Ananas, Salatalık ve At Kuyruğu ile Vücutta Tutulan Sıvılardan Kurtulun

At kuyruğu ya da kırk kilit otu çayının ananas ve salatalık ile kombine edilmesi, vücutta tutulan sıvıları elimine ederken aynı zamanda hayati mineraller ve optimum sağlık için besinler sunar. Denemeden geçmeyin deriz!
Ananas, Salatalık ve At Kuyruğu ile Vücutta Tutulan Sıvılardan Kurtulun

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Ananas, salatalık ve at kuyruğu gibi idrar söktürücü gıdalarla tutulan sıvı durumundan doğal olarak kurtulun.

Bu makalede genel olarak, bu malzemelerin vücudunuz için neler yapabileceğini ve bunları günlük olarak tüketerek tutulan sıvıları ortadan kaldırabileceğinizi, ayrıca kilo vermek ve şişkinliği hafifletmek için yardımcı olabileceklerini öğreneceksiniz.

İyi beslenerek vücutta tutulan sıvılardan kurtulun

Sıvı tutulumu sorununa sahip kişiler genellikle şişkinlikten kurtulmak için takviyeler ya da idrar söktürücü ilaçlar kullanırlar. Sıvı kaybettiğinizde, tartıda bir değişiklik fark edeceksiniz. Bununla birlikte, aşırı tuz ya da hareketsiz bir yaşam tarzı gibi çeşitli faktörlerden dolayı tartıda gördüğünüz bu sayı artabilir.

Enflamasyona bağlı bazı bozukluklar, idrar söktürücü gıdalarla da iyileştirilebilir, çünkü bu tür gıdalar etkilenen bölgelerde birikmiş fazla sıvıları azaltır. Ayrıca gut ve artrit için de aynı durum söz konusudur.

İdrar söktürücü özelliklere sahip bazı gıdalar vücudunuzdaki sıvıları doğal olarak dengelemek için günlük diyetinize kolayca eklenebilir. İyi böbrek fonksiyonlarını teşvik etmek için yemeklerin haricinde bol su içmek de çok yardımcı olacaktır. Özellikle hava sıcak olduğunda, günde en az 8 bardak su içmeniz önerilir.

Ananas

kavun ve misket limonlu lezzetli içecek

Ananas, sağladığı ferahlatıcı bir dokunuş beraberinde, yüksek miktarda su ve lif içeren, tatlı, asitli, tropik bir meyvedir. Bu meyve kilo verme diyetlerinde sıkça görülebilir, çünkü proteinlerin ve yağların sindirimini iyileştirir ve kişiyi tok tutar.

Yüksek çözünürlü lif içeriği, bağırsak hareketini teşvik eder ve kabızlığa karşı savaşır. Ananas detoks ve idrar söktürücü kabiliyetlerini içindeki birkaç maddeye borçludur. Bunların bazıları şunlardır:

  • Asparagin
  • Bromelain
  • Potasyum
  • Kafeik asit
  • Arjinin
  • Bunlara ek olarak, aynı zamanda kan dolaşımını arttırırken, antioksidanlar ve anti-kanser bileşikleri de içerir.

Bütün bunlardan yararlanmak için, taze ananaslar seçin, konserve ananas almaktan kaçının. Ev yapımı meyve sularına ya da smoothielere, salatalara, tatlılara ekleyebilirsiniz, fırında pişirebilirsiniz ya da tarçın, zencefil ve esmer şekerle kaplayarak tadını çıkarabilirsiniz.

Salatalık

salatalık iyi bir idrar söktürücüdür

Eski Mısır’da tıbbi bir gıda olarak kullanılan salatalık (ve Kleopatra tarafından güzellik ürünü olarak kullanılırdır), kavun, kabak ve balkabağıyla aynı aileden gelen hafif, çok ferahlatıcı bir bahçe sebzesidir.

Salatalığın doğal güzellik uygulamalarında en yaygın kullanımlarından biri de kapalı gözlere dilim şeklinde uygulamaktır. Bu iltihaplanmayı ve göz altı torbalarını azaltacaktır çünkü özellikle bu şekilde vücudunuzdaki sıvılardan kurtulabilirsiniz.

Salatalık neredeyse tamamen sudan oluşur ve onu kilo verme diyetleri için ideal hale getiren çok az sayıda kalori içerir. Salatalık ve diğer sebzelerle birlikte bir salata hazırlayabilir ya da meyve suları ve gazpacho’da kullanabilirsiniz. Vücudunuzu nemlendirmek ve yaz aylarında sıvılardan kurtulmak için dört dörtlüktür.

 Bu yazıyı da gözden geçirin: Limon, Zencefil ve Salatalık ile Detoks

At kuyruğu (Kırk kilit otu)

kurutulmuş kırk kilit otu

At kuyruğu, silikon, potasyum ve magnezyum gibi çok çeşitli mineraller açısından zengin, popüler bir şifalı bitkidir. Onu bulmak çok kolaydır, nehirler ve rutubetli alanların yakınlarında yabani olarak yetişir.

Bu bitki sıvı tutulumunu ortadan kaldırır ve diğer idrar söktürücülerin neden olduğu mineral kaybını önlemenin yanı sıra idrar üretimini artırır.Zengin mineralleri, kırk kilit otunu saçınızın ve tırnaklarınızın yanı sıra cildinizin sağlık ve görünümünü iyileştirmek için ideal bir bitki yapar. Ayrıca bu bitki, osteoporoz ve çeşitli diş problemlerini önlemeye yardımcı olur.

Buna ek olarak hemorajı durdurmada kullanılan iyi bir hemostatik maddedir. Özünü, takviyesini ya da çayını tüketebilirsiniz. Kurutulmuş at kuyruğunu 15 dakika boyunca suda kaynatarak çay yapabilirsiniz.

Kendiniz toplarsanız sapları meyvelerle karıştırıp tadını çıkarabilirsiniz.

Her şeyiyle tam bir smoothie

Vücutta tutulan sıvıları doğal ve etkili bir şekilde gidermek için bu üç idrar söktürücü bileşeni bir smoothie içinde tüketmek ister misiniz?

  • Öncelikle at kuyruğu çayını hazırlayın ve süzdükten sonra, ananas ve salatalık ile mikserde karıştırın. Homojen bir kıvama gelmesini sağlayın.
  • Bunlarla smoothie hazırlamak, bu lezzetli ve şifalı desteğin tadını çıkarmanın harika bir yoludur.
  • Bu smoothie’yi içmek için en uygun zaman, detoks ve idrar söktürücü özelliklerini arttırmak için, boş karnına olduğunuz sabah vaktidir.

At kuyruğunu uzun süre aşırı miktarda almamayı, ancak belirli bir süre detoks için kullanmamızı öneririz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.