Dünyaya Saygılı Çocuklar Vermek için Onları Saygıyla Yetiştirin

Çocuklar gözlemlerinden ipuçları elde ettikleri için saygılı bireyler yetiştirmek istiyorsanız öncelikle kendi hareketlerinizde tutarlı olmalısınız. Ve onlara da saygının değerini anlamaları gerektiğini öğretmelisiniz.
Dünyaya Saygılı Çocuklar Vermek için Onları Saygıyla Yetiştirin

Son Güncelleme: 26 Ocak, 2019

Dünyaya saygılı çocuklar vermek için, onların bir birey olma yolunda ilk adımları attıkları çocukluk dönemlerinde saygı görmeleri önemlidir. Farklı eğitim ve yetiştirme yöntemlerinden bahsederken, aileler kendi değerlerine en uygun olduğunu düşündükleri yöntemi seçmekte özgürdür.

Asla ihmal edemeyeceğiniz yön ise çocuğunuzun mutluluğudur.

Ayrıca unutmamalısınız ki yetişkinler, çocuklara daha iyi ve daha yüce bir dünya inşa etmeyi öğretmekle yükümlüdürler. Çocuğunuzu eğitmek bir sorumluluk göstergesidir ve üstleneceğiniz en önemli iştir.

Ancak bunu takıntı haline getirmenize ya da en mükemmel ebeveyn olmak için uğraşmanıza gerek yok. Bazen yalnızca kalbinizin sesini dinlemeniz yeterlidir. Bugünün yazısında nasıl bilinçli ve saygılı çocuklar yetiştirileceğini konuşmak istiyoruz.

Sevgi dolu, saygılı çocuklar

Bir çocuk dünyaya geldiğinde onun hakkında henüz çok da bir şey bilmiyorsunuzdur. Ve onlara aşılamak istediğiniz şeylerden etkilenmeyip kendi karakterlerini kazanmaya başladıklarında, onlarla ilgili her şeyi birkaç ayda ya da yılda öğrenemeyeceğinizi fark edeceksiniz.

Her çocuk kendi kişiliğini ve zevklerini oluşturacak ve kendi arzularına ve endişelerine sahip olacaktır. Çocuklar ne ebeveynlerinin birer kopyasıdır ne de düşüncelerine ve hislerine karar vermek sizin görevinizdir.

Sizin göreviniz büyüme süreçlerinde onlara sevgi ve saygıyla eşlik etmektir. Saygılı çocuklar istiyorsanız, saygı, sevgi ve değer görmüş çocuklar yetiştirmekten daha iyisi yoktur.

aile ve çocuk

Çocuğunuzun doğal gelişimine saygı gösterin

90’larda erken uyarım konusu çok önemli olmaya başlamıştır. Erken uyarım, gelişim sorunları olan çocukların bazı temel işlemler üzerinden gelişmesini sağlamada kesinlikle harika ve anahtar bir stratejidir.

  • Erken uyarım terimini “hızlandırma” ile karıştırmamalısınız. Daha 4 yaşındayken çocuklarının iyi birer okur olmasını takıntı haline getirmiş bazı anneler var.
  • Çoktan iki yabancı dil öğrenmeye başlamış ve bale, müzik, futbol kurslarına giden çocuklarına bir de beş yaşındayken matematik problemleri çözmeyi öğreten aileler var.
  • Bazen hızlandırma, dünyaya stresli çocukların gelmesine sebep olur. Stres, endişe ve belirli beklentilere cevap vermeye yönelik baskı asla saygılı çocuklar meydana getirmeyecektir.
  • Çocuğunuzun “sevginin yavaş ateşi” ile pişmesine izin verin. Bırakın oynasınlar, bırakın önlerindeki dünyayı keşfetsinler, ilk adımlarını atsınlar, parkta düşsünler, koşsunlar, düşsünler ve tekrar ayağa kalksınlar.

Tüm bu uygulamalar çocuğunuzun gelişimini destekler. Sevilmiş ve saygı duyulmuş hissettiklerinde, onlar da saygılı olacaklar.

çocuklar ve ağaç

Duygularını anlayın ve hislerini yönlendirmelerine yardım edin

Çocuğunuza sesinizi yükseltip “Ağlayacak yaşı geçtin” ya da “Yorgunum, saçmalıklarınla uğraşacak vaktim yok” derseniz, onların duygusal dünyasını sonsuza kadar değiştirirsiniz.

  • Saygıyla eğitim onların, öfkelerini, korkularını ve endişelerini anlayıp, duygusal dünyalarını kontrol etmelerini sağlayacak bir şekilde gerçekleşir.
  • Başkalarının duygularına saygı göstermek çocuğunuzun sağlığında ve büyümesinde her zaman minnettar kalacağı bir uygulamadır.
  • Eğer işitildiklerini hissederlerse, söyledikleri her bir kelimenin yerine ulaştığını görürlerse, güvenle ve emin bir şekilde büyüyeceklerdir.

Saygı dolu bir eğitim, çocuğunuz için hiç sınırlar koymayacağınız anlamına gelmez. Bu gereklidir. Nasıl ki toplumun geri kalanı sizin sınırlarınızı koyuyorsa, çocuklarınız da belli başlı kuralları ve sorumlulukları kabul etme kapasitesine sahip olmalıdır.

Onlara haklarını ve sorumluluklarını öğretmek de ayrıca çocuğun eğitiminde bir saygı türüdür. Bu, onlara hayal kırıklıklarını idare edebilmeyi ve onlardan daima beklenilenleri anlamalarına yardımcı olur.

Kendi sınırlarını bilmeyen bir çocuk her gün onları aşmaya çalışacaktır ki bu da olumsuz sonuçlara sebep olup, hayal kırıklıkları ve kaybolmuşluk hissiyle sizi baş başa bırakacaktır. Diğer yandan saygılı çocuklar, kendilerine de nasıl saygı duymaları gerektiğini bileceklerdir.

çocuk kedi

Gördüğünüz üzere, bu tarz bir ebeveynlik günümüzde çoğu ailenin uyguladığı bir şeydir. Böyle yapıyorlar, çünkü sevginin ve saygının çocuklarının gelişiminde görünmez bir rehber olduğunu anlıyorlar.

  • Çocuklar güvenle yürüyebilmeye ihtiyaç duyar, ancak kendi yollarında yürürken neyi yapıp neyi yapamayacaklarını bilerek hızlarını belirlemekte özgür hissetmelidirler.

Çocuğunuz için en iyi rol model olun. Unutmayın ki şu an onlar hayatın “genç öğrencileri” ve sözlerden ziyade deneyimlerle daha iyi öğrenirler.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.