6 Yaşından Önce Okunması Gereken 5 Çocuk Kitabı

6 Yaşından Önce Okunması Gereken 5 Çocuk Kitabı

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Çoğu çocuk 6 yaşına gelmeden önce okuma sanatında yeteri kadar ilerleme göstermez. Bununla birlikte, birçoğu da çocuk kitaplarını çok genç yaşlardan itibaren dinlemeyi ve onlara ilgi duymayı öğrenirler. Bu yazıda 6 yaşından önce çocuklara okunması gereken 5 çocuk kitabı hakkında bilgi vereceğiz.

Yaşamın bu ilk yılları edebiyat sevgisi için tohumları ekmenin en güzel zamanıdır. Aynı zamanda okul veya ev ödevi ile değil, boş zamanlarda okumayı sevmelerine yardımcı olacak en iyi zamandır.

Çocuklar, ebeveynleri onlara kitap okumak için zaman ayırmalarını çok sever. Bu nedenle, diğer faydalardan bağımsız olarak, bir çocukla kitap okumak ona olan sevginizi gösterebilir ve aranızdaki bağı güçlendirebilir.

Peki henüz küçükken çocuğunuza okumanız gereken kitaplardan bazıları nelerdir? Bugün, bu kitaplardan 5’ini sizler ile paylaşacağız. Detaylar için mutlaka bu yazımızı okuyun!

6 yaşından önce çocuğunuzun okuması gereken 5 çocuk kitabı

Çocuğunuzun kitaplara olan ilgisini artırmak ve ona kitap sevgisini öğretmek için çok erken yaşta onlarla birlikte kitap okumaya başlamalısınız. 3 ile 6 yaşları arasında kendi başlarına okuyamayacak olsalar da, en sevdikleri çocuk kitabını sesli bir şekilde okumak onları bu yola teşvik edebilir.

Okumayı zorlanarak bile hali hazırda biliyorlarsa, bir sonraki hedef çocuk kitaplarına olan ilgilerini artırmaktır. Onları neyin ilgilendirdiğine ve hangi hikayeleri daha çok bilmek istediklerine dikkat edin.

Bunu anladıktan sonra, daha fazla okumasına yardımcı olacak bazı kitaplara yönlendirin. Çocuklar için harika birer çocuk kitabı olmalarının yanı sıra, onlara belirli değerleri öğretecek beş ilginç kitap vardır.

1. 6 yaşından önce okunması gereken çocuk kitabı: Ayrılmayan İkili Sapo ve Sepo

anne ve kızı kitap okuyor

Arnold Lobel, 4 ila 6 yaş arası çocuklar için yazılmış olan bu çocuk kitabının yazarıdır. Sapo ve Sepo, takım olarak çalışmanın değerini ve paylaşımını öğrendikleri heyecan verici maceralara katılan iki sıkı arkadaştır. Anlaşılması küçükler için kolay bir çocuk kitabıdır.

2. Cocorico

 • Bir bebek civcivin kahraman olduğu bu hikayede, çocuklara tavsiyede bulunmanın ve vaatlerin tutulmasının önemini öğreten bir öykü görüyoruz.
 • Aynı zamanda öğrenme ve paylaşmanın ne kadar zor olabileceği üzerinde de durulur.
 • Bu hikaye Marisa Nunez tarafından yazılmıştır ve Burma’dan popüler bir hikayeye dayanmaktadır. Çizimler Helga Bansch tarafından yapılmıştır.

3. Aziz George’un Efsanesi

Şövalye hikayeleri, çocuklarınızın okumasını teşvik etmek için mükemmeldir. Bu kitapta Lluis Farre, efsanevi Aziz George’un masalını mizahla dolu resimlerle ve kafiyeli metinlerle dolu bir çocuk kitabı aracılığıyla hayata geçiriyor.

4. Bil Bakalım Seni Ne Kadar Seviyorum

Sam McBratney tarafından yazılan bu kitap, iki ve dört yaş arasındaki çocuklar için idealdir. Ana karakter, annesinin ona olan sevgisinin ne kadar büyük olduğunu anlamasını sağlayan küçük bir tavşandır. Çocuğunuzla yatmadan önce sesli okuyabileceğiniz resimli bir hikayedir.

çocuk kitap okuyor

5. Harika bir çocuk kitabı: Üç Küçük Domuz

Üç küçük domuzun ve büyük, kötü bir kurdun klasik hikayesi birkaç yazar tarafından uyarlanmıştır; ancak bir çocuğun küçükken okuması esas olan hikayelerden biridir. Sıkı çalışma ve arkadaşlık hakkında bazı derslerle mizah duygusunu birleştirir.

Çocuğunuzun kitap okuması neden önemlidir?

Okumak çok sayıda bilişsel ve duygusal fayda sağlar. Farklı öyküler çocuğunuzun dil becerilerini güçlendirirken, yaratıcılık ve hayal gücü için kapasitesini de artırabilir.

Çocuğunuzun okumayı olumlu bir şey olarak görmesine yardımcı olmak onlara okulda ve hayatta pek çok avantaj sağlayacaktır. Hepsinden iyisi, sağlıklı bir gelişim için gerekli olan bazı kavramları öğretir. Çocuklar için okumanın diğer yararları şunlardır:

 • Sakin ve rahatlama hissi
 • Beyni uyarmak
 • Ebeveynler ve çocuk arasındaki bağı güçlendirmek
 • Kelime dağarcığını geliştirmek
 • Daha fazla ilham ve düşünce kapasitesi
 • Yaratıcı düşünme ve eleştirel düşüncenin gelişimi

Sonuç olarak

Çocuğunuzun gençken okuması için pek çok farklı kitap vardır. Okuma söz konusu olduğunda bir rol modeli olmalısınız. Onlara yüksek sesle okumak için zaman ayırın ve en sevdikleri kitapları okumayı öğretin. Okumanın avantajlarından yararlanmayı asla bırakmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Anaya, R. (2005). Cuentos. In Twice-Told Children’s Tales: The Influence of Childhood Reading on Writers for Adults. https://doi.org/10.4324/9780203958421
 • Gil-Tarín, Estefanía (2013). El primer contacto con la lectura de niños de 1 a 3 años. Universidad Internacional de la Rioja. Consultado en línea en: https://reunir.unir.net/handle/123456789/2004
 • Tabernero Sanchez, B.; Aliseada García, B.; Daniel Huerta, M. J. (2016). ¿Jugamos a los cuentos ? Una propuesta práctica de animación a la lectura a través de la Educación Física. Retos.
 • Labra, J. P. (2005). ANIMACIÓN A LA LECTURA Y TIC: CREANDO SITUACIONES Y ESPACIOS. Revista de educación. 
 • Matzke, J. (1902). Contributions to the History of the Legend of Saint George, with Special Reference to the Sources of the French, German and Anglo-Saxon Metrical Versions. PMLA, 17(4), 464-535. doi:10.2307/456508
 • Sapo y Sepo, inseparables. Consultado en línea de Wikipedia: https://es.wikipedia.org/wiki/Frog_and_Toad

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.