Alçak Gönüllü Olmak Sizi Başarıya Götürür

Alçak gönüllü olmak demek empati kurmanın ve saygılı olmanın, başkalarına güç gösterisi yapmamanın ne olduğunu bilmek demektir. Uygulamaya değer kullanışlı bir kavramdır.
Alçak Gönüllü Olmak Sizi Başarıya Götürür

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Alçak gönüllü olmak erdemin ötesinde bir şeydir; öğrenmek için hepimizin pratik etmesi ve çocuklarına vermesi gereken bir değerdir. Ancak günümüzde çoğu kişi başarı ile iktidarı birbirine karıştırmaktadır ve böyle durumlarda bencilleşirler.

Bu konu hakkında sunulabilecek ilginç bir Arap atasözü vardır: “Deveye dönüşen masum yaratıklar olarak dünyaya geliriz. Daha sonra aslana dönüşürüz ve sonunda çocuk oluruz.” İnsanlar bazen güç ve iktidar kazanmak istedikleri karmaşık kişisel yolculuklar yapar; yani birer “aslan” olmak ister.

Daha sonraları, hayata bilge ve alçak gönüllü bir şekilde yaklaşan nazik bir ruha sahip olarak gerçek değerimizi bulabileceğimizi keşfederiz. Gündelik hayatımızda alçak gönüllü olmak kolay değildir.

Kuşkusuz bunu başarmak, daha uyumlu bir yaşam sürmemizi sağlayacak küçük değişiklikler yapmanızı gerektirir. Bugün sizleri bu konu hakkında düşünmeye davet ediyoruz.

Başarılı insanlar başkalarını küçük görmez

“Alçak gönüllülük” sözcüğünün bir şeyin eksikliğini işaret ettiğine inanan insanlar vardır. Başka bir deyişle, onlar alçak gönüllü insanların başkalarını her zaman kendilerinden önde tuttuklarına inanırlar.

Diğer yandan, bazı insanlar da genelde alçak gönüllülükle tasavvufu ilişkilendirir. Tasavvuf bizlere soylu bir kalbe sahip olmanın ve maddi şeylerden kendimizi ayırmanın ne kadar önemli olduğunu hatırlatan manevi, ruhani bir harekettir.

Tasavvuf ayrıca insanlara daha özgür, daha sırtı dik ve saygılı hissetmek için sıkışmamak gerektiğini de hatırlatır. Bununla birlikte çok basit, çok temel bir şey için karmaşık açıklamalar, detaylar aramazsınız.

Çünkü alçak gönüllü olmak fakir olmak anlamına gelmez ya da alçak gönüllü olunca belirli bir din, hareket ya da manevi uygulamaya üye olmak gerekmez. Bu genel geçer bir yargıdır: Tevazu, herkesten daha iyi olduğuna inanmak anlamına gelmez.

Bunun yerine, alçak gönüllülük karşılıklılığa inanmak ve ve bunu pratiğe dökmek anlamına gelir. Hepsinden önemlisi alçak gönüllü olmak ile ilgili vaaz verilmez; bu sadece uygulanabilir. Gelin, hep beraber bu konsepti biraz daha derinden keşfedelim.

saçlarında çiçekler olan kadın

Söylediklerini, vaat ettiklerini yapmayan insanlar

Hepimiz dezavantajlı kişilere yardım etmeyi vaat eden, onlara daha fazla fırsat sunan, daha saygılı ortamlar geliştirmek, paylaşmak için açıklamalarda bulunan politikacı ya da büyük işadamlarını tanıyoruz.

Böyle insanlar, kendi özelinde uygulamadıkları veya yürütmedikleri büyük erdemleri vaat eder. Örneğin, diğer ülkelerdeki kötü koşullarda ve ucuza çalışan emekçilerin sömürülen emeklerini ve yaşam standartlarını düşünün.

