Gururlu Olunan Durumları Değiştirmek için 5 Adım

Kendimizi başkalarının yerine koymaya çalışmak gururlu olmaktan vazgeçmenin ve başka bir perspektiften olaylara bakmanın en güzel yollarından biridir.
Gururlu Olunan Durumları Değiştirmek için 5 Adım

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Gururlu olmayı değiştirmek, affedilmeyi istemeyen bir insan için hiç de kolay değildir. Kendilerini küçülttüklerini ve itibarlarını kaybettirdiklerini düşündükleri için özür dilemek onlar için bir hatadır.

Özür dilemek herkes için çok basit bir davranış olarak görünebilir. Bununla birlikte, gururlu insanlar için yapılması çok daha karışık ve zordur.

Eğer gururunuzu bir kenara bırakmak istiyorsanız, bu yazıdaki önemli adımları deneyip ilişkilerinizi daha iyi bir hale getirebilir ve kendiniz hakkında daha iyi hissedebilirsiniz.

1. Başarısız olmadınız

başarısız

Gururlu insanların çoğu zaman kendileri hakkında idealize ettikleri bir duruş vardır ve bu duruş onları başka insanlardan özür dilemeyi bir başarısızlık olarak görmeye iter.

Bu yanlış inanç biçimi, onları affedilmeyi istemekten kaçınmaya iter, çünkü bunu yaptıklarında mükemmel olamadıklarını düşünürler. Bununla birlikte, hepimiz sonuçta insanız: Hata yaparız ve bazen başarısız oluruz.

Gururu yenmek için kendimizi daha esnek tutarak ve kendimize daha iyi davranarak kusurlarımızı kabullenmemiz gerekmektedir. Kendimizden çok fazla şey beklemememiz gerekir. Herkes kusursuz bir şekilde kusurludur.

2. Daha çok empati kurun

Bazı durumlarda, gururumuzdan dolayı daha az empati duyarız çünkü bu durum sizi diğer insanların nasıl hissedebileceğini düşünmekten alıkoyar.

Bununla birlikte, eğer kusursuz olma ve başarısızlığın verdiği korku ile savaşır ve duvarlarınızı yıkarsanız, karşınızdaki insanların sizin özür dilemenize ihtiyacı olduğunu fark edersiniz. Buna ek olarak, kendinizi onların pozisyonunda hayal edebilirsiniz.

Birisi bir hata yaptığında, onların bu durumu fark ettiği ve içten bir şekilde bu durum adına özür diledikleri için minnettar olmalısınız. Bu çok iyi hissettirir. Neden siz de denemiyorsunuz?

3. Özrünüzü bir yere yazın

özrünüzü yazın

Eğer alışkın değilseniz özrünüze nasıl başlayacağınızı bilemeyebilirsiniz. Bu neden doğru kelimeleri bulmak ve öncelikle özrünüzü bir yere yazmak size yardımcı olur.

Kendinizi bunun için çok fazla strese sokmanıza gerek yoktur. Mesajınızı elinizle bir yere yazmayı denediğinizde en içten ve doğru kelimeleri bulacak ve iletmek istediğiniz mesajı iletiyor olduğunuzu göreceksiniz.

Tüm detayı vermek zorunda değilsiniz, basitçe “Seninle o şekilde konuştuğum için üzgünüm, o gün patronumdan dolayı üzgündüm ve tüm üzüntümü sana yansıttım, üzgünüm” gayet yeterlidir.

Bununla birlikte, özür dileğinizi bir yere yazmak, bunun ile ilgili şeyleri hatırlamanıza ve kendinizi ifade etmeniz gerektiğinde daha çok kendinize güvenmenize yardımcı olacaktır.

4. Utançtan kurtulun

Birçok kez, daha önceki adımları izledikten sonra bile, kendimizi özgürce “üzgünüm”  demekten alıkoyan yeni bir engelle karşı karşıya buluyoruz çünkü bunu yapmaktan dolayı acı çekeceğimizi hissedebiliriz.

Utanç, sahip olmak istediğimiz şeyi yapmamızı engelleyebilecek en kısıtlayıcı duygulardan biridir.

İşte bu yüzden, gururlu davrandığımız durumları değiştirmek için bu utanç üzerine düşünmeniz gerekiyor. Sürekli olarak gurur yapmanıza ya da geçmişte olan bir şeye takılmanıza yol açacak bir şey olabilir.

5. Nasıl hissettiğinizi ve nasıl davrandığınızı gözlemleyin

gurur davranış

Gururunuzu geride bırakmak için atmanız gereken son adım, kendinizi şu andaki durumun şahidi olarak görebilmektir.

Kendini bir arkadaşınız gibi düşün. Onlara ne anlatırsınız? Onlara ne önerirsiniz? Özür dilemeyi, yapılması imkansız bir şey gibi görüyor musunuz?

Yeni bir bakış açısı benimsediğiniz zaman, birçok şey değişir. Bu yüzden, hissettiklerinizi ve içtenlikle özür dilemenizi engelleyebilecek inançları ve güdüleri nasıl anladığınızı kullanmayı deneyin.

Kendinize koyduğunuz sınırlamaların, geçmişten beri olan olumsuz deneyimlerin bir sonucu olduğunu fark edebilirsiniz. Şimdi öğrenmenin tam zamanı.

Çok gururlu birine yakın mısınız? Çok gururlu musunuz? Bunun bilincinde olmak ve özür dilemek ya da affetmek istediğinizde sizi bastıran korkularla yüzleşmek, bu güvensizliklerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Herkes bazen gururlu olur. Ancak, asıl olan şey yanlışları nasıl kabul edeceğimizi ve ne zaman üzgünüm dememiz gerektiğini bilmektir.

Kendinizi başkalarının yerine koyun, birinden af dilediğinizi hatırlayın ve buna göre hareket edin. Ne kadar iyi hissettiğinizi ve bundan ne kadar çok şey öğreneceğinizi göreceksiniz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.