Çocuğunuz 6 Yaşına Varmadan Okuması Gereken 5 Çocuk Kitabı

· 18 Ağustos, 2018
Okuma, küçük çocuklarda teşvik edebileceğiniz en iyi alışkanlıklardan biridir. Yaşayacakları yıllarda kendilerine lazım olacak belirli değerleri öğretecek kitapları keşfedin.

Çoğu çocuk, altı yaşına gelmeden önce okuma sanatında yeteri kadar ilerleme göstermez. Bununla birlikte, birçoğu çocuk kitaplarını çok genç yaşlardan itibaren dinlemeyi ve onlara ilgi duymayı öğrendiler. Bundan dolayı, yaşamın bu ilk yılları, edebiyat sevgisi için tohumları ekmenin en güzel zamanıdır.

Bu, aynı zamanda okul veya ev ödevi ile değil, boş zamanlarda okumayı sevmelerine yardımcı olacak en iyi zamandır. Çocuklar, ebeveynleri onlara kitap okurken ve kendilerini fantezi hikayelerine kaptırmak için zaman ayırdıklarında bunu sever.

Bu sebepten ötürü, diğer faydalardan bağımsız olarak, bir çocukla kitap okumak sevginizi gösterebilir ve aranızdaki bağı güçlendirebilir. Peki hala küçükken çocuğunuza okuması gereken kitaplardan bazıları nelerdir?

Bugün, bu kitaplardan beşi sizler ile paylaşacağız.

Altı yaşından önce çocuğunuzun okuması gereken çocuk kitapları

Çocuğunuza kitaplara olan ilgisini arttırmak ve kitap sevgisini öğretmek için, çok erken yaşta onlarla okumaya başlamalısınız. Üç ile altı yaşlarından itibaren kendi başlarına okuyamayacak olsalar da, en sevdikleri konuları sesli bir şekilde okumak, onları bu yola teşvik edebilir.

Zaten okumayı,  zorlanarak bile hali hazırda biliyorlarsa, bir sonraki hedef kitaplara olan ilgilerini arttırmaktır. Onları neyin ilgilendirdiğine ve hangi hikayelerin daha çok bilmek istediğine dikkat edin.

Bunu anladıktan sonra, daha fazla okumaya yardımcı olacak bazı kitaplara yönlendirin. Çocuklar için harika birer kitap olmalarının yanı sıra onlara belirli değerleri öğretecek beş ilginç seçenek var.

1. Ayrılmayan İkili Sapo ve Sepo

anne ve kızı kitap okuyor

Arnold Lobel, dört ila altı yaş arası çocuklar için yazılmış olan bu kitabın yazarıdır. Sapo ve Sepo, takım olarak çalışmanın değerini ve paylaşımını öğrendikleri heyecan verici maceralara katılan iki sıkı arkadaştır. Anlaşılması küçükler için kolay bir hikaye.

2. Cocorico

Bir bebek civcivin kahraman olduğu bu hikayede, çocuklara tavsiyede bulunmanın ve vaatlerin tutulmasının önemini öğreten bir öykü görüyoruz.

Aynı zamanda öğrenme ve paylaşmanın ne kadar zor olabileceği üzerinde de durulur. Bu hikaye Marisa Nunez tarafından yazılmıştır ve Burma’dan popüler bir hikayeye dayanmaktadır. Çizimler Helga Bansch tarafından yapılmıştır.

3. Aziz George’un Efsanesi

Şövalye hikayeleri, çocuklarınızın okumasını teşvik etmek için mükemmeldir. Bu kitapta Lluis Farre, efsanevi Aziz George’un masalını, mizahla dolu resimlerle ve kafiyeli metinlerle dolu bir kitap aracılığıyla hayata geçiriyor.

4. Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum

Sam McBratney tarafından yazılan bu kitap, iki ve dört yaş arasındaki çocuklar için idealdir. Ana karakter, annesinin ona olan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu anlamasını sağlayan küçük bir tavşandır. Çocuğunuzla yatmadan önce sesli okuyabileceğiniz resimli bir hikayedir.

çocuk kitap okuyor

5. Üç Küçük Domuz

Üç küçük domuzun ve büyük, kötü bir kurdun klasik hikayesi,  birkaç yazar tarafından uyarlanmıştır, ancak bir çocuğun küçükken okuması esas olan hikayelerden biridir. Sıkı çalışma ve arkadaşlık hakkında bazı derslerle mizah duygusunu birleştirir.

Çocuğunuzun okuması neden önemlidir?

Okumada çok sayıda bilişsel ve duygusal fayda vardır. Farklı öyküler, çocuğunuzun dil becerilerini güçlendirirken, yaratıcılık ve hayal gücü için kapasitesini de artırabilir.

Çocuğunuzun okumayı olumlu bir şey olarak görmesine yardımcı olmak, onlara okulda ve hayatta pek çok avantaj sağlayacaktır. Hepsinden iyisi, sağlıklı gelişim için gerekli olan ilk yıllardaki bazı kavramları öğretmek.

Çocuklar için okumanın diğer yararları şunlardır:

  • Sakin ve rahatlama hissi
  • Beyini uyarmak
  • Ebeveynler ve çocuk arasındaki bağı güçlendirmek
  • Kelime dağarcığını geliştirmek
  • Daha fazla ilham ve düşünce kapasitesi
  • Yaratıcı düşünme ve eleştirel düşüncenin gelişimi

Sonuç olarak

Çocuğunuzun gençken okuması için pek çok farklı kitap vardır. Okuma söz konusu olduğunda bir rol modeli olmalısınız. Onlara yüksek sesle okumak için zaman ayırın ve en sevdikleri kitapları okumayı öğretin. Okumanın avantajlarından yararlanmayı asla bırakmayın!