Dahası bu konuya çok geniş bir pencereden bakmamıza gerek yoktur. Çünkü bize daha yakın olan insanların da vaat ettiklerini uygulamadıklarını biliriz. Mesela, hepimizin başkaları için ne kadar çok şey yaptığı hakkında konuşan ve vazgeçtiği her şeye sık sık değinen bir arkadaşı veya aile üyesi olabilir.

Başka bir deyişle, masaya getirdikleri tek şey aslında mutsuzluk olsa da, bu kişiler en yakın akrabalarına veya arkadaşlarına sürekli ne kadar büyük olduklarını anlatıp kendileri hakkında sürekli övünürler.

Bunun üzerine kafa yormak gerekir. Yüksek sesle söylediklerimizin her biri davranışımızla da uyuşmalıdır. Bireyler olarak bilinçli ve tutarlı davranmamız gerekir.

Dolayısıyla, alçak gönüllü bir kalbe sahip olanlar asil eylemlerini, sözlerini ve niyetlerini gerçekten gösterebilir. Bu ise kendimizi; korunan, saygı duyulan ve esin kaynağı olan biri olarak görmemizi sağlar.

Alçak gönüllü olmak sonradan da öğrenilebilir

Psikolog Martin Seligman’ın pozitif psikoloji görüşüne göre alçak gönüllü olmak, hayatımızda mutluluk yaratacak vazgeçilmez bir faktördür. Pozitif psikolojinin insanoğluna kendi refahını oluşturmak ve yaratmak için yeterli stratejileri sağlama ihtiyacı doğrultusunda ortaya çıktığını unutamayız.

Uzun süredir, hastalıkları tedavi etmek için psikolojinin gücü uygulanıyor. Bununla birlikte, Martin Seligman psikolojiyi mutluluk, sevinç ve iyimserlik yansıtmaya odaklı, yani bilinenden tam tersi yönde bir dönüşüm ile benimsemeye teşvik etti.

kalp şeklinde mağara ve dağlar

Hepimiz mutlu, keyifli ve iyimser olmayı öğrenebiliriz. Daha eksiksiz ve dengeli bir yaşama sahip olmak için belirli davranışları benimsemek ve uygulamaktan daha iyi bir şey yoktur; bunların hepsi de alçak gönüllülük gerektirir. Takip etmeniz ve uygulamanız gereken bazı basit stratejiler aşağıdaki gibidir:

  • Hatalarınızı tanıyın ve düzeltmek için duygusal olgunluğa sahip olun. Bunu yalnızca kendi refahınızı ve büyümenizi teşvik etmek için yapmayın; aynı zamanda, çevrenizde olup da değişiminizi gören kişilere mutluluk getirmeye çalışın.
  • Hayatta önemli olan şeylere değer vermeyi öğrenin. Aşk, dostluk, sevgi, mizah, empatik veya meraklı olmak aradığınız mutluluğu size kazandırabilir.
  • Herkesten daha önemli olduğunuza inanmayın; çünkü bu başkalarının sizi görmezden gelmesine ve sizden uzaklaşmasına sebep olacaktır.
  • Hayatınızdaki basit şeyleri takdir edin. Gününüze odaklanın. İnsanlar da dahil, sizi çevreleyen şeylerle ilgili her ayrıntıyı öğrenin, gözlemleyin ve dikkatle bakın.
  • Çocuklar için iyi bir rol modeli olun. Onlara alçak gönüllü olmayı, duygularını anlamayı, akranlarıyla bağ kurmayı ve saygı duymayı öğretin.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Tangney, J. P. (2002). Humility. Handbook of positive psychology, 411-419.
  • Wright, J. C., Nadelhoffer, T., Perini, T., Langville, A., Echols, M., & Venezia, K. (2017). The psychological significance of humility. The Journal of Positive Psychology, 12(1), 3-12.
  • Peterson, C., & Seligman, M. E. (2004). Humility and modesty. Character strengths and virtues: A handbook and classification, 461-475.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.