Çiğ Patates Suyunun Vücudunuza 8 İnanılmaz Yararı

Çiğ patates suyunun enflamasyon ile savaştığını, enerji verdiğini ve bağışıklık sistemini güçlendirdiğini biliyor muydunuz? Tek yapmanız gereken günde iki kere kullanıp yararlarının keyfini çıkarmanız!
Çiğ Patates Suyunun Vücudunuza 8 İnanılmaz Yararı

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Patates dünyada en çok yenilen bahçe sebzesidir. Bu, sadece mutfakta çok yönlü olmasından dolayı değil, vücudunuz için bir çok yararlı ve gerekli besleyici ögeyi barındırmasından dolayıdır.

Patates %75 su içeriğine sahiptir, fakat aynı zamanda içeriğindeki nişasta, antioksidan ve çok sayıda diğer maddeler, ona dikkate değer özellikler verir.

Mutfak uygulamalarına gelince, genel olarak pişirilir, çorbalarda kullanılır veya sınırsız sayıda tarifin içinde yer alır. Fakat tıbbi açıdan ise size tarifini vereceğimiz bu müthiş sebze suyu için çiğ kullanılır. Böyle yapılmasının sebebi, etkilerinden maksimum seviyede yararlanmak için en iyi yol olmasıdır.

Aslına bakılırsa, birçok hastalığı önleme ve tedavi etmenin harika bir yolu olduğu için, patates zaten birçok insanın beslenme düzeninin bir parçasıdır. Birçok kişi çiğ patatesin faydalarından habersiz olduğu için, bu makalede sizlerle çiğ patates suyunun en iyi 8 yararını paylaşacağız.

1. Anti-enflamatuvar özellikleri vardır

kas ve eklemler için çiğ patates suyu

Doğal çiğ patates suyu, kaslarınız ve eklem yerleriniz için doğal çare olan, güçlü anti-enflamatuvar bileşiklerine sahiptir.

Beslenme düzeninize eklediğiniz taktirde, vücudunuzun enflamasyon sürecindeki dengesizliklerini kontrol altına alır ve ağrı kesici etkisi vardır.

2. Detoksifikasyonu tetikler

Çiğ patates suyunun içindeki antioksidanlar karaciğer, kalın bağırsak ve böbreklerdeki atıkların atılmasını tetikler. İçindeki lif, vitamin ve önemli mineraller, toksinlerin kandan süzülmesini sağlayan işlemleri geliştirir.

Bu su aynı zamanda kolesterol içermez ve vücudunuzun düzgün dolaşımını destekler. Bu sayede erken yaşlanmayı engellemiş olur.

3. Bağışıklık sistemini güçlendirir

bağışıklık sistemi

Çiğ patates suyu doğal olarak bazik özelliktedir ve vücuda emildiğinde kan şekeri seviyesini düzenler. Bu özellikler vücudun doğal pHını dengeler ve asidik ortamların neden olduğu kronik hastalık riskini düşürür.

Ayrıca, bağışıklık sisteminin yapımı ve güçlendirilmesinde önemli role sahip olan C vitaminini dikkate değer miktarda içerir. Bu, soğuk algınlığı ve nezle gibi enfeksiyonlara yakalanma riskinizi azaltması anlamına gelir.

4. Gut ile savaşır

Her gün iki bardak çiğ patates suyu içmek eklemlerinde ürik asit kristalleri oluşan insanlara çare niteliğindedir. Antioksidanlar vücudunuzu bu maddeden arındırılması için uyarır, böylece enflamasyon ve ağrı oluşumunu önler.

Böbreklerin arındırılmasını desteklediği için, çiğ patates suyu tüketmek böbrek taşlarının oluşmasını ve tıkanmaları engeller.

5. Hazımsızlık ile savaşır

hazımsızlık yaşayan kadın

Az bir miktar çiğ patates suyu ile hem hazımsızlığı hem de asit reflüsünü rahatlatabilirsiniz. Aşağıdakilere yardımcı olması için tüm yapmanız gereken, her yemekten sonra birkaç yemek kaşığı almak;

 • Midenizde oluşan ağır his
 • Mide asidinin fazla üretimi
 • Enflamasyon

Aslında bir çok insan çiğ patates suyunu gastrit, mide gazı ve mide ülserine alternatif tedavi olarak kullanıyor.

6. Kardiyovasküler sağlığı destekler

Kolesterol seviyesini ve kan dolaşımını geliştirme kabiliyetine sahip olduğu için, çiğ patates suyu aynı zamanda kardiyovasküler sağlığınız için çok iyidir. Tüketimi enflamasyonu azaltır, kalbinizin işini yapmasına yardım eder ve yüksek tansiyon ile damar sertliği gibi kronik durumların riskini düşürür.

7. Size enerji verir

enerjik uyanmış kadın

Küçük miktarda çiğ patates suyu içen insanlar, gün boyunca daha iyi fiziksel ve zihinsel performansa sahip oluyor. Nişasta ve lifler kalori yakımını artırır ve daha verimli kullanılmasını sağlar.

8. Kepekle savaşır

Çiğ patates suyunu direkt olarak kafa derisine uygulamak, kepeğe yol açan mayalar ile savaşmak için etkili bir yöntemdir.

Mantar karşıtı niteliği mantar gelişimini engeller, pH seviyesini düzenler ve kafa derisini derinlemesine temizler. Aynı zamanda, saçınızın sağlıklı uzaması ve parlaması için gerekli olan besleyici ögeleri de verir.

Çiğ patates suyu evde nasıl yapılır?

çiğ patates suyu

Taze patates suyu elde etmek için tüm yapmanız gereken iki veya üç adet olgun patates almanız. Bu patatesler, solanin içeriği yüzünden zararlı olabilen, tomurcuk ve siyah noktalardan arındırılmalıdır.

İçindekiler

 • 3 patates
 • 1 bardak su (200 ml)

Hazırlanışı

 • Patatesleri soyun, birkaç parçaya kesin ve suyu da ekleyerek blenderdan geçirin.
 • Tüm topaklar gittikten sonra sıvıyı ikiye ayırın ve birini sabah diğerini akşam için.
 • Dilerseniz, su eklemek istemiyorsanız katı meyve sıkacağı kullanabilirsiniz.

Gördüğünüz üzere, çiğ patates suyu bir çok değişik sağlık sorunlarına etkili bir çözümdür. Bu benzersiz suyu aklınızda tutun ve ona bir şans verin!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Basic report: 11352, potatoes, flesh and skin raw. (n.d.). =
  ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3080?manu=&fgcd=&ds
 • Brown CR. (2005). Antioxidants in potato.
  naldc.nal.usda.gov/download/37761/PDF
 • Chrubasik S, et al. (2006). Efficacy and tolerability of potato juice in dyspeptic patients: A pilot study. DOI:
  10.1016/j.phymed.2005.03.005
 • Interactive DRI for healthcare professionals. (n.d.).
  nal.usda.gov/fnic/interactiveDRI/
 • Potato facts and figures. (n.d.).
  cipotato.org/potato/facts/

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.