Patatesin Faydaları

· 28 Ocak, 2015

Patates; pirinç, buğday ve mısırın ardından dünyada en çok ekilen besindir. Bu sebeple bir çok yemekte kullanılmaktadır. Lezzetli tadı ve kolay hazırlanmasının yanı sıra patatesin besin değeri de yüksektir. Patatesin faydalarını öğrenmek için okumaya devam edin!

Kilo Vermenize Yardımcı Olur

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Patatesin içinde karbonhidrat ve bileşik besinler bulunur. Bu, iyice pişmiş ve yalnızca 26 kalori olan bir patatesin size zarar vermekten ziyade kilo vermenize yardımcı olacağı anlamına gelir. Diyetlerinize patatesi ekleyebilirsiniz. Patatesin glisemik endeksi de düşüktür, bu sayede kendinizi daha uzun süre tok hissedeceksiniz. 

Stresle Başa Çıkmaya Yardımcı Olur

Patates B6 vitamini bakımından zengin bir besindir ve bu vitamin hücre yenilenmesi, sağlıklı bir sinir sistemi ve dengeli bir ruh hali için gereklidir. Fırında pişirilmiş 100 gram patateste, günlük almamız gereken vitaminin %21’i vardır. Bu özelliklerinin yanı sıra, patates GABA isimli hormonun salgılanmasını sağlar. Bu hormon stres seviyemizi azaltır ve kendimizi iyi hissedip dinlenmemize yardımcı olur.

İltihap Gidericidir

Dahili ya da harici kronik iltihap problemi yaşayan biriyseniz patatesi iyileşmek için kullanabilirsiniz. Pişmiş patatesin sindirilmesi kolaydır ve bu sayede sindirim sisteminiz bir sorunla karşılaşmadan görevini yerine getirebilir. Harici iltihaplar için, problemli bölgeyi çiğ patates dilimleri ile ovalayabilirsiniz. Bu uygulamaya ağız ülserleri (aft) de dahildir.

Beyin Fonksiyonlarını Arttırır

Günlük hareketleriniz ile genel sağlığınız, patatesin günlük beslenmenizde yer alıp almamasıyla yakından ilişkilidir. Patatesin içindeki bakır ve demir doğrudan beyinsel aktivitenizi etkiler. Kabuğu soyulmadan pişirilen patates üzerine tuz eklenmeden yenirse hafızanızı güçlendirir. Manganez, potasyum, B6 ve C vitaminleri beynin işlevini yapmasında yardımcı olur. Sinir merkezi ise patatesin içinde bulunan yağ asidi ve amino aside olumlu tepki verir.

Sindirim Sisteminiz İçin Patates Yiyin

Patates lif bakımından zengindir ve sindirimi oldukça kolay bir besindir. Pişmiş bir patatesin içinde günlük almamız gereken lifin hemen hemen %12’si vardır. Bu oran tam tahıl, makarna ve tahılınkine çok yakındır.makarna

Patatesin faydalarından yararlanmak istiyorsanız, patatesi pişirerek yemelisiniz. Kabuğunda lif, flavanoid ve diğer yararlı yapı maddeleri bulunduğu için mümkünse kabuğuyla birlikte tüketin. Yağda kızartılmış patatesten ya da doğruca patates kızartması yemekten kaçının çünkü bu yağ damarlarınızı tıkar ve size sağlıksız kalori aldırır.