Daha Az Mükemmel Olarak Daha Mutlu Oluyorum

Mutluluk anlardan oluştuğu için, bu anların tadını çıkarmayı öğrenmek, kendinizi güçlü ve zayıf olduğunuz durumlarla birlikte olduğunuz gibi kabul etmek ve sevmek çok önemlidir.
Daha Az Mükemmel Olarak Daha Mutlu Oluyorum

Son Güncelleme: 20 Mart, 2019

Kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek hayat boyu sürecek olan bir maceradır. Kendinizle, elinizde olanla ve başardıklarınızla mutlu olduğunuz noktaya eriştiğinizde, hepimiz için çok önemli olan o içinizdeki dengeyi bulacaksınız. Daha az mükemmel olarak daha mutlu olacaksınız.

Bazı insanlar vardır ki bütün hayatları boyunca olmadıkları biri gibi davranırlar. Hepsi bununla da kalmaz. Kendilerini kabul etmekten çok uzak olmakla beraber, değişime de direnirler, tepki gösterirler, kendi akıllarındaki ideali bulmak için çok uzun bir yolda kendilerini yorarlar.

Mükemmel vücuda sahip olan pek fazla kadın yoktur dünyada hatta bazı modeller bile o vücuda sahip değillerdir. Bundan daha da öteye gitmek gerekirse: bazı insanlar mükemmel vücuda odaklanmak bir kenarda dursun, mükemmel hayatı yaratmakla takıntılı hale gelmişlerdir; rüyalarındaki ev, mükemmel bir eş, partner, mükemmel bir çocuk.

Hayat mükemmel değildir. Doğrusunu söylemek gerekirse mükemmel diye bir şey zaten yoktur. Hayat anlardan meydana gelir, bu anlar da size büyük mutluluklar getirir. Ama kendinizi olduğunuz gibi kabul etmek, bu mutluluğa ulaşmanın ilk adımı olmalıdır.

Bugünün yazısında sizi bu konu üzerinde durmaya davet ediyoruz.

Daha az mükemmel ama daha mutlu

kanatları olan kadın

Gerçek güzelliği bilenler der ki bazen en çekici karakteristik özellik kusurlu olmaktır. Eğer neden böyle olduğunu merak ediyorsanız, cevap çok basit: küçük kusurlarınızdır sizi eşsiz ve farklı kılan, bu da sizin sihrinizdir.

Kendinizi bütününüzle kabul ederseniz, bütün kusurlarınızla ve güzelliklerinizle, içinizdeki dengeyi bulursunuz. Bunun karşılığı olarak da, etrafınızdaki hayat ve insanlar da bir dengeye oturur.

  • Kendini olduğu gibi kabul etmeyen insanlar içlerinde güvensizlik duygusu yaratırlar.
  • Güvensizlik de tatminsizlik oluşturur. Kendinden tatmin olmayan insan da hayal kırıklığına uğrar ve negatif özellikler geliştirir: kıskançlık, korku gibi…
  • Mükemmel bir vücuda sahip olmak kimseyi mutlu etmez. Doğrusunu söylemek gerekirse, çok sıkı diyet uygulayan, günlük olarak egzersiz yapan ve hatta güzellik için bıçak altına yatan insanlar, bunlara rağmen kendilerini kabul etmezler.
  • Ayrıca şunu da bilmek önemlidir ki bazen oluşan “benliğin mükemmeliyeti” duygusu bizde çocukluğumuzdan kökleşen bir şeydir. Çok katı kuralları olan ve bu kurallar çiğnenince çok tepki gösteren bir anne veya babaya sahip olmak, sizi mükemmellik başarıya giden tek yoldur düşüncesine inanmaya iter.

İnsanların hayatlarında, kendilerini olduğu gibi kabul ettikleri noktaya gelmeleri çok önemlidir. Bu geç ergenlik dönemlerinde de olabilir, 20’li yaşlarınızın başında da veya tamamen olgunlaştığınızda da.

daha az mükemmel olmak

Bu noktaya geldikten sonra, hayatınızda büyük maceralarınız başlar. Sadece kendi benliklerinin farkında olan ve duygusal olarak olgun insanlar bir bütünlükle hayatlarında yol alırlar, hayatın onlara önerdiği şeylere açık olurlar çünkü onlar hayata bir şeyler verebilecek şeyleri olanlardır.

Her gün daha insan ve çevrenizdekilere daha anlayışlı bir insan haline gelirsiniz

Daha çok insan olmak ne demektir? Hepimizin insan olduğu çok açık; bebek olarak doğarız, çevremiz ile büyür ve onlardan, etrafımızdakilerden bir şeyler öğreniriz. Fakat bizi insan yapan, hayvan krallığından ayıran özellik sevgimizi, duygularımızı yaşama, hissetme, anlatma özelliğimizdir… 

Bunu da okumak isteyebilirsiniz: Duygusal Manipülasyondan Korunma Yolları

  • Daha insan olmak demek hayatın gerçekliklerine daha duyarlı olmak demektir.
  • Kendinizi dinlemek ve ihtiyaçlarınızı anlamaktır, içinizdeki sezgi ile diğer insanlarla kurduğunuz bağı nasıl sağlamlaştıracağınızı bilmek ve empati kurabilmek demektir…
  • Hepimiz insanız, fakat sadece bazılarımız doğru duygusal zeka, saygı ve bütünlük ile davranabilir ve pozitif bir çevreye teşvik eder; bu noktada çevremizdeki herkes kazanır, kimse kaybetmez.

Çevrenizdekilerle bağlantı kurduğunuz bu önemli aşamaya ulaşmak için öncelikle kendinizi kabul etmelisiniz.

  • Kabul etmek sadece vücudunuzla veya fiziksel görüntünüzle mutlu olmanız demek değildir.
  • Kabul etmek, sadece başarılarınızla değil, aynı zamanda hatalarınız ile geçmişinizi kabullenmek demektir.
  • Hatalarınızı kabul ederken onlardan bir şeyler öğrenmek de çok önemlidir. Bu ise, hayatınızdaki her bir durumu, geçmişinizi ve geleceğinizi nasıl kabul edeceğinizi size öğretecektir.
saçları uçuşan kadın

Mutlu olmak ve aynı zamanda hatalar yapmak birbirinden ayrı duran şeyler değildir. Ve hayatı dışarıdan bakılınca mükemmel görünen insanların da her zaman, hepsinin mutlu olduğunu düşünmeyin. Mutluluk, anların başladığı zamanlardan itibaren oluşur ve en önemlisi de bu anları yaşadığınız zaman mutluluğu hissedersiniz.

Sadece kendileri ile gurur duyan insanlar değil, aynı zamanda çevresindekilerden mutluluk duymaya çalışan, mütevazi ve çevresindekilere karşı saygılı olan insanlar bu dünyayı her gün daha da güzelleştirebilir. Bu yüzden şunu hiçbir zaman aklınızdan çıkarmayın; daha insan, daha az mükemmel ve daha mutlu olun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.