Mükemmel Patates Püresi Yapmak İçin 10 İpucu

Patates püresi, ailece toplanılan yemeklerin süper starı olabilir. Bu popüler yan yemeğin çok sayıda çeşidini yapabilirsiniz ve her zaman birçok yemeğin yanında çok iyi gider. Patates püresi ilk bakışta yapması kolay bir yemek gibi dursa da, iyi bir teknik gerektirir ve patates pürenizin mükemmel lezzette olması için kullanabileceğiniz birkaç ipucu var.

Patates püreniz umduğunuz gibi olmuyor mu? Eğer istediğiniz yumuşak kıvamlı ve topaksız patates püresini yapmayı denediniz ve olmadıysa sizi mükemmel patates püresi için gerekli olan 10 ipucunu takip etmeye çağırıyoruz.

Mükemmel patates püresi için doğru patatesi seçin

çiğ

İnce farkları fark edemiyor olsanız da şunu bilmelisiniz ki 3 çeşit patates vardır: sert, yumuşak ve yemeklik. Eğer yumuşak ve topaksız bir püre yapmak istiyorsanız kırmızı patates gibi sert patates seçtiğinizden emin olun. Bu tip patates kolay parçalanır ve püreniz yumuşak olur. Eğer sert patates yoksa yemeklik patates de işinizi görür.

Patatesleri eşit parçalara bölün

Farklı boyutlarda kesilmiş patatesler farklı hızda pişer, yani büyük olanların pişmesi, küçüklere oranla daha uzun sürer. Patateslerinizi eşit parçalara keserek yaptığınız püre, eşit kesmediğiniz parçalarla yapılan püreden daha kıvamlı olur. Aynı anda pişmeleri ve pürenizin kıvamlı olması için patateslerinizi küçük ve eşit parçalara bölmeye çalışın.

Fazla nemi yok edin

kızartma

Patates pürenizin hafif ve pofuduk olmasını sağlamanın pek çok yolu vardır. En bilinenlerden bir tanesi, patatesleriniz piştikten sonra suyunu iyice almak ve ocak hala sıcakken tavaya geri koymak. Fazla suyun hepsinin buharlaştığından emin olun yoksa püreniz nemli ya da sulu olur.

Patates ezici kullanın

Blender, mutfak robotu ya da el mikseri kullanmayın. Eğer çok güçlü ezerseniz, patatesinizin içindeki nişastayı bozabilirsiniz ve püreniz yapışkan olur. Bu sebeple bir patates ezici edinin, sonucun çok daha iyi olduğunu görünce pişman olmayacaksınız.

Çok fazla karıştırmayın

Yukarıda anlatıldığı gibi, patateslerinizi elinizle ezdikten sonra krema, süt ya da yağın içinde nazikçe karıştırdığınızdan emin olun.

Soğuk krema ya da süt eklemeyin

krema

Krema ya da sütü ezilmiş patatesinize eklerken, ılık olmasına dikkat edin ki patatesler kolayca emsin, fazla uğraşmak zorunda kalmayın.

Çok sıvı eklemeyin

Tarifinize süt, krema ya da mayonez gibi sıvı maddeleri çok fazla eklemekten kaçının ki püreniz fazla sulu olmasın. Yanlışlıkla eklerseniz bunu düzeltmenin tek yolu biraz daha patates eklemek.

Biraz yağın faydasını görürsünüz

yağ

En iyi şefler, en iyi tereyağ-patates dengesi için, 450 gram patatese 200 gram yağ koymayı öneriyor. Bu oran size kaygan ve lezzetli bir püre sağlayacaktır.

Tuzu unutmayın

Patatesinizi pişirirken suya makarnada yaptığınız gibi biraz tuz koymak önemli. Bu patateslerin tuzu daha erken emmesini ve daha kolay ezilmesini sağlar. Hiçbir şey –tereyağ bile- başta kullandığınız baharat kadar lezzet katmaz.

Son dakikaya kadar beklemeyin

Çoğu yemek gibi, patates püresi de taze taze hazırlandığında tekrar ısıtılmasına oranla daha güzeldir. En iyi taktik tüm malzemeleri bir gün önceden hazırlamak, böylelikle tek yapmanız gereken patatesleri haşlamak, ezmek ve kalan malzemelerle karıştırmak olacak.