İlişki Sorunları Yaşadığınızı Gösteren 5 Davranış

Belli bir davranışı yüzünden partnerinizden rahatsızsanız eğer, bu konu hakkında konuşmadığınız sürece  değişmesini de bekleyemezsiniz. Eğer bu şekilde devam ederseniz, ilişkiniz daha kötü bir hale gelebilir.
İlişki Sorunları Yaşadığınızı Gösteren 5 Davranış

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

İlişki sorunları yaşadığımız zaman kendi kendimize “Neden böyle oldu? Her şey öncesinde daha iyi bir durumda mıydı?” gibi sorular sorarız. Ancak, her şeyin önceden yolunda gittiğine ne kadar eminsiniz? Bugün bu yazıda, bir ilişki sorunları yaşadığınıza işaret eden bazı davranışlardan bahsedeceğiz.

Belli bir neden olmadan, bir ilişki bir gecede sona eremez. Ne kadar zararlı oldukları hakkında hiç bilginizin olmadığı bazı davranışlara sahip olabilirsiniz, ve bu durumun farkına bile varmazsınız.

Bu davranışların neler olduğuna bir göz atalım.

1. Partnerinizi eleştirmek

eleştiri yapan kadın

Bir ilişkide başarısızlığa neden olabilecek ilk davranışlardan biri, partnerinizi çeşitli davranışları nedeniyle eleştirmektir. Birlikte olduğunuz kişinin arabayı kullanma şeklini, giydiği kıyafetleri, nasıl konuştuğunu ve hatta nasıl baktığını bile eleştirmeye başladığınızda bu ilişkide bir şeyler yolunda gitmemeye de başlar.

Eleştirilerinizin bir amacı vardır: partnerinizi değiştirmek. Bu asla mümkün olamayacak bir şeydir, ancak diğer kişiyi bu şekilde manipüle edebilirsiniz ve onları olmadıkları bir kişiye dönüştürmeye yönelik bir girişimde bulunmuş olursunuz.

Sağlıklı ve sağlam bir ilişki kurabilmek için, partnerler birbirlerini tamamen oldukları gibi kabul etmelidirler. Onları oldukları gibi sevmiyorsanız, iki seçeneğiniz vardır: onları oldukları şekilde kabul edin veya bırakın. Onları eleştirmeye devam etmeniz asla bir seçenek olmamalıdır.

2. Eğer partneriniz sizi aşağılıyorsa

Partneriniz sizinle dalga mı geçiyor? Bazı durumlarda sizi aşağıladığı oluyor mu? Eğer bu şekilde hissediyorsanız ve bu durumu açıklığa kavuşturmuyorsanız, bu sorunu çözmek için herhangi bir çaba da harcamıyorsunuz demek oluyor.

Bazen birlikte olduğunuz kişinin canınızı acıtmasına izin verirsiniz, karşınızdakini sevdiğinizi düşünerek bu duruma katlanırsınız. Bu sorunun en muhtemel nedeni, duygusal bağımlılıktan muzdarip olmanızdır. Bundan dolayı da, “Ben artık bu muameleyi tolere etmeyeceğim; ayrılıyorum.” demeyi bir şekilde bilmiyorsunuz.

Bir ilişkide saygı duymanız gerektiğini unutmamanız önemlidir. Şüphesiz ki saygının olmadığı yerde ilişki sorunları yaşanacaktır.

3. Her zaman suç diğer tarafın mı?

birbirini suçlayan çift

Bir ilişkide sorun olduğunu gösteren davranışlar arasında en bariz olanı budur. Suç her zaman için tamamıyla başka birinin üzerine atıldığında bu durumla karşılaşırsınız. Bu tutum, diğer kişinin asla sorumluluk almadığını işaret eder.

Sevgilisi bacaklarını masaya koyduğu için onu suçlayan bir kadın hayal edin. Bu kadın bacaklarını masaya koyduğu için partnerini suçluyor, ancak birlikte oldukları iki yıl boyunca bir defa bile bacaklarını indirmesini partnerine söylememiş.

Gerçekten suçlanması gereken kişi sizce kim? Bir başkasına suçu atmak en kolay olan yoldur. Farkında olmadığınız çoğu şey için başkalarını suçlarsınız.

Örnekteki bu kadın, en başından sevmediği durum neyse bunu partnerine bir şekilde söylemelidir; bunun aksine, rahatsız olduğu durumu partnerinin “tahmin” etmesini beklemesi, aslında kadını daha da rahatsız eden bir şey olacaktır.

Bu yaklaşım doğru değildir. Örnektedi kadın partner, bu durumdan çıkardığı sonucu gelecekteki meselelerde uygulamalıdır; bu konuda sorumluluk almalıdır.

4. Sessizlik ve ilgisizlik

Oldukça toksik olan ve asıl amacı ilişkiyi manipüle etmek olan bir davranış türü vardır. Bu bahsettiğimiz davranış türü, sessizlik ve ilgisizliktir. Suçlama veya eleştiri gibi eylemler, karşı taraftaki kişiyi daha sessiz ve kayıtsız olmaya itebilir.

Bunu yapmalarının nedeni ise bir şekilde karşı tarafı cezalandırmaktır. Bu tutum, kişiye boyun erdirmeyi amaçlar; aynı zamanda saygısızlık olarak da ele alınabilir.

Eğer birlikte olduğunuz kişi rahatsız olduğunuz şeyleri ifade ettiğinizde sessiz kalıyorsa veya düşüncelerinizi ona açıkladığınızda sizi sessiz kalarak cezalandırmayı seçiyorsa, bilin ki artık bu ilişkiye veda etme vaktiniz gelmiş bulunmaktadır.

5. Partnerlerin sizi bir şeylere zorlaması veya sizden bir şeyler talep etmesi

talep eden çiftler

Bu madde, yazının başında bahsettiğimiz kayıtsız şartsız kabul ile çok alakalıdır. Birlikte olduğunuz kişiden bazı şeyleri zorla istemeniz veya talep etmeniz ilişki sorunları yaşandığını öngören davranışlardan birisidir.

Birikte olduğunuz kişiyi herhangi bir şey zorlayamazsınız veya ondan zorla bir şeyler talep edemezsiniz. Birlikte olduğunuz kişi, saygı duymanız gereken özgür bir bireydir. Onu manipüle etmeye çalışmak yanlış bir eylem olacaktır.

Eğer ilişkinizde böyle bir durum yaşıyorsanız bu konu üzerinde tekrar düşünmelisiniz. Manipülatif davranışlar bir ilişki için oldukça zararlıdır.

İlişkide başarızlığa neden olan bu tür davranışları daha önce hiç deneyimlediniz mi? Bu bahsettiğimiz davranışları zamanında algılamanız ve gerekeni yapmanız, daha fazla zarar görmeden ilişkinize son vermenizi sağlayacaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.