Mükemmel Patates Püresi Yapmak İçin 10 İpucu

17 Eylül, 2018

Patates püresi, ailece toplanılan yemeklerin süper starı olabilir. Bu popüler yan yemeğin çok sayıda çeşidini yapabilirsiniz ve her zaman birçok yemeğin yanında çok iyi gider.

Patates püresi ilk bakışta yapması kolay bir yemek gibi dursa da, iyi bir teknik gerektirir ve patates pürenizin mükemmel lezzette olması için kullanabileceğiniz birkaç ipucu var.

Patates püreniz umduğunuz gibi olmuyor mu? Eğer istediğiniz yumuşak kıvamlı ve topaksız patates püresini yapmayı denediniz ve olmadıysa, sizi mükemmel patates püresi için gerekli olan 10 ipucunu takip etmeye çağırıyoruz.

Mükemmel Patates Püresi için Doğru Patatesi Seçin

patates püresi

İnce farkları fark edemiyor olsanız da, şunu bilmelisiniz ki 3 çeşit patates vardır: Sert, yumuşak ve yemeklik. Eğer yumuşak ve topaksız bir püre yapmak istiyorsanız, kırmızı patates gibi sert patatesler seçtiğinizden emin olun. Bu tip patates kolay parçalanır ve püreniz yumuşak olur. Eğer sert patates yoksa yemeklik patates de işinizi görür.

Patatesleri Eşit Parçalara Bölün

Farklı boyutlarda kesilmiş patatesler farklı hızda pişer, yani büyük olanların pişmesi, küçüklere oranla daha uzun sürer. Patateslerinizi eşit parçalara keserek yaptığınız püre, eşit kesmediğiniz parçalarla yapılan püreden daha kıvamlı olur. Aynı anda pişmeleri ve pürenizin kıvamlı olması için patateslerinizi küçük ve eşit parçalara bölmeye çalışın.

Fazla Nemi Yok Edin

patates kızartması

Patates pürenizin hafif olmasını sağlamanın pek çok yolu vardır. En bilinenlerden bir tanesi, patatesleriniz piştikten sonra suyunu iyice almak ve ocak hala sıcakken tavaya geri koymak. Fazla suyun hepsinin buharlaştığından emin olun yoksa püreniz nemli ya da sulu olur.

Patates Ezici Kullanın

Blender, mutfak robotu ya da el mikseri kullanmayın. Eğer çok güçlü ezerseniz, patatesinizin içindeki nişastayı bozabilirsiniz ve püreniz yapışkan bir kıvamda olur. Bu sebeple bir patates ezici edinin, sonucun çok daha iyi olduğunu görünce pişman olmayacaksınız.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Hafif ve Sağlıklı Patates Kızartması Tarifi

Çok Fazla Karıştırmayın

Yukarıda anlatıldığı gibi, patateslerinizi elinizle ezdikten sonra krema, süt ya da yağın içinde nazikçe karıştırdığınızdan emin olun.

Kremayı ya da Sütü Soğukken Eklemeyin

krema

Krema ya da sütü ezilmiş patatesinize eklerken, ılık olmasına dikkat edin; ki patatesler kolayca emebilsin. Bu sayede fazla uğraşmak zorunda kalmazsınız.

Çok Sıvı Eklemeyin

Tarifinize süt, krema ya da mayonez gibi sıvı maddeleri çok fazla eklemekten kaçının. Böylece püreniz fazla sulu olmaz. Eğer bunu yanlışlıkla yaparsanız, düzeltmenin tek yolu biraz daha patates eklemektir.

Biraz Yağın Faydasını Görürsünüz

tereyağı

En iyi şefler, en iyi tereyağ-patates dengesi için, 450 gram patatese 200 gram yağ koymayı öneriyor. Bu oran size kaygan ve lezzetli bir püre sağlayacaktır.

Tuzu Unutmayın

Patatesinizi pişirirken suya makarnada yaptığınız gibi biraz tuz koymak önemlidir. Bu, patateslerin tuzu daha erken emmesini ve daha kolay ezilmesini sağlar. Hiçbir şey –tereyağ bile- başta kullandığınız baharat kadar lezzet katmaz.

Son Dakikaya Kadar Beklemeyin

Çoğu yemek gibi, patates püresi de taze taze hazırlandığında tekrar ısıtılmasına oranla daha güzeldir. En iyi taktik tüm malzemeleri bir gün önceden hazırlamaktır. Böylelikle, tek yapmanız gereken patatesleri haşlamak, ezmek ve kalan malzemelerle karıştırmak olacaktır.

  • Base de Datos Española de Composición de Alimentos. [Internet]. Disponible en: http://www.bedca.net/bdpub/index.php
  • Food and Agriculture Organization of the United Nations. [Internet]. Las papas, la nutrición y la alimentación. 2008. Disponible en: http://www.fao.org/potato-2008/es/lapapa/hojas.html
  • Camire, M. E., Kubow, S., & Donnelly, D. J. (2009). Potatoes and human health. Critical reviews in food science and nutrition, 49(10), 823-840. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19960391
  • Navarre, R., & Pavek, M. J. (Eds.). (2014). The potato: botany, production and uses. CABI. https://www.cabi.org/cabebooks/ebook/20143417132