Eski Parfüm Şişeleri İle Yapabileceğiniz 4 Şey

İşte sizler için, eski parfüm şişlerini tekrar hayata döndürebileceğiniz muhteşem fikirler. Gerçekten orijinaller, bir göz gezdirin!
Eski Parfüm Şişeleri İle Yapabileceğiniz 4 Şey

Tarafından yazılmıştır Paula Heidemeyer

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Uzun yıllardır parfüm kullanıyorsanız muhtemelen evde etrafınızda bir ton parfüm şişesi vardır. Genelde parfüm şişeleri farklı şekil ve boylarda olmalarının yanısıra oldukça güzellerdir. Bu yazımızda eski parfüm şişeleri ile neler yapabileceğiniz hakkında bazı fikirler edinebilirsiniz.

Belki daha önce hiç aklınıza gelmedi ama parfüm şişeleri yeniden kullanılabilir ve eviniz için dekoratif ürünlere dönüştürülebilir. Ayrıca, eski bir şeyi alıp yeni şekillerde kullanmaktan daha tatmin edici bir şey yoktur – özellikle de kendi ellerinizle yapıyorsanız!

lavanta parfüm

Parfüm şişeleri ile pratik dekorasyon önerileri

Yapmanız gereken tek şey hayal gücünüzün kanatlanmasına izin vermek. Ancak aklınıza bir fikir gelmiyorsa da endişelenmeyin. Bu yazıda birçok güzel fikir var.

Parfüm şişelerini tekrar kullanırsanız, yalnızca evinizi daha da güzelleştirmiş olmazsınız, aynı zamanda artık kullanmadığınız bir şeyi geri dönüştürmüş olursunuz. Aynı şekilde, çocuklarla veya kendi başınıza yapabileceğiniz eğlenceli bir aktivitedir.

pembe parfüm

Çiçek vazosu

Parfüm şişelerini tekrar kullanmanın en basit yollarından biri, onları küçük çiçek vazolarına dönüştürmektir. Şöyle yapabilirsiniz:

 • Hangi şişeyi kullanacağınıza karar verin.
 • Püskürtücü ile birlikte üst kısmı çıkarın.
 • İçine çiçekleri yerleştirin, yalnız çiçeklerin sığacağından emin olun.
 • Daha uzun süre taze tutmak için su ekleyin.
 • İsteğe bağlı olarak, kurutulmuş çiçekleri kullanabilirsiniz, böylece istediğiniz kadar tutabileceğiniz uzun ömürlü bir süsünüz olur.

Teraryum

Parfüm şişeleriniz yeterince büyükse taş, kum ve minyatür bitkilerle küçük dekoratif teraryumlar da yapabilirsiniz. Bunu yapmanın en kolay yolu yapay çiçekler kullanmaktır. Bu şekilde bakımları konusunda endişe etmenize gerek kalmaz. İsterseniz su ekleyebilir ve su altı teraryumu  da yapabilirsiniz.

Oda kokusu

Evini seven, her zaman hoş ve temiz kokmasını isteyenlerdenseniz, eski parfüm şişelerinizden çubuklu oda kokusu yapabilirsiniz. Güzel aromasıyla eviniz hep mis gibi kokar.
Tek gereken şey:

 • Alkol
 • Su
 • Seçtiğiniz uçucu yağ
 • Kamış veya bambu çubukları

İşlem oldukça basit. Önce, şişeye biraz su sonra suyun iki katı kadar alkol ekleyin. Ardından birkaç damla uçucu yağ dökün. Birkaç küçük limon veya portakal kabuğu da ekleyebilirsiniz. Bitkisel kokuyu daha çok seviyorsanız lavanta, biberiye, kekik veya nane denemelisiniz.

Son olarak çubukları ekleyin. Eğer çubuğunuz yoksa (genellikle mağazada hava spreyi ile satılırlar), yemek için kullanılan tahta şişleri büyüklüğüne göre kesebilirsiniz. Karışımın içindeki çubuklar sıvıyı emecek ve kokuları etrafa yayacaktır. Kokuyu canlandırmak için zaman zaman çubukları çevirmeyi unutmayın.

metal parfüm şişesi

Dekoratif parfüm şişleri

Parfüm şişeleri çok çekici olduğu için boyutlarına, şekline ve markasına bağlı olarak dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz. Evinizin dekorasyonunda bir değişiklik yaratmak istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Şişeleri renkli su ile doldurun. Gıda boyası kullanın veya en sevdiğiniz renkteki boyayı seyreltin.
 • Kişisel bir dokunuş vermek için dışını boyayın.
 • Onları payetler, parıltılı şeyler veya incilerle doldurun.
 • Sıcak tutkal ile dışarıya küçük ponponlar yapıştırın.
 • Farklı renkler, dokular ve kurdelelerin desenlerini deneyin.

Eğer eklektik bir görünümden hoşlanmıyorsanız, kişisel tarzınıza ve odanıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Sadece zevklerinizi gözden geçirin ve hayal gücünüzü kullanın! Eski parfüm şişelerini gerçek sanat eserlerine dönüştürün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.