Ojenin 17 İlginç Alternatif Kullanımı

Gömleğinizde sökülmekte olan bir düğme varsa ve dikerek güçlendirecek bir iğne yoksa, saydam bir oje uygulayabilirsiniz.
Ojenin 17 İlginç Alternatif Kullanımı

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Tarihsel kayıtlarda oje, 1924’te renkli bir vernik olarak icat edildiği gösteriliyor. O zamandan beri kadınlara dair bir güzellik malzemesi haline geldi.

Artık daha iyi formüller üretiyoruz. Her geçen gün manikür için daha fazla çeşit oje piyasaya sürülüyor. Bununla birlikte, bilmeyenler için bu güzel ürünün evde çok yararlı olabilecek alternatif uygulamalarından bahsedeceğiz.

Tek kullanımı boyamak ve süslemek gibi gelse de, kompozisyonu ve dokusu sayesinde ojelerden birçok anlamda yararlanabilirsiniz. Beraber keşfedelim!

1. Çorap kaçıklarının ilerlemesini önleyin

oje ve çorap

Çoraplar hemen yırtılabilecek ince materyallerden yapılır. Bu yüzden bir şeye takıldıklarında hemen çekilirler. Kullanımlarını arttırmak ve çekilmelerini önlemek için yırtığın ucuna biraz oje uygulayın ve kurumasını bekleyin.

2. Düğmeleri güçlendirin

oje ile düğme güçlendirme

Düğmelerinizin düşmesini önlemek için, biraz sarktıklarında ve iğne ipliğiniz olmadığı zaman şeffaf bir ojeyle yapıştırın. Böylece onları güçlendireceksiniz.

3. Takıları parlatın

oje ile takı parlatma

Ucuz takılarınızın matlığını almak ve onları parlatmak için oje sürün. Parıl parıl olacaklar.

4. Alternatif yapıştırıcı

oje yapıştırıcı

Oje aynı zamanda küçük objeleri yapıştırmak için harikadır. Aslında bir çeşit uhu görevi görür.

5. Ayakkabılardaki çatlakları ve delikleri tamir edin

oje ayakkabı

Ayakkabıların dış yüzeyi çirkinleştiğinde, zarar görmüş yerlere biraz oje uygulayın. Kurumasını bekleyin ve fırçalayın. Böylece izler daha az görünecek.

6. Pas lekelerini önleyin

oje pas

Metal objelerinizin paslanmasını önlemek için dış cephelerini ojeyle kaplayın. Bu ürün, metal çevresinde neme karşı bir koruyucu tabaka oluşturur ve küf, pas ve benzeri oluşumları önler.

7. Vidaları sağlamlaştırın

oje vida

Objelerinizdeki vidaların sağlam durması için tam uçlarına biraz oje sürün ve kurumaya bırakın.

8. Bağcıkların uçlarının açılmasını önleyin

oje ile bağcık düzeltme

Ayakkabı bağcıklarının uçları zaman geçtikçe sökülür. Uçlarını oje ile kaplayın, kurumaya bırakın ve kurudukça yeni bir tabaka daha geçin. Sertleşene kadar tekrarlayın.

9. Saç tokalarınızı renklendirin

oje ile toka süsleme

Parlak ve renkli ojelerle tokalarınıza desenler çizip renklendirin. Böylece tokalarınızı da kişiselleştirmiş olacaksınız.

10. Anahtarları renklendirin

oje ile anahtar boyama

Anahtarları ayırt edebilmek için üst kısımlarına renkli ojeler sürün. Böylece bir daha “hangisi buydu?” diye düşünmeyeceksiniz. Anahtarın dişlerini boyamamaya özen gösterin. Böylece anahtarı deliğine soktuğunuzda problem yaşamazsınız. 

11. Zarfları yapıştırın

oje ile mektup kapatma

Bazı zarfların kendiliğinden yapışkanı olmaz. Bunun için şeffaf bir oje kullanabilirsiniz.

12. Bardakları dekore edin

oje ile bardak süsleme

Bir kaba su koyun. İçine oje damlatın. Damlaları karıştırın ve içine bardağınızı sokup çıkararak dekore edin.

13. Cep telefonu kabınızı kişiselleştirin

oje ile telefon süsleme

Tek renkli bir cep telefonu kabı alıp onu ojelerinizle renklendirin. Yaratıcılık size kalmış!

14. Kulaklık kablolarınızı kişiselleştirin

kulaklık süsleme

Kulaklıklarınızı kişiselleştirmek için kablosunu ojelerle renklendirin. Böylece kablolarınız daha güzel görünecek ve onları kaybettiğinizde bulmak çok daha kolay olacak.

15. Küçük çatlakları kapatın

Ojeyi biraz kalınca kullanarak camlardaki çatlakları kapatabilirsiniz. Böylece böcekleri uzak tutar ve cama gelebilecek zararları önlersiniz.

16. Eşyalarınızı parlatın

kumanda ve oje

Uzaktan kumandanızın düğmelerini ojeyle boyayın. Böylece ışıklar kapalıyken çok daha kolay bulabilirsiniz.

17. İpi iğne deliğinden geçirmek için

oje iğne

İpliği iğneden geçirmek hep zordur. İpliğin uçlarının düzgün durması için biraz oje sürün. Kuruyunca delikten kolayca geçecek! Ojenin bu kullanımlarını biliyor muydunuz? Artık ihtiyacınız olduğunda bunları kullanabilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • De Garcillán, M. (2005). Marketing y Cosmética. España: Esic Editorial.
  • Nail Manufacturers Council of the Professional Beauty Association. (2015). Datos acerca de los esmaltes de uñas para uso en salones de belleza para los consumidores. Fecha de acceso5, 12.
  • Toedt, J., Koza, D., & Cleef-Toedt, K. V. (2005). Chemical Composition of Everyday Products. Greenwood.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.