Farklı İnsanlar Hayatı Eğlenceli Kılar

Hiç bir zaman farklı olmaktan korkmayın. Çevrenize size saygı duyan, değer veren ve sizi değiştirmeye çalışmayan kişiler alın. 
Farklı İnsanlar Hayatı Eğlenceli Kılar

Son Güncelleme: 16 Ocak, 2019

Farklı insanlar yeni dünyalar açar. İnsanı yenilikler için zorlar ve oldukları halleriyle hayatınıza renk katıp mutluluk getirirler.

Coco Chanel’in söylediği gibi “vazgeçilemez olmak için kişi her zaman farklı olmalıdır.

İster inanın ister inanmayın bu gerçekleştirmesi zor bir şeydir. Farklı bir ifade biçimine sahip olmaya cesareti olanlarla hep dalga geçilir.

Ama hayatı farklı yaşamayı seçip herkesin yaptıklarını tekrarlamazsanız, hayat daha heyecanlı olur: diğerleri ise aynı fiziksel kabiliyetler, aynı tarzlar ve düşünceler içinde dolanır.

Buna hiç de değmez – bu sağlıksızdır ve sizi mutlu edecek bir şey değildir.

Özgün olmak bir erdemdir ve herkes bunun için çabalamalıdır.

Sizleri bu konuda düşünmeye davet ediyoruz.

Farklı olmak size korku verdiği zaman

Herkesin içsel ihtiyaçları, sesi, ilgi alanları, hayalleri ve arzuları vardır.

Bunları başkalarıyla paylaşmaz insan. Diğerlerinin şaşıracağını hatta daha da kötüsü sizi reddedeceğini düşünürsünüz.

Eğitiminiz ve çevreniz bunu yapmanıza sahip olabilir, çünkü bu sistem genelde farklı olana veya kurulu normları takip etmeyenlere saygı duymaz.

 • Belli bir giyinme tarzı, politik fikirler, cinsel tercih, dostluklar ya da hobiler korku duyduğunuz için göstermediğiniz bazı parçalarınız olabilir. 

Reddedilme korkusu.

Ama bu doğru değil. Kişi dünyaya hissettiği ve arzu ettiği ihtiyaçlarını ve kişiliğini gösteremiyorsa, o kişi başkalarının hayatlarını yaşıyor demektir.

Aşağıdaki boyutlar üzerine biraz düşünmeye kesinlikle değer.

kiz1

Hayatın zor senaryosu

İşin aslı, beğenseniz de beğenmeseniz de, bir çok insanın hayatın senaryosuna uyum sağlamaya çalışmasıdır.

Bu, sosyal gruplar ve bireyler olarak topluma uymak ve diğerleri gibi olmak için çabaladığımız anlamına gelir. İşte, bu şekilde kişi entegre olur ve kabul edilir

Kabul edilmek kişiye denge kazandırır ve diğerlerinden gelen duygusal bir ödüldür.

Anne babanız, örneğin, onların önerdiği işe girdiğiniz zaman veya onların planladıkları şeyleri yaptığınız zaman mutlu olacaktır.

Arkadaşlarınız onlarla bir partiye gittiğinizde memnun olacaktır ve eğer tarzınıza uymazsa, siz denemeyi kabul edeceksiniz.

 • Eninde sonunda fark edeceksiniz ki, kendi arzularınızı, zevklerinizi ve endişelerinizi bir yana bırakıp (çünkü sizden beklenen bu) hayatın senaryosuna uyum sağlamak için çok fazla zaman harcıyorsunuz. 

Peki şimdi, tüm bu davranışlar sizi nereye götürüyor?

 • Kendi kişiliğinizden uzaklaşıyorsunuz.
 • Kendinize dair düşüncelerinizi hayatta kalabilmek için olmadık yerlere yönlendirip kendinizden ayrı düşüyorsunuz.
 • Kendinize dürüst olmalısınız: Eğer başkalarının sizin için yaptığı bu hayat senaryosunda ucu ucuna rahat edebiliyorsanız, aslında yaşamıyorsunuz. Bu gerçek hayat değil.

Bu bir yalan ve eninde sonra kişisel krizlere veya depresyona dönüşebilir.

Farklı insanlar maske takmaz – farklı insanlar özgürdür

kadin

İnsanlar kendi maskelerini takar.

Bazen üzüntülerinizi saklamak için, çocuklarınızın önünde güçlü olmak için veya arkadaşınıza destek olmak için maske takarsınız.

 • Gerekli olan maskeler vardır. Ama bazıları sinir bozucu bir gerçekliği saklar. Bu olmak istediğiniz kişi olamamanın verdiği gerginliktir. Olmak istediğiniz kişi olmamanın mutsuzluğu.
 • Peki, neden farklı olmaya cesaret etmiyorsunuz? Bunu tehlikeli bir şey olarak görmenin yanı sıra, bir fırsat olarak görmeye çalışın. Kaç yaşında olduğunuz ve her gün nelerle uğraştığınızın önemi yok.
 • Farklı olmak  kişisel enerjinizden, canlılığınızdan, yaratıcılığınızdan ve elbette, mutluluğunuzdan çok daha fazla zevk alacağınız kişisel bir yatırındır.

Bunu başarmak için çevrenizde, özünüzde olmak istediğiniz gibi insanlarla birlikte olmayı seçin.

Sizi yargılayan, kabul etmeyen, her orijinal ve komik yorumunuzda kaşlarını kaldırıp göz deviren insanlardan uzak durun.

Sizin mizacınızı anlamayıp sizi yargılayan, her gün size duvarlar ören insanlardan uzak durun.

Ufka bakmak ve fırsatları görmek için açık yollara gitmeniz gerekiyor.

Üzerinde isminizin yazdığı trenlerin durmadan geçip gitmesine izin vermeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Guardarrama, José González, & Alfonso, Jose Toro. (2012). El Significado de la Experiencia de la Aceptación de la Orientación Sexual Homosexual desde la Memoria de un Grupo de Hombres Adultos Puertorriqueños. Eureka (Asunción) en Línea9(2), 158-170. Recuperado em 31 de maio de 2020, de http://pepsic.bvsalud.org/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S2220-90262012000200004&lng=pt&tlng=es
 • Sánchez-Queija, I., Oliva, A., y Parra, Á. (2006) Empatía y conducta prosocial durante la adolescencia. Revista de Psicología Social, 21 (3), 259–271. https://doi.org/10.1174/021347406778538230
 • Astrid Johana Calderón Ibarra (2017). Libre desarrollo de la personalidad ¿Batalla perdida o lucha incansable? Academia & Derecho, ISSN 2215-8944, ISSN-e 2539-4983, Nº. 12, 2016, págs. 123-146. https://dialnet.unirioja.es/servlet/articulo?codigo=6713573

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.