Sosyal Zekaya Sahip İnsanların Yapmayacağı 9 Şey

18 Şubat, 2019
Sosyal zekaya sahip insanlar ne istediklerini ve çevrelerindekilere nasıl davranacaklarını bilirler, böylece karşılıklı bir anlayış ve samimi ilişkiler kurarlar.

Gerçek sosyal zeka, özgüven ve kendine dair anlayıştan gelir ve bu da diğerleri ile olgun bir şekilde iletişim kurmayı sağlar. Sosyal zekaya sahip insanların yaptığı belli başlı şeyler vardır ve bunlar sinir bozucu davranışları ile diğerlerini sıkan kişilerle karşılaştırıldığında çok uzak mesafelerden fark edilebilir.

Aşağıda sizlere bu tür insanların özelliklerinden bahsetmek istiyoruz. Bunların gündelik hayata uygulanmasının ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.

Sosyal Zekaya Sahip İnsanların Yapmayacağı 9 Şey

1. Sosyal zekaya sahip insanlar söz kesmez

duygularını ifade eden mutlu çift

Sosyal zekaya sahip insanlar genelde harika sohbet ederler. Diğerlerinden önce konuşmaya ya da başkalarının sözlerini kesmeye çalışmazlar. Sabırlı şekilde konuşma sıralarını beklerler. Ne söyleyeceklerine emin oldukları için bakış açılarını ortaya koymak için sabırsızlık göstermezler. Fikirlerinin değer kazanması için illa başkalarına söylemek gerekmediğini bilirler.

Ayrıca okuyun: Başarılı olmak için alçakgönüllü olmalısınız

2. Her zaman kendilerine odaklı olmazlar

Sosyal zekaya sahip insanlar ne kadar önemli olduklarını bilirler ve kendilerini geliştirmek ve ileriye taşımak için çalışırlar. İnsanlar arası ilişkilerin zaman ve ilgi istediğini bilirler. Arkadaşları, eşleri ve aileleri ve ayrıca kendileri için alışkanlıklar yaratırlar. Önemli oldukları hissini kaybetmeden, dünyanın merkezinde yer almadıklarını anlama kabiliyetine sahiptirler. Bu tür insanlar, desteğe ihtiyaç duyduğunuzda yanınızda olurlar, ama bunun yanı sıra gerektiği yerde hayır demeyi de bilirler.

3. Haklı olduklarını göstermek için diğerlerini yargılamazlar

kıskanç kadın

Duygusal ve entellektüel zekanın en iyi göstergelerinden biri diğerlerinden farklı olduğunuzu anlamaktır. Diğer insanları, sadece kişiler fikir ve düşüncelerinizi öne sürmek için yargıladığınız zaman, yol açtığınız tek şey sizin hakkındaki görüşlerini paylaşmaktan çekinmeleri olur. Daha açık ve anlayışlı bir insan olmak ve başkaları ile aynı fikirlere sahip olma ihtiyacı duymamak idealdir.

4. Başkalarının düşüncelerini değiştirmeye çalışmazlar

Bu, sosyal zekaya sahip insanların harika özelliklerinden biridir. Başkalarının hissettiği şey sadece hislerdir. Bu yüzden onlarla konuşurken saygılı ve sabırlı olmak önemlidir.  Başkalarının fikirlerini olgunlukla anlarsanız ve kendi fikirlerinizi saygı çerçevesinde ifade edebilirseniz, durumlar daha sağlıklı, üretken ve barışçıl olur. Fikirlerinizin önemli olduğunu göstermek için başkalarını küçük hissettirmeye gerek yoktur.

5. Sakindirler ve seslerini nasıl kullanacaklarını bilirler

Hayatta karşınıza çıkan problemlerle gerçekten başa çıkabilmenin en iyi yolu inançlı olmaktır. İnançlılıkla örtülen hiddet ve pasif agresyon genelde çözümden çok sorun yaratır. Sosyal zekaya sahip insanlar yapmak istedikleri şeyler hakkında özgüven duyarlar.  Dinlemeyi, bir sohbete özgüven ile katılmayı ve çevrelerindekilerle doğru biçimde iletişim kurmayı bilirler.

6. Daha az eleştiri yaparlar

kadın resmi

Sosyal zekaya sahip insanlar genelde görünüşü ne olursa olsun, herkesin sunabileceği olumlu özellikleri olduğunu düşünür, onları sadece olumsuz yanları ile görmezler. Diğerleriyle iletişim kurmayı bilen insanlar hem kendi hem de başkalarının davranışlarında olumlu şeyleri bulurlar.  Bunun sebebi yüksek bir özgüvene sahip olmaları ve kendilerini buldukları her durumda en iyisi yapmaya çalışmalarıdır.

7. Başkalarının iletişim kurma biçimlerini aşırı derecede analiz etmezler

İlişkileriniz üzerine çok fazla düşünmek onlardan keyif almanızı önler. Bu yüzden ilişkilerinizin nasıl olması gerektiğine dair önyargı duymaktan kaçınmanız gerekir. Ayrıca her ilişki bittiğinde onu aşırı analiz etmekten de uzak durmalısınız.

Yine de, bu alışkanlığı diğer yöne çevirebilirsiniz ve kötü sonuçlara odanlanmak yerine, iletişiminize olumlu bir yaklaşım getirebilirsiniz. Bunun, yürümeyen ilişkilerde bile işe yaradığını göreceksiniz.

8. İyi bir vücut diline sahiptirler

sohbet eden çift

Kendinizi sosyal bir durumun içinde bulursanız, duruşunuz, diğerlerine mesaj göndermek için değişir. Sosyal zekaya sahip insanlar vücutlarıyla gönderdikleri mesajın olumlu olmasına özen gösterirler. Birisiyle göz iletişimi kurar ve onlara gülümserseniz, arkadaş canlısı ve açık olduğunuzu, rahatsız edici biri olmadığınızı göstermiş olursunuz. Dik durursanız, güvenilir biri olduğunuzu fark edeceklerdir.

Şu makaleyi de ziyaret edin: Kadının en güzel kıvrımı gülümsemesidir

9. Etkileşimi beklemek yerine başlatırlar

Başkalarının sizinle iletişime geçmesini ve sizi bir yerlere davet etmesini beklemekle zamanınızı boşa harcamış olursunuz. Sosyal zekaya sahip insanlar ise sosyal ilişkilerin karşılıklı çabaya dayandığını bilir. Eğer diğerlerine önemli olduğunuzu göstermek istiyorsanız, adım atmalı ve iletişimi yaratmak için üzerinize düşeni yerine getirmelisiniz. Bunu şöyle yaparak başarabilirsiniz:

  • İnsanları arayarak ve onlara mesaj göndererek iletişimde kalın.
  • Arkadaşlarınızı ziyaret edin.
  • Bir araya gelebileceğiniz organizasyonlar düzenleyin.

Bazı insanlar daha gelişmiş bir sosyal zeka ile doğmuş olsalar da, herkes yeterince dikkat ederse bunu geliştirebilir. Sonuç olarak, bu sadece yukarıda bahsettiğimiz basit alışkanları uygulayarak gerçekleşebilir.