Daha Uzun Süre Tok Hissetmek için 6 Sağlıklı İpucu

Açlık krizlerinden kurtulmak ve daha az yiyerek daha uzun süre tok hissetmek istiyorsanız içtiğiniz su miktarını artırmak iyi bir fikir olacaktır. Tokluk hissi vermesinin yanı sıra toksinlerden arınmanıza da yardımcı olur.
Daha Uzun Süre Tok Hissetmek için 6 Sağlıklı İpucu
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tok hissetmek konusunda zorlanıyor musunuz? Sürekli bir açlık hissetmek kilo vermenin önündeki en büyük engellerden biridir.

Devamlı kuvvetli bir yeme ihtiyacı hissetmek, günlük almanız tavsiye edilen kalori miktarından fazlasını tüketmenize sebep olur. Bunun sonucunda da kilonuzda önemli bir artış görürsünüz.

Asıl sorun, birçok kişinin iştahını nasıl sağlıklı bir şekilde bastırabileceğini bilmemesidir. Ayrıca, çoğu zaman iştahını sadece şimdilik bastırmaya yarayan yiyecekleri tercih ederler.

Yani bu, birkaç dakika ya da saat sonra açlık hissi geri gelecek ve bunu kontrol etmek için daha fazla yemek zorunda kalacaksınız demektir.

Birçok kişinin bilmediği ise daha uzun süre tok hissetmenizi sağlayacak bazı ipuçlarının olduğudurHatta bunu, pek bir besin değeri olmayan yüksek kalorili yiyeceklere başvurmadan da yapabilirsiniz.

Bahsedeceğimiz bu alternatifleri tüketmenin vücudunuza yararlı etkileri bile olabilir ve kilo vermede size çok yardımı dokunabilir.

Bunları öğrenmeye ne dersiniz?

1. Tok hissetmek için içtiğiniz su miktarını artırın

bol su için

Suyun hiç kalorisi yoktur. Ayrıca vücudunuz için pek çok faydası vardır. Su, bu bitmek bilmez yeme isteğinden kurtulmak için en iyi yardımcılardan biridir.

Bu, tüm vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu korumasını sağlamasının yanı sıra kanın toksinlerden arındırılması gibi vücudun önemli fonksiyonlarının da bir parçasıdır.

Günde 6 ila 8 bardak su tüketmeniz tavsiye edilir. Bu yalnızca açlığı önlemek için değil, sindirimi, hücresel oksijenasyonu ve zihinsel sağlığı da destekler.

2. İçeriğinde bol miktarda su bulunan yiyecekleri tüketin

Eğer su içmek en sevdiğiniz şey değilse, önemli sıvılar bakımından zengin meyve ve sebzelerin tüketimini artırmayı tercih edebilirsiniz.

Bu yiyeceklerden aldığınız kalori daha azdır. Hatta bu da yetmezmiş gibi hem sağlığınıza hem de kilonuza fayda sağlayacak önemli besin maddeleriyle doludur.

Beslenmenize bunları ekleyerek daha uzun süre tok hissetmek mümkün olacaktır. Buna ek olarak, sahip oldukları özellikler sayesinde vücuttaki sıvı ve toksin tutulumunu kontrol altına alırlar.

Öne çıkanlar arasında şunlardan bahsetmeliyiz:

3. Protein bakımından zengin yiyecekleri tüketin

yiyecek ve içecekler

Beslenmenizden proteini çıkarmak, daha hızlı kilo vermek isteyen kişilerin düştüğü en yaygın hatalardan biridir.

Bu önemli besin maddesi kaslarınızın onarılmasına ve güçlenmesine yardımcı olur. Aynı zamanda dokularınızın ve vücudunuzdaki temel yapıların oluşmasında önemli bir role sahiptir.

Ayrıca, vücudunuzun  başlıca enerji kaynaklarından biri olduğu kanıtlanmıştır. Protein tüketerek daha uzun sürede acıkırsınız.

Sağlıklı protein kaynaklarından bazıları:

 • Kuru yemişler
 • Baklagiller
 • Balık
 • Tavuk
 • Hindi
 • Tohumlar
 • Yumurta
 • Süt ürünleri

4. Tükettiğiniz lif miktarını artırın

Yüksek lif içerikli yiyecekler sindirim ve kardiyavasküler sistemleriniz için oldukça faydalıdır. Tuvalete çıkmanızı desteklemesinin yanı sıra enflamasyon ve kabızlık gibi sorunları daha az yaşarsınız.

Ayrıca kolesterol emilimini azaltır ve kanınızın temizlenmesini destekler. Böylece kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi artıracak komplikasyonları en aza indirger.

Bununla birlikte, doyurucu olmasıyla bilinen lif kilonuzu korumak için işinize yarayacak besin grubuna aittir. Bunun sebebi ise yağların ve toksinlerin sindirimini kolaylaştırmasıdır.

Lif bakımından zengin yiyeceklerden bazıları:

 • Tam tahıllı ürünler
 • Yeşil sebzeler
 • Kuruyemişler
 • Patates
 • Baklagiller
 • Tohumlar

5. Beslenmenize chia tohumu ekleyin

chia tohumu

Birçok kişi chia tohumunu “süper yiyecek” olarak görür. Chia tohumunu açlık hissini kontrol etmek ve iştahı bastırmak için beslenmenize eklemeniz iyi bir fikirdir.

Küçük olmasına rağmen önemli yağ asitleri, antioksidanlar ve protein bakımından zengin bir yiyecektir. Kararında tükettiğiniz sürece tok hissetmenize yardımcı olur.

En iyi tarafı da harika bir lezzetinin olmasıdır. Ayrıca başka yiyeceklerle beraber hazırlanabilir. Böylece her zaman beslenmenizin bir parçası olacaktır.

Bunlara ekleyin:

 • Smoothie ve meyve suları
 • Salatalar
 • Tatlılar
 • Yoğurt
 • Dondurma
 • Çorba

6. Bitki çayları yapın

Bitki çayları şeker ya da ilave kimyasallar içermez. Kafeinsizdirler. Buna ek olarak, vücudunuza iyi gelen maddelerle doludur.

Birçok bitkiden elde edilebilir. Açlık hissini kontrol etmekle kalmaz aynı zamanda sinir sisteminizi rahatlatır, aksiyeteyi azaltır ve sindirim sağlığınızı dengeler.

Bunları sabah, kahvaltıdan önce ya da sonra içebilirsiniz.

Ayrıca öğleden sonra bir şeyler atıştırırken yanında bitki çayı içebilirsiniz ya da bitmek bilmez bir açlık kriziniz olduğunda bastırmak için tüketebilirsiniz.

Gerektiğinden fazlasını mı yemek istiyorsunuz? Öğünler arasında bir şeyler atıştırmaktan kendinizi alıkoyamıyorsanız bu ipuçlarının hepsinden faydalanın. Açlık hissiyle başa çıkmak ve daha tok hissetmek konusunda harika yardımları olacağını göreceksiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Apolzan, J. W., Carnell, N. S., Mattes, R. D., & Campbell, W. W. (2007). Inadequate dietary protein increases hunger and desire to eat in younger and older men. The Journal of nutrition137(6), 1478-82.
 • Peiretti P, Gai F. Fatty acid and nutritive quality of chia (Salvia hispanica L.) seeds and plant during growth. Anim Feed Sci Tech. 2009;148:267-275.
 • Ivana M. Caracterización y funcionalidad de subproductos de chía (Salvia hispanica L.). Aplicación de tecnología en alimentos. [Tesis doctoral]. Universidad Nacional de la Plata, Argentina. 2013; 230 p.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.