Gururunuzun Üstesinden Gelin ve Af Dileyin

Gururunuzun üstesinden gelmek için, kalkanınızın arkasında saklanan korkularınızı bırakmanızı sağlayacak bazı davranışlarınızı yavaş yavaş değiştirmeye çalışmaya başlamalısınız.
Gururunuzun Üstesinden Gelin ve Af Dileyin

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Gururunuzun üstesinden gelmek bazen çok zor olabilir, çünkü bunun onurunuzu kaybetmek ve boyun eğmek anlamına gelebileceğini düşünebilirsiniz. Ancak bundan çok, ilişkilerinizi güçlendirir. İlişkiler, ister partner, ister aile, ister çalışma, ister arkadaşlık olsun, bir hata yaptığınızda bunu anlamak için çok fazla dürüstlük gerekir. Bağışlama isteğinde bulunmanız, gururunuzun üstesinden gelmeniz ve gerçek pişmanlığın ne olduğunu göstermeniz gerekir.

Birçok kişi, ciddi şekilde söylemeden bağışlamayı isteyebilir. Sonunda, aslında hatalarından bir şeyler öğrenmezler. Gururunuzu aşmanın ve gerçekten özür dilemenin yolu bu değil.

Gururunuzun üstesinden gelmek için mükemmel olmadığınızı kabul edin

af dilemek

Gururunuzun üstesinden gelmek ve af dilemek için, önce mükemmel olmadığınızı anlamanız gerekir. Bazen egonuz yüzünden bunu kabul etmek zor olabilir.

Ancak, bunu anlamak olgunca bir şeydir.

Herkesin, gerçekliğe dayanan biraz bulanık olan bir görüntüsü vardır. Bunun nedeni toplumun bizi mükemmel olmaya itmesi, yani aslında imkansız bir şey istemesi olabilir.

Yanlış olduğunuzu, hata yaptığınızı ve bunlar için özür dilediğinizi kabul etmek sizi aklı başında tutmaya yardımcı olacaktır. Kendinizin daha gerçekçi ve daha az idealleştirilmiş bir görüntüsüne sahip olmanız ilişkilerinizi geliştirecektir.

Başkalarıyla uğraşırken gururunuzun üstesinden gelmek, hayatınızın diğer yönlerinde size yardımcı olabilir. Örneğin, diğerlerinin eleştirilerinin yanı sıra işteki hatalar için daha yüksek bir toleransa sahip olacaksınız.

Birisi hiç iyi yapmadığınız bir şeyi ifade ettiğinde hiç üzüldünüz mü? Hayatınız hakkında bir şeyler öğrenebileceğiniz ve diğer insanlara uygulayabileceğiniz her şeyi kabul etmeye başlamanın zamanı geldi.

Bir gözlemci olun

düşünmek

Farkındalık gibi bazı teknikler, sizi gözlemci olmaya çağırıyor. Bu, yargılamadan elbette yapılabilir. Sorun, bunun köklü bir alışkanlık olduğu ve kurtulmanın zor olması.

Bağışlama isteğinde bulunduğunuzda duygularınızı gözlemlemek, gururunuzun üstesinden gelmenin neden zor olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Belki de geçmişinize bakmalısınız.

Hangi deneyimler sizi incitti ve onurunuz yaralanmış gibi hissetmenize neden oldu? Bunları anılarınızdan tekrar hatırlamak sizi incitse de, bunu yapmak önemlidir. Bu, şimdi size neler olduğunu anlamak için anahtar olacaktır.

Kendinize ek olarak çevreyi gözlemlemeniz de önemlidir. Özellikle özür dilemeniz gereken insanlara odaklanın.

Başkalarının nasıl hissettiğini ve size nasıl tepki verdiklerini gözlemlemek, empatinizi geliştirmenize yardımcı olabilir ve onların yerinde olduğunuz gibi bir zamanı hatırlamanıza yardımcı olabilir.

Birisinin sizden af ​​dilemesini istemiş miydin? Birisi gururlarının üstesinden gelme fırsatına sahip miydi? Bunu ne kadar çok düşünürseniz, ne yapmanız gerektiği konusunda daha fazla empati kuracak ve anlayacaksınız.

Gururun sizi diğer insanlardan üstün hissettirdiğini unutmayın ve durum aslında bu kadar basit değil.

Zorsa pratik yapın

resim

Bağışlama isteğinde bulunmanız ve gururunuzun üstesinden gelmeniz zorsa, bunu uygulamaya başlama vakti gelmiştir. Bu konuda endişeli hissetmeye başlamak normaldir ve bu da asla ilk adımı atmamanıza neden olur.

Bu nedenle, bir sınava veya sunuma hazırlandığınız zaman, kısa bir senaryo hazırlayın ve pratik yapın. Kendinizi daha rahat hissettirecek sözcükleri ve kelime öbeklerini düşünün.

Bu şeylerle ne kadar aşina olursanız, onları uygulamaya koymak daha az zor olacaktır. Bunu yapmanız gerektiğini unutmayın, zor olsa bile!

Hala zamana sahipken kendinizi rahat hissettiren sözcük ve ifadeleri seçmek için zamanınızı iyi harcayın.

Gitmeden önce okumanızı tavsiye ediyoruz: Mutlu İnsanların İnanmayı Reddettiği 8 Yalan

Korkularınızın üstesinden gelin. Bir sonraki adımı atmanızı önleyen gururun üstesinden gelin, koşulları ve geçmişi tekrarlanacak olan bilinçsiz endişelerinizi aşın.

Gurur kendimizi korumanın bir yolu olabilir, ancak ilişkilerin tehlikede olduğunu unutmayın. Etrafınızdaki insanları nezaketle yaklaşmak, mutlu olmanın bir parçasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Bagozzi, R. P., Belschak, F., Verbeke, W., & Gavino, J. C. (2016). Salesperson self-regulation of pride: Effects on adaptability, effort, and citizenship behaviors between independent-based and interdependent-based cultures. Spanish Journal of Marketing – ESIC. https://doi.org/10.1016/j.reimke.2016.01.002
  • Villavicencio, F. T., & Bernardo, A. B. I. (2013). Positive academic emotions moderate the relationship between self-regulation and academic achievement. British Journal of Educational Psychology. https://doi.org/10.1111/j.2044-8279.2012.02064.x
  • Tracy, J. L., Cheng, J. T., Robins, R. W., & Trzesniewski, K. H. (2009). Authentic and hubristic pride: The affective core of self-esteem and narcissism. Self and Identity. https://doi.org/10.1080/15298860802505053
  • Cheng, J. T., Tracy, J. L., & Henrich, J. (2010). Pride, personality, and the evolutionary foundations of human social status. Evolution and Human Behavior. https://doi.org/10.1016/j.evolhumbehav.2010.02.004

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.