Tercih Edebileceğiniz En Sağlıklı Kahvaltı Seçenekleri

Günün ilk öğününde yemeyi tercih ettiğiniz yiyecekler, gün boyunca sahip olacağınız enerji miktarını büyük ölçüde etkiler. 
Tercih Edebileceğiniz En Sağlıklı Kahvaltı Seçenekleri

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Maksimum enerji seviyeniz, ilk öğünde ne yemeyi tercih ettiğinize bağlıdır. En sağlıklı kahvaltı seçenekleri gün boyunca göstereceğiniz performans üzerinde olumlu bir etki yaratabilir.

Kahvaltı etmenin pek çok faydası vardır:

 • Uzun bir dinlenme sürecinden sonra metabolizmanızı harekete geçirir.
 • Mutluluk hormonu olarak bilinen endorfin seviyesini yükseltir.
 • Ayrıca modunuzu yükseltir, performansınızı ve yaratıcılığınızı artırır.

Bunların yanı sıra sağlıklı yiyeceklerle hazırlanmış bir kahvaltı kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskinizi düşürür. Stres ve anksiyeteyi azaltır.

Kahvaltı etmeyi alışkanlık haline getirmek, daha sağlıklı bir yaşam tarzı edinmeye bir adım daha yaklaşmak demektir. Bu öğünde yemek için doğru besinleri tercih etmeniz, günün geri kalanında da daha sağlıklı yiyecekler tercih etmenize yardımcı olur.

Günün ilk öğününü geçiştirip çok az yerseniz veya şekerle dolup taşan yiyecekleri tercih ederseniz öğlen olmadan tekrar acıkırsınız. Öte yandan iyi bir miktar protein alıp sağlıklı şekerlerden tükettiğinizde, bu besinler öğlene kadar tok hissetmenizi sağlarlar.

En sağlıklı kahvaltı seçenekleri

Sağlıklı bir kahvaltıda bolca protein, tahıl ve meyve bulunmalıdır. Bu üç yiyecek grubu bir araya geldiğinde vücudunuzun aktif hale geçmesi kolaylaşır.

Tahıl ürünleri

çilek mısır gevreği süt kase
 • En sağlıklı kahvaltı seçenekleri listemizin ilk sırasında yulafa yer verebiliriz. Bir kase yulaf tok hissetmenizi sağlayacak ve sindiriminize iyi gelecektir. Yulafın içerisinde potasyum ve omega-3 yağ asitleri bulunur. Ayrıca kalp sağlığına da iyi gelir.
 • Tam tahıl ürünleri vücudunuza ihtiyaç duyduğu karbonhidratı sağlarlar. Kompleks bir yapıları olduğu için basit karbonhidratlar gibi hızlı bir şekilde hareket etmezler. Bu yüzden daha uzun süre tokluk hissi yaratırlar.
 • Bir veya iki dilim tam tahıllı ekmek veya bir kase tam tahıl gevreği sağlıklı seçeneklerdir. Bunların yanında üzüm ve badem gibi kuru yemiş ve kuru meyvelerden de tüketebilirsiniz.

Süt ve süt ürünleri

çeşitli süt ürünleri sağlıklı kahvaltı seçenekleri

Süt ürünlerinin tüketimiyle ilgili pek çok tartışma dönüyor olsa da, süt, en sağlıklı kahvaltı seçenekleri arasında yer alır.

Sindiriminiz için en iyi ürünleri seçmeniz önemlidir: Yoğurt, lor peyniri veya taze peynir. Daha ağır süt ürünleri sindirim sisteminizi yavaşlatabilir. Ayrıca performansınızın düşmesine de neden olabilirler.

Sebzelerden yapılan sütler, inek sütüne göre daha besleyicidirler. Bu ürünler yüksek oranda vitamin ve mineral içerirler. Ayrıca yağ oranları düşüktür ve sindirimleri de daha kolaydır.

Badem, pirinç veya yulaf sütünü tercih edebilirsiniz. Hatta evde bunları kullanarak sütünüzü kendiniz de yapabilirsiniz.

Meyveli smoothieler de sağlıklı kahvaltı seçenekleri arasında yer alırlar. Yulaf veya başka bir tam tahıllı ürünle birlikte içebilirsiniz. Özellikle de hareket halindeyken kahvaltı etmeniz gerekiyorsa smoothie iyi bir tercih olacaktır.

Protein

erimiş kaşarlı tost

Kahvaltıda protein tüketmek, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olacak. Ayrıca karbonhidrat yeme isteğiniz de azalacak.

 • Küçük bir dilim tavuk veya hindi etiyle birlikte bir dilim tam tahıllı ekmek yemek çok sağlıklıdır. Bir başka tavsiye de katı veya sahanda yumurta yemenizdir.
 • Bazı kişiler kahvaltıda proteinli smoothie içmeyi severler. Bu karışımların üzerindeki etiketleri dikkatle okumanızda fayda var. Bazılarının yağ ve şeker oranı çok yüksek olabiliyor.

Meyve

karışık meyve tabaği

Kahvaltıda mutlaka bir porsiyon meyve tüketmelisiniz. Yulaf gevreğinin veya smoothienizin içine ekleyebilirsiniz. Tek başına da tüketebilirsiniz.

Meyve vücudunuza harekete geçmek için ihtiyaç duyduğu şekeri sağlar. Tatlı olması bir şeyler atıştırma isteğinizi azaltır. Ayrıca vitamin ve mineraller açısından zengindir.

En çok greyfurt veya portakal gibi turunçgiller tavsiye edilir. İkisinde de sağlıklı şekerlerin yanı sıra bol miktarda vitamin bulunur.

Diğer sağlıklı yiyecek seçenekleri

 • Muz, potasyum açısından zengin bir meyvedir. Enerji seviyenizi artırmak için öğleden önce tüketebileceğiniz harika bir atıştırmalıktır. Ayrıca onları bir kase gevreğin veya yoğurdun içine de ekleyebilirsiniz.
 • Kahve, sabah tüketilmesi uygun olan harika bir uyarıcıdır. Kahve içmek enerji verir ve metabolizmayı hızlandırır. Ancak çok fazla kahve içmek anksiyeteye ve uykusuzluğa neden olabilir.
 • Bitkisel yağlar da kahvaltınıza dahil edebileceğiniz önemli gıdalardandır. Tam tahıllı ekmeğin üzerine bir miktar fıstık ezmesi sürebilirsiniz. Bir porsiyon meyvenin yanında bir miktar badem ezmesi de yiyebilirsiniz.

Kahvaltıda tüketmemeniz gereken yiyecekler

 • Basit karbonhidratlar: Hamur işleri ve tatlı ekmekler bu gruba dahildir. Karbonhidratlar oranları yüksektir ancak verdikleri enerji kısıtlıdır.
 • Şekerli ürünler veya süt ürünleri: Şeker herhangi bir besin maddesi içermez. Aşırı tüketilmesi zararlıdır. Aynı şekilde süt ürünleri de fazla tüketildiklerinde sindirim sorunlarına yol açabilirler.
 • Doymuş yağlar: Kilo almanıza neden olabilirler. Ayrıca kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riskini de artırırlar.
İlginizi çekebilir ...
Metabolizmayı Hızlandıran Yulaf Ezmeli Kahvaltı Tarifleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Metabolizmayı Hızlandıran Yulaf Ezmeli Kahvaltı Tarifleri

Yulaf ezmeli kahvaltılar çok pratik ve hazırlaması kolaydır. Aynı zamanda ekonomik ve besleyici olan bu tarifler kilo vermenize yardımcı olur.


Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.