Kil İnsan Sendromu: Tükenene Dek Vermek

Kil İnsan Sendromu: Tükenene Dek Vermek

Son Güncelleme: 13 Nisan, 2019

Kil insan sendromu, düşündüğümüzden daha çok insanı etkiler. Bu konuyla ilgili en büyük problem ise, bunun harika bir şekilde kabul edilebilir bir sosyal davranış olmasıdır.

Bu türdeki kişi, ihtiyaçlarını başkalarının taleplerini karşılamak için bir kenara koymaktadır. Sonuç ise kendilerini düşünmeyi ve kendilerine bakmayı bıraktıkları için hastalanma ihtimalleridir.

Kolayca şekillenebilen bir kil gibi olan bu insan, her zaman yardım etmek ister. Harekete geçmeniz için birine mi ihtiyacınız var? Sizi dinleyecek birine mi ihtiyaç duyuyorsunuz? Bu kişi kesinlikle orada olacaktır.

Kil insan sendromu: Acıtan cömertlik

Bu kategorideki insanlar aşırı derecede cömerttir. Almayı düşünmezler, sadece verirler. Ancak bu çok tehlikelidir. Herkes iyi değildir. Ayrıca, sizi manipüle etmek isteyen, size yalan söyleyen ve tüm enerjinizi emen toksik insanlar vardır.

Cömertlik kötü bir şey değildir. Fakat cömert olduğunuzda bu durum, birinin sizden yararlanmasının yolunu açmaktadır, bu durum da sizin için pek iyi bir şey olmayacaktır.

Bize hep kendimizi düşünmenin “bencil” olduğu öğretilmesine rağmen, ilk olarak kendinizi düşünmelisiniz. Diğerlerine ancak önce kendimize baktıktan sonra yardım edebiliriz, fakat bu noktada bile bunu mümkün olduğunca kendimizi korumak için sınırlar çizerek yapmalıyız.

Kil insan sendromu: Kölelik

Bu rahatsızlıktan muzdarip kişiler herkesin kölesidir. Diğer insanların her kaprisinde, durum ne olursa olsun yanlarında olurlar. Tamamen uyumludurlar. Başkalarının onlardan istediği durumlara ve isteklere uyarlar.

kil insan sendromu

Bu kötü hissettirse bile önemli değildir. Bu süreç içinde acı çekecek olasalar bile, başkalarının sorunlarını çözmeye isteklidirler. Bir hizmetkar gibi davranmanın ötesinde, empati geliştirmeye ve başkalarının neyi istediğini öngörmeye yönelik bir sezgi geliştirmeye çalışır.

Fakat aksine, kendisinin birine veya bir yardıma ihtiyacı olduğunda, onu alamaz. Bu kişiler o kadar iyilerdir ve başkalarına o kadar çok şey verirler ki, en sonunda kullanılırlar, kötü muameleye uğrarlar ve değerleri de bilinmez.

İçinizdeki “ben” ile bağlantı kurma

Kil insan sendromundan kurtulabilirsiniz, ancak zorlu bir yolculuğa çıkmanız gerekecektir: İçinizdeki “ben” ile bağlantı kurmalısınız. Bu gerçek “kendiniz”, siz onu bir kenara bırakıp, dikkatinizi vermeyi bıraktığınızdan yolunu kaybetmiştir. Şimdi dikkate almanız gereken şey budur.

Hayatınızı, hep kendiniz olmayı bırakıp başkalarının olmak olarak gördünüz. Peki ya mutluluk? Sadece çevrenizdeki herkes mutlu olduğunda mutlu olursunuz ve kendiniz tek başınıza mutlu olma yetisine sahip değilsiniz. Peki bu size adil görünüyor mu?

deniz kenarında dua eden kadın

Her zaman başkalarına bağlı olmak, kendiniz yerine herkes için her şeyi yapmak, aşırı derecede iyi ve cömert olmak olumlu değildir. İçinize dönün ve yolunu kaybeden o kişiyi bulun. Umutları, hayalleri, arzuları ve hedefleri olan o kişi. Bu kişi kaybolmamıştır, sadece gizlenmiştir.

Ne istiyorsunuz?

Kendinizi başkalarına vermenin sizi mutlu etmediğini ve başkalarının ihtiyaçlarını kendinizinkilerin üstünde tutarak hiçbir şey elde edemediğinizi fark ettiniz. Buna inanmasanız da, derinlerde bir yerde bu acıtır. Kabul edin.

Bütün bunlar sizi tüketmektedir. Bu rahatsızlığı geride bırakmaya başladıktan sonra bazı basit ipuçlarını uygulamanız önemlidir. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

gökyüzünde zincirlerini kırarak uçan kuşlar
  • Biri sizden bir iyilik isterse, kendinize düşünmek için zaman verin. Anında “evet” demeyin, böyle bir zorunluluğunuz yoktur. Bekleyin, düşünün, istediğinizden ve yapabileceğinizden emin olun.
  • “Hayır” mı demek istiyorsunuz? O zaman “hayır” deyin.
  • Değerlerimize ve prensiplerimize aykırıysa ya da sadece yapmak istemiyor olsak bile, bizden istenen her şeyi yapmanın iyi bir şey olmadığını kabul edin.
  • Bu bencillik değildir. Kendinizi sevdiğiniz ve kendinize saygı duyduğunuz anlamına gelir.
  • Suçluluk hissini bir kenara bırakın. Yüzünüz kızarmış gibi hissedeceksiniz, ama bunu ciddiye almayın. Bu suçluluk duygusu, sizi en son olduğunuz yere geri götürmeye çalışacaktır.
  • Kendinize iyi bakın ve kendinize zaman ayırın; başkaları için yaptığınız her şeyi kendiniz için yapın. Siz en önemli, en yüksek önceliğinizsiniz. Eğer siz kendiniz için endişelenmezseniz, kim endişelenecek?

Eğer içinizdeki kil insanı gördüyseniz, onu bırakma zamanı gelmiştir. Hepimiz kendimize öncelik vermemiz gerektiğini öğrenmeliyiz. Bu bencillik değildir; kendinize karşı cömert olmaktır.

İlginizi çekebilir ...
Sıfır İrtibat: Duygusal Bağımlılığın Çözümü
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sıfır İrtibat: Duygusal Bağımlılığın Çözümü

Duygusal bağımlılık, yalnız kalma korkusu ve başka birini bulamama endişesiyle kendinizi partnerinize mahkum hissetmenizdir.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.