.

4. Daha iyi bir iş bulabilirsiniz

Bekar olmak, özellikle kadınların daha iyi bir iş bulması demektir.

Pek çok şirket, genellikle çocuk yapmayı düşünmeyen kadınları işe almayı tercih eder. Bu kadınlar, profesyonel hayatlarına daha çok odaklanma eğilimindedirler, daha etkili ve güvenilirdirler. Kısa zamanda yüksek pozisyonlara ulaşabilirler.

5. Daha sosyal olabilirsiniz

arkadaşlar

Bekar biri için hafta sonu planları (mesai sonrası planlar), partiler, arkadaşlarla bir araya gelmek, kültürel etkinlikler, geziler vb. demektir.

Ancak, evli insanlar daha az dışarı çıkar. Eşleriyle akşam yemeğine gidebilir, çocuklarıyla birlikte parkta yürüyüşe çıkabilir, aileleri ile doğum günü partileri düzenleyebilirler vb.

Bekar biri hava soğuk, yağmur olsa da veya hafta içi de olsa dışarı çıkıp eğlenmeye hazırdır.

Evli insanlar arkadaşlarıyla nispeten daha az zaman geçirirler. Onların önceliği, eşleri ve çocukları ile vakit geçirmektir. Bu arada, “bekarlar” gittikleri her yerde kolayca arkadaş bulabilirler.

6. Daha iyi uyuyabilirsiniz

Dışarı çıkmanın ve evli çiftlerden daha iyi vakit geçirmenin ötesinde, yalnız yaşayan ya da bir eşi olmayan bekar insanlar daha iyi uyur. 

Eşinin gece boyunca horlaması, yorganı çekmesi, tekmeleri ya da gecenin ortasında klimayı açması gibi konularda endişelenmesi gerekmez.

Çocuk sahibi olanlar, çocukları kabus gördüğünde ya da anne ve babasının yanında yatmak istediğinde uyanmak zorunda kalırlar.

Okumanızı öneriyoruz: Kötü Uyumanın Neden Olduğu 5 Sorun

7. Ekonomik olarak bağımsızsınız

özgürlük

Bekar olmanın iyi yanlarından biri de, paranızı nasıl harcadığınıza veya ne kadar kazandığınıza dair açıklama yapmak zorunda değilsiniz. Ayrıca, bekarlar kazançlarını kimseyle paylaşmak zorunda kalmadıkları için daha lüks ve keyifli vakit geçirebilirler.

Bu yüzden daha iyi giyinirler, her sene daha fazla tatile çıkarlar ve ne zaman isterlerse yeni bir araba alabilirler.

8. Yalnız kalmaktan korkmamayı öğrenirsiniz

Bazı bekar insanlar kendilerini rahat hisseder ve durumlarından memnundurlar.  Yalnız kalmaktan korkmazlar. Hatta evde yalnız olmanın tadını çıkarırlar.

Zamanlarını hiç kimseyi ya da hiçbir şeyi düşünmeden okuyarak, uyuyarak, yemek pişirerek, müzik dinleyerek ya da banyo yaparak geçirirler.

9. Bir yere yerleşmemeyi seçebilirsiniz

kararlı

Bekar insanlar seçici olabilir ve ilk karşılaştıkları çıkan insanla bir düzen kurmamayı tercih edebilirler. Bu aynı zamanda, gayrimenkul satın alırken, iş ya da bir eş ararken de geçerlidir.

Bağımsızlık ve özerklik, onları kararlı yapar ve herhangi bir zamanda ne istediklerini bilirler. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Huppert, F. A., Baylis, N., & Keverne, B. (2012). The Science of Well-Being. The Science of Well-Being. https://doi.org/10.1093/acprof:oso/9780198567523.001.0001
  • Spielmann, S. S., MacDonald, G., Maxwell, J. A., Joel, S., Peragine, D., Muise, A., & Impett, E. A. (2013). Settling for less out of fear of being single. Journal of Personality and Social Psychology. https://doi.org/10.1037/a0034628
  • Fomby, P., & Cherlin, A. J. (2007). Family instability and child well-being. American Sociological Review. https://doi.org/10.1177/000312240707200203

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.