Tuz ile Güzellik Terapisi Nasıl Uygulanır?

Tuzu yüz güzelliği terapisinde uygularken gözlerinizden uzak tutmayı unutmayın.
Tuz ile Güzellik Terapisi Nasıl Uygulanır?

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Tuz ile güzellik terapisi olur mu? Esasında reklam dünyasında tuz hakkında fazla şey duymayız, yine de cildiniz için tuzun birçok gizli faydası bulunmaktadır. Bu yazıda size tuzla cildiniz üzerinde uygulayabileceğiniz farklı terapilerden ve nasıl etkili bir güzellik terapisi uygulayabileceğinizden bahsedeceğiz!

Tuz ile Güzellik Terapisi Nasıl Uygulanır?

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere tuzun özellikle cilt üzerinde kullanıldığında, bize güzellik kazandıran birçok özelliği bulunmaktadır.

Ovalama yöntemi ile kullanım

Banyodan sonra cildimiz hala ıslakken, elinize biraz tuz dökün ve kol ve bacaklarınız üzerinde kibarca ovalayın. Tuz ile masaj yapmak ölü hücrelerin atılmasına ve kan dolaşımını iyileştirmeye yardımcı olur.

Yüz toneri olarak kullanım

2-pürüzsüz-cilt

Şimdi anlatacağımız yöntemi kullanarak yağlı cilt görünümünü azaltabilirsiniz. Bir sprey şişesine biraz ılık su ekleyin ve içine bir yemek kaşığı tuz koyun. Tuz çözüldüğünde yüzünüze sıkmadan önce suyun çok sıcak olmadığından emin olun ve göz bölgesine bu karışımı sıkmaktan kaçının. Daha sonra havluyla nazikçe kurulayın.

Görkemli gözler

Bir kase sıcak su ile bir yemek deniz tuzunu karıştırın. Karışımın içine pamuklu bir kumaşı batırın, yere uzanın ve kumaşı gözlerinizin üzerinde en az 10 dakika bekletin. Zarar görmemeleri için gözlerinizi kapalı tutmayı unutmayın. Soğuk su ile iyice durulayın.

Ayak banyosu için kullanımı

ayak banyosu

İşte geçirdiğimiz uzun bir günün sonunda her zaman eve yorgun ayaklarla döneriz – tuz, yorgunluk ve topuk ağrısı için aradığımız çözüm olabilir. Yapmanız gereken tek şey, sıcak suya üç veya dört yemek kaşığı tuz eklemektir. Ayaklarınızı bu karışım içinde su soğuyana kadar tutun.

Kepeği önlemek için kullanımı

Tuz, söz konusu kir ve yağla mücadele etmek olunca oldukça faydalıdır. Bu terapi için başınızda herhangi bir yara veya kesik olup olmadığını kontrol etmenizi tavsiye ediyoruz. Daha sonra, duşa girmeden önce yanınıza tuzluk alın ve saçınızı şampuanlamadan önce başınıza biraz tuz serpin ve nazikçe saç derinize masaj yapın.

Nazik olmanız önemlidir çünkü tuzun saç derinizi aşındırmasını ve acı verici küçük yaralara sebep olmasını istemezsiniz.

Saç spreyini çıkarmak için kullanımı

bir adet tuzlu

Saçımızda birçok saç ürünü veya saç spreyi olduğunu fark ettiğimiz zamanlar için tuz yine yardımcı olacaktır. Bir bardak epsom tuzunu bir litre su ile karıştırın ve bir bardak limon suyu ekleyerek 24 saat dinlenmeye bırakın. Ertesi gün, saçınız tamamen kuruyken bu karışımı saçınıza uygulayın. 20 dakika bekleyin ve sonra saçınızı her zamanki gibi yıkayın.

Daha “sofistike” kullanımlar

Viski ve tuz terapisi

Bu terapi tuz, viski, Hindistan cevizi ve palmiye yağları ve buğday karışımı ile hazırlanır. Cilt tonunun korumaya yardımcı olur ve sağlıklı, pürüzsüz saçlara sahip olmamızı sağlar. Özellikle erkekler için çok faydalıdır fakat kadınlar da kullanabilir.

Tuz ve şampanya terapisi

Bu terapi dağ tuzu, şampanya (veya köpüklü şarap), Hindistan cevizi ve palmiye yağları ile hazırlanır. Ödem oluşumunu engellemek, kan dolaşımını arttırmak ve selülitlerden kurtulmak için içine sedir esansı katabilirsiniz. Cilt dokularını yenilemeyi arttırır, yaşlılık belirtilerini azaltır.

Tuz ve şarap terapisi

Bu harika bir antioksidandır ve şampanyalı tuz terapisi gibi erken yaşlanmayı önlemek için birebirdir. Ayrıca dokuların yenilenmesine yardımcı olur ve kalp damar sisteminin kuvvetlenmesini sağlar. İçinde dağ tuzları, kırmızı şarap ve Hindistan cevizi ve palmiye yağları bulunmaktadır.

Umarız, tuz ile güzellik terapisi hazırlama hakkındaki bu yazımızı okurken keyifli bir zaman geçirmişsinizdir!

İlginizi çekebilir ...
En Sağlıklı Tuzlar Hangileridir?
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
En Sağlıklı Tuzlar Hangileridir?

Mutfak dünyasında, tuz farklı yemekler yapmak için her zaman önemli bir unsur olmuştur. Bu yüzden, sağlıklı tuzlar hakkında fikir sahibi olmak önem...


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.